Data modyfikacji:

Sniper: Ghost Warrior Contracts 2 - polska strzelanka

CI Games to studio, o którym można powiedzieć zarówno wiele złego, jak i dobrego. Cenię tego producenta za jego zawziętość – twórcy pomimo kilku wpadek, nadal tworzą nowe gry, próbując na ugłaskać graczy. Ta sztuka udała się już przy okazji pierwszej części Contracts, a tym razem jest jeszcze lepiej. Nadal nie mamy do czynienia z rozbudowaną grą AAA, ale przy Sniper: Ghost Warrior Contracts 2 bawiłem się równie dobrze, co przy ostatnich odsłonach Call of Duty i grach z serii Sniper Elite.

Polecamy: Najciekawsze premiery gier w 2021 roku

sniper ghost warrior contracts 2

Czy warto zagrać w Sniper: Ghost Warrior Contracts 2? Recenzja gry

Jeżeli graliście w pierwszą część nowego cyklu CI Games, to raczej nie muszą wam tłumaczyć, o co chodzi w kontynuacji. Producent nie wprowadził większych zmian w formule, ani gameplayu, czego osobiście nie traktuję jako wadę, a wręcz przeciwnie - zaletę. Dzięki temu studio mogło poprawić błędy poprzedniczki, oddając w ręce graczy bardziej przemyślany produkt, z lepiej zaprojektowanymi mapami.

Aczkolwiek nie zapominajmy, kto stoi za tym tytułem – dawne City Interactive słynęło z zabugowanych gier, dlatego też nie zabrakło ich w tej produkcji. Zdarzyło mi się parę razy, że postać utknęła w jakimś ciasnym miejscu, spacerujący przeciwnicy przenikali przez obiekty lub zacinali się na nich, a na ekranie pojawiały się glitche graficzne. Żaden z tych problemów nie był jednak na tyle duży, żeby w jakikolwiek sposób uprzykrzyć mi czas spędzony przed telewizorem. Gra już teraz jest w stosunkowo dobrym stanie, a kolejne patche z pewnością jeszcze bardziej ją doszlifują.

No dobra, a co jeśli nie graliście w pierwszą część? W takim razie spieszę z wyjaśnieniem! Sniper: Ghost Warrior Contracts 2 to skradankowa gra akcji, w której nie mamy do czynienia z otwartym światem, tylko stosunkowo dużymi mapami przypisanymi do konkretnych misji. Konstrukcja gry bardzo mocno przypomina to, z czym mieliśmy do czynienia w ostatnich odsłonach serii Hitman o IO Interactive.

Tutaj również gracze trafiają do jakiejś lokacji, a następnie muszą zlokalizować pozycję celów, które mają wyeliminować. To, w jaki sposób to zrobicie, zależy w dużej mierze od waszego stylu gry. Naturalnie najbardziej pożądane jest korzystanie z karabinu snajperskiego, choć wielokrotnie będzie trzeba też sięgnąć po pistolet z tłumikiem, czy broń automatyczną.

Twórcy zadbali także o to, żeby zadania stawiane użytkownikowi były w miarę różnorodne. Rozgrywka nie zawsze ogranicza się do zabicia konkretnych osób – często musimy również sabotować infrastrukturę wroga, czasami szukamy jakichś dokumentów, a i trafiają się zlecenia, w których próbujemy uratować przetrzymywanych w niewoli sojuszników.

Z racji tej różnorodności, nawet przez moment nie odczułem znużenia. Cały czas musiałem bowiem kombinować, jak wykonać poszczególne zadania. Do niektórych wystarczyło rozstawienie się ze snajperką, a innym razem przenikałem po cichu, unikając kontaktu z wrogimi jednostkami, bądź korzystałem z rozmaitych gadżetów.

Co prawda bezpośrednie starcia z wrogiem nadal obnażają ich niezbyt dopracowaną sztuczną inteligencję, ale to bardziej głupota, jaką można zarzucić większości tego typu produkcji, począwszy od Hitmana, poprzez Call of Duty, a na Sniper Elite kończąc.

