Oparcie całej gry na strzelaniu z karabinu snajperskiego jest naprawdę trudne. Niektórzy producenci podjęli się takiego ryzyka i wyszli z tego obronną ręką. Wiele gier natomiast korzysta z broni snajperskiej w pojedynczych etapach kampanii fabularnej oraz trybach sieciowych. Sprawdźcie najlepsze gry snajperskie na PC i konsole.
Produkcje do zestawienia dobierałem na podstawie przyjętej tematyki oraz wedle moich preferencji. Każdy z tych tytułów jest stosunkowo nowy, dzięki czemu bez problemu będziecie mogli zagrać na komputerach osobistych lub konsolach ósmej generacji. Zobaczcie snajperskie gry wszechczasów.
Pierwsza odsłona serii Sniper Elite zadebiutowała w 2005 roku i przyciągnęła uwagę graczy ciekawym konceptem. Studio Rebellion przez następne lata wspierało swoją sztandarową markę, aż w końcu w 2017 roku wydało czwartą część, której akcja rozgrywała się na terenie Półwyspu Apenińskiego.
Twórcy postawili na jeszcze bardziej rozległe lokacje, dające graczom większą swobodę działania. Głównym narzędziem mordu w Sniper Elite jest oczywiście karabin snajperski, którego sposób działania oddano niemalże w realistyczny sposób – podczas strzału trzeba pamiętać o sile wiatru, trajektorii lotu, grawitacji i innych czynnikach. Zdecydowanie jedna z najlepszych gier snajperskich.
Przeczytaj również: Najlepsze strzelanki. Gry FPS, w które trzeba zagrać
Seria gier snajperskich Sniper: Ghost Warrior od polskiego studia CI Games (dawniej City Interactive) bywa niezwykle nierówna pod względem jakości. Każdy z dotychczasowych tytułów był mieszanką ciekawych pomysłów z zabugowaną warstwa techniczną. Przy okazji Contracts sytuacja wygląda podobnie, lecz nie sposób odmówić temu tytułowi uroku.
Jeżeli lubicie gry o snajperach, to przy dziele CI Games będziecie bawić się doskonale. Mapy są na tyle duże, że zawsze znajdziecie ciekawe miejscówki, żeby ułożyć się na ziemi i po kolei pozbywać się przeciwników.
W cyklu Hitman karabin snajperski od zawsze pełnił ważną rolę w gameplayu, w zestawieniu najlepszych gier snajperskich nie mogło więc zabraknąć reprezentanta tej dosłony. Co prawda w odsłonie wydanej w 2018 roku większość misji można zaliczyć bez wykorzystywania tej broni, ale traci się w ten sposób sporo frajdy z rozgrywki. Studio IO Interactive przygotowało także oddzielne tryby, w których gracze muszą wyeliminować za pomocą snajperki wcześniej ustalone przez twórców cele.
Zombie Army 4 zdecydowanie nie jest najlepszą grą snajperską na PC i konsole, ale i tak przykuło mnie do ekranu na kilkanaście godzin. Wynika to pewnie z faktu, że tytuł jest spin-offem cyklu Sniper-Elite, który autentycznie uwielbiam.
W tym przypadku mamy jednak do czynienia z alternatywną wersją historii, w której Hitler powrócił z martwych i wypuścił na świat plagę nazistowskich zombiaków. Akcja jest dynamiczna, ale karabin snajperski nadal pełni ważną funkcję w starciu z wygłodniałymi oponentami.
Karabiny wyborowe pojawiały się w serii Metal Gear Solid już od pierwszej części, lecz dopiero w The Phantom Pain zrobiono z nich użytek. Udało się to w końcu dzięki temu, że produkcja reprezentuje gatunek skradanek z otwartym światem.
Zadania można wykonywać na wiele sposobów, a jednym z nich jest walka z ukrycia za pomocą snajperki. W grze snajperskiej nawet pojawia się postać tajemniczej The Quiet, która specjalizuje się w strzelaniu z tego rodzaju broni.
Snajperska misja z oryginalnego Modern Warfare (2007) przeszła już do historii branży gier, dlatego zakładam, że wszyscy zainteresowani mają ją już dawno zaliczoną. W tym miejscu warto wyróżnić też najnowsze wydanie serii, które także uwzględniło misję fabularną skupioną na walce karabinem snajperskim.
Ten bywa przydatny również w zmaganiach sieciowych, a w szczególności w trybach skupionych na podbijaniu i obronie ważnych punktów na mapie. Jeżeli szukacie dobrej gry snajperskiej wojennej, śmiało możecie postawić na ten tytuł.
Gry z otwartym światem mają ogromny potencjał na zabawę w snajpera. Far Cry 5 co prawda nie posiada tak zaawansowanych systemów strzelniczych jak serie Sniper Elite czy Sniper: Ghost Warrior, ale i tak daje mnóstwo frajdy podczas zabawy w strzelca wyborowego. Nawet jeśli w misjach głównych nie będziecie mieć czasu na korzystanie z takiego wyposażenia, to można to nadrobić chociażby podczas zdobywania posterunków kontrolowanych przez wroga.
Każda porządna sieciowa strzelanka musi posiadać klasę postaci bazującą na karabinach snajperskich – w przypadku Battlefield V wypadło na Zwiadowcę. Akcja gry snajperskiej wojennej osadzona została w czasach II wojny światowej. Oznacza to, że domorośli snajperzy nie będą mieć do czynienia z zaawansowaną technologicznie bronią, tylko standardowym (no, może trochę podkręconymi) wyposażeniem z tamtej epoki.
Do Ghost Recon: Breakpoint można mieć wiele zastrzeżeń, ale twórcy sporo rzeczy zrobili też dobrze. Zdecydowanie najlepiej wypadają sekwencje snajperskie, które gracze sami planują z innymi użytkownikami znajdującymi się na serwerze. Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż osłanianie swojego towarzysza za pomocą karabinu wyborowego, gdy ten infiltruje bazę wroga.
W PlayerUnknown’s Battlegrounds gracze kochający snajperki mogą poczuć się jak w raju. Jeżeli zdołacie znaleźć karabin snajperski, to macie ogromne pole do popisu, ponieważ mapa gry jest skonstruowana w ten sposób, że walka na odległość jest jak najbardziej wskazana. Produkcje reprezentujące gatunek Battle Royale doskonale nadają się do zmagań snajperskich, co twórcy PUBG w pełni wykorzystali.