Data modyfikacji:

Sniper Elite VR. Recenzja, poradnik i wymagania

Wyczyny snajperów z czasów II wojny światowej po dzień dzisiejszy rozpalają naszą wyobraźnię. Stworzenie dobrej gry snajperskiej to jednak niełatwe zadanie, o czym chyba najlepiej świadczy niewielka liczba tytułów, które poświęcone są tej tematyce. Sniper Elite i Sniper: Ghost Warrior to dwie najbardziej popularne marki. Pierwsza z nich wzbogaciła się niedawno o spin-off przeznaczony na gogle wirtualnej rzeczywistości. Czy dzięki Sniper Elite VR w końcu będzie nam dane poczuć się jak prawdziwemu strzelcowi wyborowemu? Przekonajcie się!
sniper elite vr recenzja

Czy warto zagrać w Sniper Elite VR? Recenzja gry

W przeciwieństwie do serii głównej, Sniper Elite VR nie została stworzona przez studio Rebellion, ale przez ekipę Just Add Water. Z uwagi na platformy docelowe, inne było też podejście do projektowania rozgrywki. Jeżeli graliście w Sniper Elite 4, możecie poczuć się nieco zagubieni przy pierwszym kontakcie z wersją na gogle wirtualnej rzeczywistości.

Sniper Elite VR to tytuł, który składa się z kilkunastu małych obszarów, na których wykonujemy proste misje. Naszym celem jest zwykle likwidacja wrogów, niszczenie instalacji wojskowych lub dotarcie z punktu A do punktu B. Niewielka skala gry to pochodna platformy, na którą została stworzona, i jej ograniczeń. Jeżeli jesteście na to gotowi, będziecie bawili się przy Sniper Elite VR wyśmienicie. Jeżeli jednak przywykliście do rozwiązań znanych z serii głównej, może być Wam ciężko przełknąć wersję na gogle wirtualnej rzeczywistości.

Skoro już o znanych i lubianych rozwiązaniach mowa, w Sniper Elite VR nie zrezygnowano z wizytówki serii, czyli efektownych i krwawych egzekucji X-Ray. Możecie mi wierzyć lub nie, ale na goglach wirtualnej rzeczywistości wyglądają jeszcze lepiej. Niestety, nie można powiedzieć tego samego o reszcie warstwy wizualnej. Nie zrozumcie mnie źle, Sniper Elite VR nie jest brzydkie, ale nie wygląda też tak dobrze jak bym sobie tego życzył, i to pomimo włoskich krajobrazów, które są mi bliskie. Niekiedy miałem wrażenie, że gram w grę sprzed 10 lat. Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę z ograniczeń sprzętowych platform VR.

Kwestia grafiki schodzi jednak na drugi plan w chwili, w której dostajemy do ręki swój pierwszy karabin snajperski. Broń została odtworzona z dbałością o szczegóły, a możliwość ręcznej zmiany magazynka czy przeładowania broni po wystrzeleniu daje niesamowitą satysfakcję. Poza dwiema sztukami broni głównej, nasz bohater może przenosić dwie sztuki broni podręcznej, granaty i zapasy amunicji. Dzięki temu, że do korzystania z nich musimy używać gestów zbliżonych do tych, których używa się w trakcie korzystania z prawdziwej broni, poziom immersji jest jedną z głównych zalet Sniper Elite VR.

Uczucie to zaburza jedynie brak możliwości interakcji z innymi przedmiotami niż broń i uzbrojenie czy znajdźki. Skoro już o podnoszeniu przedmiotów mowa, warto zwrócić uwagę na to, że twórcy zdecydowali się na rozwiązanie zbliżone do znanego z Half Life: Alyx: jeżeli rzecz, którą można podnieść znajduje się w pobliżu, można ją do siebie przywołać. Każdy, kto grał w jakąś grę na goglach wirtualnej rzeczywistości, wie że schylanie się i podnoszenie jakiegoś przedmiotu może być problematyczne.

Sniper Elite VR to dobra gra, która niedostatki na polu warstwy wizualnej nadrabia immersyjnością i grywalnością. Niewielkie lokacje sprawiają, że możemy do niej wskoczyć dosłownie na chwilę lub przynajmniej do momentu, w którym zacznie nas boleć szyja, a realistycznie odtworzona broń i sposób korzystania z niej, pozwalają zapomnieć o otaczającym nas świecie.

Do zalet gry należy zaliczyć też egzekucje X-Ray czy elementy skradania z możliwością oddawania strzałów, kiedy huk artylerii i bomb zagłusza nasze działania. Gdybym miał się do czegoś przyczepić, na pewno byłyby to sporadyczne problemy z celowaniem, kiedy w lunecie nie widać przez moment dosłownie niczego. Nie muszę chyba tłumaczyć, ile przez ten moment może się wydarzyć.

Jeżeli szukacie ciekawej strzelanki VR, której akcja osadzona będzie w czasach II wojny światowej, to będzie to doskonały wybór, zwłaszcza jeżeli korzystacie z autonomicznych gogli Oculus Quest 2 i nie macie wystarczająca dobrego PC, aby zagrać w Medal od Honor: Above and Beyond.

Sniper Elite VR – wymagania sprzętowe

MINIMALNE:

  • Wymaga 64-bitowego procesora i systemu operacyjnego
  • System operacyjny: Windows 10
  • Procesor: Intel i5-4590/AMD Ryzen 5 1500X lub lepszy
  • Pamięć: 8 GB RAM
  • Karta graficzna: NVIDIA GTX 1060/AMD Radeon RX 480 lub lepszy
  • Miejsce na dysku: 14 GB dostępnej przestrzeni

ZALECANE:

  • Wymaga 64-bitowego procesora i systemu operacyjnego
  • System operacyjny: Windows 10
  • Procesor: Intel i7 8700k / AMD Ryzen 7 1800X
  • Pamięć: 16 GB RAM
  • Karta graficzna: NVIDIA GTX 1070 / AMD Radeon Vega 56

Sniper Elite VR – poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.


Ile godzin zajmuje ukończenie Sniper Elite VR? Czy będę chciał(-a) wrócić?

Przejście Sniper Elite VR, w zależności od poziomu trudności i indywidualnych umiejętności, zajmuje mniej więcej 5 godzin. Gra składa się z 18 poziomów. Na planszach porozrzucane są różne znajdźki, jeżeli chcecie mieć je wszystkie, będziecie musieli uważnie przeczesywać poziomy lub do nich wracać.

Na czym zagrać w Sniper Elite VR?

Sniper Elite VR dostępne jest na platformach Oculus Quest i Rift, HTC Vive, Valve Index, Windows Mixed Reality I PlayStation VR.

Jakie opcje dostosowania rozgrywki oferuje Sniper Elite VR?

W Sniper Elite VR można grać stacjonarnie, siedząc lub stojąc, lub korzystać z trybu pokojowego. Produkcja oferuje też różne poziomy trudności, dzięki czemu rozgrywkę można dostosować do swoich umiejętności, możliwości i preferencji.

Grę do testów dostarczyła firma Rebellion, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Dawid Sych