Data modyfikacji:

Stare dobre gry RPG. 10 niezapomnianych tytułów

Współcześnie praktycznie o każdej dużej produkcji można powiedzieć, że posiada cechy charakterystyczne niegdyś zarezerwowane wyłącznie dla gatunku RPG.

Powróćmy więc do czasów, kiedy rozróżnienie gatunkowe było prostsze. W tym zestawieniu przyjrzymy się starym grom RPG, które trafiły do sprzedaży przed 2010 rokiem.

gry rpg

Dobry gry RPG, które warto znać

Produkcje do zestawienia dobierałem na podstawie ocen w serwisie Metacritic oraz własnych preferencji. Z każdym z tych starych RPG-ów spędziłem wiele godzin i miło wspominam ten czas. Większość wymienionych gier otrzymała reedycje na nowe platformy, dzięki czemu nie powinniście mieć problemów z ich ograniem. Sprawdź także inne stare gry na pc.
  1. Gothic II
  2. Final Fantasy X
  3. Baldur’s Gate II
  4. Planescape Torment
  5. Fallout 2
  6. Dragon Age: Origins
  7. The Elder Scrolls III: Morrowind
  8. Star Wars: Knight of the Old Republic
  9. Mass Effect
  10. Wiedźmin

Gothic II

Kiedy ktoś zada mi pytanie, jakie są fajne gry RPG na PC, to bez zawahania powiem, że druga część Gothica. Należę do grupy osób, którym kompletnie nie przeszkadzała toporność dzieła Piranha Bytes, ani liczne błędy techniczne.

Historia Bezimiennego wciągnęła mnie bez reszty, a rozgrywka trzymała przed ekranem przez wiele (pewnie zbyt wiele) wieczorów. Tytuł ukończyłem kilkukrotnie, a potem powracałem jeszcze przy okazji świetnego fabularnego rozszerzenia Noc Kruka.

Final Fantasy X

Wśród graczy siódma część serii Final Fantasy uznawana jest za tę legendarną. Po części mogę się pod tym podpisać, jednak zdecydowanie bardziej trafiła do mnie dziesiąta odsłona. Historia nieopierzonego Tidusa była wciągająca i niezwykle poruszająca.

Choć gra sprowadzała się do zniszczenia wielkiego zła, to jednak interakcje pomiędzy bohaterami sprawiły, że ciężko było mi oderwać się od śledzenia fabuły. Na plus zasługuje również gameplay, który w ciekawy sposób rozwijał turowy system walki znany z poprzednich części.

Baldur’s Gate II

Nie widziałem jeszcze zestawienia najlepszych gier RPG na PC bez nawet najmniejszej wzmianki o drugiej odsłonie Baldur’s Gate. Jeżeli mieliście kontakt z grami na początku 2000 roku, to z pewnością nie umknęła wam ta premiera.

A nawet jeśli, to obecnie dostępne jest wydanie Enhanced Edition, które umożliwia wam zagranie w zremasterowaną wersję nawet na konsolach PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch. Każdy moment jest dobry żeby nadrobić Baldur’s Gate II.

Planescape Torment

Dzieło Black Isle Studios to kolejny klasyk RPG, o jakim nie można zapominać.

Twórcy gry położyli ogromny nacisk na warstwę fabularną, która nawet po dwudziestu latach robi wrażenie i zmusza do przemyśleń na temat ludzkiej egzystencji.

Podobnie jak w przypadku Baldru’s Gate, ten tytuł również możecie ograć na konsolach ósmej generacji, w tym na przenośnym Switchu. Zdecydowanie warto poznać oryginalną historię Bezimiennego.

Fallout 2

Zanim zespół Black Isle Studios zachwycił graczy Planescape Torment, rok wcześniej wybrał się na wycieczkę do postapokaliptycznego świata zniszczonego przez katastrofy nuklearne.

Fallout 2 to bardzo rozbudowana gra z gatunku role-playing, w której gracze przemierzają amerykańskie pustkowia w celu odnalezienia tajemniczego urządzenia zdolnego do naprawienia świata.

Użytkownicy mają ogromny wpływ na kreowanie swojego bohatera, a ich czyny wpływają bezpośrednio na interakcje z postaciami niezależnymi.

Dragon Age: Origins

Jeśli lubicie ciekawe gry RPG, ale wolicie produkcje osadzone w trójwymiarze, to zdecydowanie powinniście sprawdzić Dragon Age: Origins.

Studio BioWare udowodniło, że nie straszne są im nowe rozwiązania i bez problemu dostosowało się do ówczesnych standardów (właściwie to sami je wtedy wyznaczali).

Tytuł opowiada o ataku groźnej Plagi na królestwo Ferelden, którą mogą powstrzymać wyłącznie bohaterowie określani mianem Szarych Strażników.

Gracz przejmuje kontrolę nad jednym z nich, a następnie zbiera drużynę, aby pozbyć się zła czyhającego na bezbronnych ludzi.

The Elder Scrolls III: Morrowind

Jedni grali w Gothica II, a drudzy spędzali większość czasu przy The Elder Scrolls III: Morrowind. Choć jestem większym fanem dzieła Piranha Bytes, to jednak zarwałem również niejedną nockę przy grze Bethesdy.

W 2002 roku tytuł zachwycał rozmachem i przepiękną oprawą wizualną. Wielkość świata była tak ogromna, że jej pełne odkrycie wymagało wielkiego zaangażowania i dużo wolnego czasu.

Star Wars: Knight of the Old Republic

Studio BioWare kojarzone jest głównie z tematyką fantasy, ale nie można zapominać, że zespół odpowiada również za najlepszą grę osadzoną w uniwersum Gwiezdnych Wojen.

Knight of the Old Republic to nie tylko gratka dla miłośników kinowej sagi, ale przede wszystkim ciekawa gra RPG z intuicyjnym systemem walki i licznymi planetami do odwiedzenia.

Mass Effect

Star Wars: KOTOR to nie jedyna gra science-fiction w dorobku studia BioWare. Wydany w 2007 roku Mass Effect był ówcześnie najbardziej dopracowaną produkcją tego studia.

Tytuł w bardzo fajny sposób połączył rozgrywkę charakterystyczną dla gatunku RPG z dynamicznymi sekwencjami strzelankowymi rozgrywanymi w czasie rzeczywistym.

Produkcja zapewniała nieźle napisaną historię oraz fajne relacje pomiędzy członkami drużyny komandora Sheparda.

Wiedźmin

Polskie gry RPG może dawniej nie zwojowały świata tak, jak trzecia część Wiedźmina, ale zdecydowanie nie można zapomnieć o pierwszym epizodzie przygód Geralta z Rivii.

Produkcja CD Projekt RED zdecydowanie nie była najbardziej dopracowanym tytułem, ale została zrobiona na tyle rzetelnie, że gracze i tak zakochali się w growej wersji historii stworzonej przez Andrzeja Sapkowskiego.

Produkcja nadal broni się ciekawą opowieścią oraz charyzmatycznym głównym bohaterem.

Autor: Łukasz Morawski