Sniper: Ghost Warrior Contracts 2 było dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem. Kompletnie nie czekałem na premierę tej gry, a ostatecznie bawiłem się przy niej lepiej, niż przy kilku innych popularniejszych tytułach wydanych w tym samym czasie! Grafika również wypadła bardzo dobrze, ale to akurat mogliście już zauważyć  na materiałach promocyjnych. Mam nadzieję, że produkt CI Games dotrze do szerokiego grona odbiorców, żeby studio mogło pracować nad trzecią częścią. Tym razem jednak konieczne będzie wprowadzenie większych zmian!

Sniper: Ghost Warrior Contracts 2 - poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.

Jak przejść SGW Contracts 2?

Jak już pisałem wcześniej, druga część Contracts pod względem rozgrywki nie odbiega zbytnio od tego, co mogliśmy zobaczyć w „jedynce”. Dlatego też odsyłam was do poradnika przygotowanego na potrzeby Sniper: Ghost Warrior Contracts, w którym wszystkie moje wskazówki pokrywają się z zawartością kontynuacji.

Wydaje mi się jednak, że nie będą one konieczne, ponieważ twórcy przygotowali bardzo fajny samouczek, w którym dokładnie wyjaśniono jak działa mechanika korzystania z karabinu snajperskiego. Ponadto w opcjach można znaleźć dostęp do tutoriali wyjaśniających dokładnie poszczególne elementy gameplayu – koniecznie się z nimi zapoznajcie, jeśli macie jakieś wątpliwości.

Początkującym graczom zalecam zabawę na najniższym poziomie trudności. Dzięki temu nie powinniście mieć kłopotów z zabijaniem celów z dużej odległości, a przeciwnicy będą mieli większe problemy z wykryciem waszej pozycji. Stopień trudności wybiera się przed rozpoczęciem każdej z misji – jeśli wiec stwierdzicie, że gra jest dla was za łatwa, to spróbujcie sił z większym stopniem skomplikowania rozgrywki.

Ile godzin zajmuje ukończenie Sniper: Ghost Warrior Contracts 2?

W przypadku tej gry ustalenie czasu potrzebnego na jej ukończenie jest mocno problematyczne. Wynika to przede wszystkim z tego, jaki wybierzecie poziom trudności oraz, czy będziecie próbowali przy pierwszym podejściu zaliczyć większość dodatkowych wyzwań. Osoby, które będą grały na tzw. „pałę”, dotrą do finału w niespełna pięć godzin. Miłośnicy skradania i maksowania gier, spędzą przy dziele CI Games kilka godzin więcej.

Na czym zagrać w SGW Contracts 2?

Polskie studio CI Games postawiło w swojej najnowszej produkcji na multiplatformowość. Oznacza to, że w Sniper: Ghost Warrior Contracts 2 zagracie zarówno na komputerach osobistych, jak i konsolach PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5 oraz Xbox Series X|S.

Premiera Sniper: Ghost Warrior Contracts 2 – kiedy?

Zabawa w strzelca wyborowego rozpoczęła się 4 czerwca 2021 roku na większości zaplanowanych platform. Wydanie na PlayStation 5 zostanie wydane w trochę późniejszym terminie, choć nadal w tym samym roku.

Czy SGW Contracts 2 posiada polską wersję językową?

Podobnie jak w przypadku poprzedniej części, tutaj również otrzymaliśmy polską wersję językową. Producent nie zdecydował się jednak na przygotowanie rodzimego dubbingu – w grze dostępne są jedynie spolszczone napisy.

Grę do testów dostarczyła firma BetterGaming.pro, za co serdecznie dziękuję!

Sniper: Ghost Warrior Contracts 2 na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-7600 3.5 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 580 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 20 GB
  • System operacyjny: Windows 8.1/10 (64-bit)

Sniper: Ghost Warrior Contracts 2 na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7-7700 3.6 GHz / AMD Ryzen 7 1700 3.0 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce GTX 1070 / Radeon RX 5600 XT lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 20 GB
  • System operacyjny: Windows 8.1/10 (64-bit)

Autor: Łukasz Morawski