Data publikacji:

Sackboy: A Big Adventure. Recenzja, poradnik

Popularne marki dosyć często otrzymują oficjalne spin-offy, a w przypadku serii LittleBigPlanet jest to już kolejna tego typu produkcja. Najpierw otrzymaliśmy wyścigi gokartów, potem pojawił się mobilny auto-runner, a teraz przyszła pora na trójwymiarową platformówkę z kamerą ustawioną w rzucie izometrycznym. Czy takie odejście od założeń oryginału wyszło cyklowi na dobre? O tym przekonacie się z dalszej części recenzji gry Sackboy: A Big Adventure.

Polecamy: Gry 2021

Sackboy A Big Adventure

Czy warto zagrać w Sackboy: A Big Adventure? Recenzja gry

Z serią LittleBigPlanet mam bardzo miłe wspomnienia, a w szczególności z drugą częścią, przy której spędziłem naprawdę bardzo dużo godzin. Kampania fabularna nie była jakoś szczególnie porywająca, ale za to poziomy tworzone przez społeczność nieustannie zaskakiwały mnie kreatywnością i złożonością. Czasami powstawały tam prawdziwe dzieła sztuki oraz minigry, przy których doskonale bawiłem się wspólnie ze znajomymi.

W Sackboy: A Big Adventure zabrakło jednak możliwości tworzenia własnych światów, ponieważ studio Sumo Digital postawiło na spójny tytuł, od początku do końca skupiony na zaliczaniu misji fabularnych. Trochę szkoda, ale w pełni kupuję taką formułę, zwłaszcza, że tym razem udało mi się o wiele bardziej wkręcić w klimat plansz przygotowanych przez twórców. Duża też w tym rola zrezygnowania z klasycznego ustawienia kamery w 2D na rzecz trójwymiarowej platformówki z elementami beat ‘em upu.

Widać, że ta zmiana nie była podyktowana wyłącznie potrzebą zrobienia czegoś nowego dla cyklu, ale przede wszystkim czuć w tym wszystkim, że producent miał pomysł na swoje dzieło. Projekty lokacji są naprawdę ciekawe i niezwykle różnorodne. Przez cały czas trwania gry odkrywamy nowe światy, które wymagają od graczy trochę innego podejścia do zabawy. Na nudę zdecydowanie nie można tutaj narzekać, ale tylko, gdy gramy w kooperacji z innymi użytkownikami.

Właściwie to jest to domyślny sposób na ukończenie Sackboy: A Big Adventure, ponieważ w pojedynkę po pewnym czasie rozgrywka może faktycznie robić się delikatnie nużąca. Możliwe, że wynika to też z faktu, iż jest to tytuł skierowany bardziej w stronę dzieci, przez co gra w miarę szybko przestaje stanowić wyzwanie dla wprawionych graczy. Idealnie nadaje się więc do wspólnego grania ze swoimi pociechami bądź ze znajomymi, bo w grupie zawsze jest raźniej i weselej.

Dzieło Sumo Digial należy również pochwalić za fantastyczną oprawę wizualną, która została utrzymana w klimacie poprzednich gier z cyklu LittleBigPlanet. Całość prezentuje się naprawdę bardzo okazale i wyjątkowo na tle innych współczesnych gier. Skoro trzydziestolatek był w stanie zachwycać się urokami tej produkcji, to dzieciaki z pewnością będą zachwycone.

Sackboy: A Big Adventure to bardzo ciepły tytuł, przy którym można spędzić miło kilka wieczorów. Gra w żadnym stopniu nie jest odkrywcza, ale nieszczególnie mi to przeszkadzało. Oprawa wizualna i ogólna atmosfera były do tego stopnia czarujące, że zamiast skupiać się na prostocie rozgrywki, doceniłem ogólną kreatywność produkcji. Polecam szczególnie rodzicom, którzy szukają przyjemnej i łatwej gry do wspólnej zabawy ze swoimi dzieciakami. Jak mój syn podrośnie, to z pewnością w przyszłości powrócimy do tego tytułu.

Sprawdź również, dlaczego warto zagrać w grę Dreams od twórców LittleBigPLanet.

Sackboy: A Big Adventure - poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.

Jak przejść Sackboy: A Big Adventure?

Studio Sumo Digital pracując nad Sackboy: A Big Adventure zdecydowanie tworzyło swój tytuł z myślą o młodszych użytkownikach, dlatego poziom trudności nie należy do najbardziej skomplikowanych. Warto jednak ostrożnie podchodzić do walki z przeciwnikami i zaliczania trudniejszych przeszkód, ponieważ graczy ogranicza limit żyć. Po ich straceniu, cały poziom trzeba powtarzać od początku.

Produkcję można ukończyć w pojedynkę, lecz zdecydowanie lepiej jest to robić w kooperacji z innymi graczami (można na jednej konsoli i w maksymalnie cztery osoby). Dzięki temu będziecie mogli zdobyć wszystkie znajdźki, które niekiedy są niedostępne dla pojedynczego gracza lub wymagają większego sprytu i kombinowania. Jeśli gracie w coopie i za bardzo się od siebie oddalicie, to wciśnijcie prawy analog, żeby odpalić flarę. Wtedy pozostali gracze zostaną do was teleportowani.

Jeżeli jesteście początkującymi graczami i macie problem z opanowaniem sterowania, to koniecznie zajrzyjcie do Almanachu Akcji, który znajdziecie w ustawieniach po wciśnięciu przycisku Options na padzie. Twórcy przygotowali tam konkretne instrukcje odnośnie wszystkich ruchów i ataków, z jakich może korzystać Sackboy.

Ile godzin zajmuje ukończenie Sackboy: A Big Adventure?

Fabuła w Sackboy: A Big Adventure została podzielona na pięć dużych rozdziałów składających się z kilkunastu poziomów. Dotarcie do finału opowieści powinno wam zająć między 10 a 15 godzin, w zależności od tego, czy skupicie się wyłącznie na przejściu gry czy będziecie szukać wszystkich znajdziek.

Na czym zagrać w Sackboy: A Big Adventure?

Dzieło studia Sumo Digital zaprojektowane zostało z myślą o konsolach Sony. Dzięki temu w Sackboy: A Big Adventure zagrają zarówno posiadacze konsoli PlayStation 4, jak i PlayStation 5.

Premiera Sackboy: A Big Adventure – kiedy?

Produkcja trafiła do sprzedaży 12 listopada 2020 roku na obu platformach. Gra dostępna jest w pełnej polskiej wersji językowej (dubbing i napisy).

Grę do testów dostarczyła firma PlayStation Polska, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski