Data modyfikacji:

Trials of Mana. Recenzja, poradnik i wymagania sprzętowe

Japońskie studio Square-Enix od kilku lat sukcesywnie wydaje nowe wersje gier z serii Mana, która na wschodzie znana jest jako Seiken Densetsu. W tym przypadku producent nie zdecydował się jednak na prosty remaster, lecz pełnoprawny remake wprowadzający wiele znaczących zmian w gameplayu. Czy Trials of Mana to produkcja godna uwagi miłośników jRPG-ów? O tym przekonacie się w dalszej części tekstu, a także poznacie kilka wskazówek, które mogą przydać się wam w pierwszych godzinach zabawy.

trials of mana

Czy warto zagrać w Trials of Mana?

Cykl Mana w Polsce nie jest zbytnio znany, ponieważ czas jego świetności przypada na początek lat 90. ubiegłego wieku, zaś platformą docelową było Super Nintendo Entertainment System, znane jako SNES. Tak się składa, że miałem okazję ograć trzecią odsłonę Seiken Densetsu, dlatego tym bardziej byłem ciekaw, jak twórcy poradzą sobie z przeniesieniem gry do współczesnych standardów. Od razu zaznaczę, że z zadania wyszli obronną ręką.

Co prawda remake Trials of Mana nie otrzymał przepięknej oprawy wizualnej jak odświeżone Final Fantasy VII, ale wykorzystany styl graficzny w pełni pasuje do baśniowego charakteru produkcji. W oryginale akcję obserwowaliśmy z góry, zaś tutaj mamy do czynienia z pełnym trójwymiarem. Muszę przyznać, że przedstawienie historii w taki sposób zdecydowanie działa na korzyść gry. Całość dopełnia zaaranżowana na nowo ścieżka dźwiękowa oraz aktorski dubbing.

Pomimo tego, że twórcy musieli wprowadzić zmiany w systemie walki (można tworzyć combosy) i paru innych elementach dotyczących eksploracji, to jednak produkcja dosyć mocno trzyma się oryginału. Mapy w dużej mierze odpowiadają tym z pierwowzoru, a na swojej drodze natrafiamy na tych samych przeciwników i potężnych bossów.

Jeżeli lubicie japońskie RPG-i z ciekawą fabułą, to zdecydowanie powinniście dać szansę Trials of Mana. Nowi gracze będą mogli skosztować kolejnej przygody w fantastycznym świecie wykreowanym przez Square-Enix, zaś fani oryginału pozachwycają się wprowadzonymi zmianami.

Trials of Mana – poradnik dla początkujących

Ucieczka z bitwy – kiedy natraficie na przeciwników i nie czujecie się na siłach, żeby z nimi walczyć, albo nie chcecie tracić na to czasu, to możecie wycofać się z pojedynku. Wystarczy podbiec do krawędzi okręgu otaczającego postać gracza i wrogów, a następnie odczekać chwilę, aż naładuje się specjalny pasek. Wtedy będziecie wolni.

Używajcie combosów – atakowanie oponentów pojedynczymi atakami może być nieskuteczne. Zamiast tego stosujcie proste combosy składające się z odpowiednich kombinacji mocnych i słabych ataków mieczem lub innym rodzajem oręża.

Sprawdzajcie mapy – podczas właściwej rozgrywki w prawym górnym rogu znajduje się minimapa, która wyświetla najbliższe lokacje oraz wskazuje kierunek, w jakim musicie się udać, żeby zaliczyć zadanie. Warto jednak wchodzić do pełnego obrazu mapy, żeby lepiej zapoznać się z terenem i nie przegapić odnóg. Możecie znaleźć w nich wartościowe przedmioty lub dodatkowych przeciwników, dzięki którym zdobędziecie więcej punktów doświadczenia.

Złote statuy – podczas eksplorowania świata gry dosyć często na swojej drodze natraficie na złote statuy. Koniecznie do nich podejdźcie, bo wtedy gra dokona automatycznego zapisu, a także do pełna zregeneruje wszystkim bohaterom w drużynie pasek zdrowia oraz many.

Korzystanie z przedmiotów – podczas wędrówki znajdziecie wiele przedmiotów o różnych efektach. Większość z nich będzie odpowiadała za przywracanie punktów życia lub many. Żeby z nich korzystać nie musicie przerywać rozgrywki i wchodzić do menu, tylko możecie wybrać pożądaną rzecz z obrotowej listy, która w przypadku wersji na PlayStation 4 przypisana została do górnej strzałki na D-Padzie.

Przedmioty można także przypisać do skrótów. W wersji na konsolę Sony po wybraniu np. warzywa leczniczego przytrzymajcie R1 a następnie wduście jeden z przycisków akcji (kółko, krzyży, kwadrat, trójkąt).

Sadzenie nasionek – w wielu miejscach znajdziecie nasionka kwiatów lub warzyw, które możecie zasadzić w specjalnych kufrach znajdujących się w gospodach. Nie zapominajcie o tym, ponieważ w ten sposób otrzymacie wartościowe przedmioty mogące przydać wam się podczas walki z przeciwnikami.

Szukajcie skarbów – w trakcie eksplorowania świata Trials of Mana koniecznie rozglądajcie się za znajdźkami kryjącymi w sobie przedmioty lecznicze lub wyposażenie. Znajdziecie je w czerwonych wazonach (musicie je zniszczyć), niebiesko-złotych skrzyniach oraz porzucone na ziemi – oznaczone są wtedy migającym żółtym światełkiem.

Ustalenie strategii – do drużyny gracza może jednocześnie należeć trzech wojowników, zaś użytkownik steruje bezpośrednio tylko jednym z nich. Pozostałym można przypisać konkretne zachowania podczas starć z wrogami. Wystarczy wejść w zakładkę Strategy, a następnie dostosować poszczególne parametry do własnych potrzeb.

Trening bohaterów – po zdobyciu doświadczenia i awansowaniu na wyższe poziomy musicie wejść do zakładki Training, gdzie rozlokujecie posiadane punkty. Trening podzielono na kilka kategorii, dlatego warto rozwijać poszczególne postacie w jak najbardziej spójny sposób. Jeśli chcecie silnego wojownika, to ładujcie punkty w zakładce STR Points.

Nauka jednego bohatera we wszystkich kategoriach na dłuższą metę może być zgubna, ponieważ postać będzie potrafiła coś z wielu dziedzin, ale tak naprawdę nie będzie miała dostępu do potężniejszych ataków z konkretnej kategorii.

Trials of Mana na PC – minimalne wymagania sprzętowe

  • procesor: Intel Core i3 2.5 GHz
  • pamięć RAM: 4 GB
  • karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 760 / Radeon RX 460 lub lepsza 
  • miejsce na dysku: 20 GB
  • system operacyjny: Windows 8.1/10 (64-bit)

Trials of Mana na PC – rekomendowane wymagania sprzętowe

  • procesor: Intel Core i5 2.5 GHz / AMD Ryzen 3 1200 3.1 GHz
  • pamięć RAM: 8 GB
  • karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 1050 Ti / Radeon RX 470 lub lepsza
  • miejsce na dysku: 20 GB
  • system operacyjny: Windows 8.1/10 (64-bit)
Grę do testów dostarczyła firma Cenega, za co serdecznie dziękuję!

Przeczytaj także:

Autor: Łukasz Morawski