Data modyfikacji:

Two Point Campus. Kiedy premiera? Jakie wymagania? Zapowiedzi i przecieki

Zespół Two Point składa się z byłych pracowników firmy Bullfrog Productions, odpowiedzialnej za kultowe Theme Hospital, dlatego nic dziwnego, że studio kontynuuje swoją przygodę z ekonomicznymi grami strategicznymi. Po wizycie w szalonym szpitalu, producent postanowił spróbować z inną tematyką, która bardzo rzadko poruszana jest przez twórców gier wideo. W Two Point Campus przejmiemy rolę osoby odpowiedzialnej za rozbudowę i rozwój własnego uniwersytetu.
two point campus

Kiedy odbędzie się premiera Two Point Campus?

Oficjalna zapowiedź gry nastąpiła w czerwcu 2021 roku podczas konferencji Summer of Gaming. Twórcy podzielili się z graczami krótkim zwiastunem omawiającym główne założenia produkcji. Na końcu materiału wspomniano ponadto o dacie premiery – wynika z niej, że Two Point Campus zadebiutuje dopiero w 2022 roku. Niestety dokładny termin na ten moment nie jest znany i z pewnością będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, zanim poznamy ostateczną datę.

Na jakich platformach zagramy w Two Point Campus?

Twórcy od razu poinformowali, że ich najnowsze dzieło zostanie udostępnione w tym samym terminie na wszystkich obowiązujących obecnie platformach. W Two Point Campus zagrają zarówno posiadacze komputerów osobistych na platformie Steam, jak i konsolowcy wyposażeni w PlayStation 4, Xbox One oraz Nintendo Switch. Studio przygotowuje również wersje wykorzystujące potencjał technologiczny konsol 9. generacji, czyli PlayStation 5 i Xbox Series X|S.

Co wiemy o Two Point Campus? Rozgrywka i fabuła

Nowa strategia ekonomiczna studia Two Point Campus bazuje na tym samym silniku graficznym Unity, co Hospital i ponownie została utrzymana w mocno kreskówkowym, przerysowanym stylu. Na pierwszy rzut oka nie widać zbyt wielu różnic względem poprzedniej części, choć są to oczywiście pozory. W Campus nie jesteśmy już bowiem ograniczeni wyłącznie do niewielkich obszarów i rozwijania pomieszczeń w szpitalu.

Zamiast tego, twórcy oddali w ręce graczy bardzo duży obszar, na którym możemy stawiać rozmaite budowle znajdujące się na terenie kampusu uniwersyteckiego. Na wzór innych tego typu dzieł, gracze będą zmuszeni do budowania ścieżek pomiędzy obiektami, a także do dbania o wygląd mapy poprzez sadzenie krzaków i drzew oraz umieszczanie na niej innych elementów ozdobnych (fontanny, posągi itp.).

Rozgrywka ma zaczynać się w sezonie letnim, dzięki czemu gracze otrzymają odpowiednio dużo czasu na przygotowanie uniwersytetu do roku akademickiego. Z czasem oczywiście będzie można rozwijać kampus o nowe obiekty bądź rozbudowywać te, które już posiadamy o nowe pomieszczenia oraz właściwości. Dojdzie jednak do tego troska o studentów, którzy będą mieli własne potrzeby i oczekiwania, a zdaniem graczy będzie ich sprostanie. W tym celu koniecznie musimy m.in. zadbać o wykwalifikowany personel oraz naukę na jak najwyższym poziomie. Dlatego konieczne będzie też projektowanie takich lokacji jak chociażby biblioteka, gdzie studenci będą mogli zdobyć dodatkową wiedzę. Oznacza to również, że pojawi się konieczność zatrudnienia bibliotekarza, który idealnie będzie nadawał się do swojej funkcji. Taki schemat dotyczy oczywiście wszystkich innych placówek.Naturalnie nie samymi zajęciami żyją studenci, dlatego konieczne będzie także tworzenie miejsc nastawionych na rozrywkę, modlitwę oraz relaks. Wskaźnik zadowolenia studentów ma mieć ogromne znaczenie dla rozgrywki, ponieważ to właśnie oni są najważniejszymi osobami przebywającymi na kampusie. Tak samo jak w „jedynce”, w grze dostępna będzie kampania fabularna, oferująca szereg rozmaitych zadań, w których oprócz dbania o swoich podopiecznych, trzeba będzie również sprostać innym zagrożeniem. Istotne ma być ponadto rozsądne zarządzanie funduszami, bo w przeciwnym razie misja zakończy się porażką, a gracze skończą jako bankruci.

Całość ponownie ma oscylować wokół dużej dawki humoru, tak jak miało to miejsce w Two Point Hospital. Tutaj jednak nie będziemy przeprowadzać zabawnych badań na pacjentach, tylko przygotowywać pokręcone kursy dla osób przebywających na kampusie. Twórcy jako jeden z przykładów podają szkołę rycerską, w której pojawią się szkolenia dotyczące całowania królowej w dłoń, walka na koniach, obsługa miecza itp. Produkcja zaoferuje też kursy gastronomiczne, polegające m.in. na upieczeniu jak największej pizzy.

Jak widać, pod pewnymi względami szykuje nam się powtórka z rozrywki, dzięki czemu gracze mający do czynienia z Two Point Hospital będą czuli się jak w domu. Two Point Campus może jednak zaoferować wiele nowych rozwiązań, które rozwiną znane pomysły oraz sprawią, że rozgrywka będzie jeszcze bardziej angażująca i rozbudowana.

Czy gra Two Point Campus będzie posiadała polską wersję językową?

W tej kwestii nie mamy stuprocentowej pewności, ale śmiało można zakładać, że w grze pojawią się polskie napisy. Takie w końcu dostępne były w Two Point Hospital od tego samego producenta. Nie wiadomo jednak, kto będzie polskim dystrybutorem, choć wszystko wskazuje na to, że ponownie Cenega. Firma współpracuje z SEGĄ, czyli światowym wydawcą Two Point Campus.

Jakie będą wymagania sprzętowe Two Point Campus na PC?

Już po zwiastunie widać, że oprawa wizualna Two Point Campus nie będzie tutaj najistotniejsza, dlatego można spodziewać się stosunkowo niskich wymagań sprzętowych. Twórcy nie ujawnili jeszcze szczegółowej specyfikacji, ale raczej nie powinna ona zbytnio odbiegać od tego, z czym mieliśmy do czynienia przy okazji poprzedniej gry tego studia. Już samo to, że tytuł dostępny będzie na Nintendo Switch, sugeruje, że na pewno odpalicie go na słabszych komputerach.
Autor: Łukasz Morawski