Data modyfikacji:

Red Dead Redemption 2 na PC. Wymagania sprzętowe: minimalne i zalecane

W 2018 roku na platformach PlayStation 4 i Xbox One zadebiutował jeden z większych hitów w dorobku studia Rockstar Games. Posiadacze komputerów osobistych musieli uzbroić się w cierpliwości, lecz w końcu i oni mogą poznać historię Arthura Morgana. Jak wypadło Red Dead Redemption 2 na PC, jakie są różnice względem edycji konsolowych? Zobaczcie, czy warto kupić grę, oraz poznajcie kilka przydatnych porad na początek przygody.

red dead redemption 2 pc

Czy warto zagrać w Red Dead Redemption 2 na PC?

Kontynuacja Red Dead Redemption to jedna z bardziej nagradzanych gier ubiegłego roku. Samo to wystarczy do stwierdzenia, że zdecydowanie warto wydać pieniądze na ten tytuł. Edycja pecetowa na początku borykała się z problemami technicznymi, ale producent w pocie czoła robi wszystko, żeby wyeliminować wszystkie błędy.

RDR 2 na PC to sandboks totalny, który trochę wyłamuje się z segmentu gier AAA. Nie jest to wyłącznie widowiskowa i dynamiczna gra nastawiona na rozrywkę, ale bardziej ambitny produkt, chcący opowiedzieć angażującą historię. Tempo rozgrywki bywa stosunkowo wolne, co dla niektórych może być odrzucające. Według mnie to właśnie ono sprawiło, że zakochałem się w tym tytule.

Jeżeli szukacie w wysokobudżetowych gracz czegoś ambitniejszego, to Red Dead Redemption 2 na PC obowiązkowo powinien zagościć na waszych dyskach twardych. Opowieść oraz otoczka fabularna gry zasługuje na gromkie brawa. Mało która produkcja oferuje tak dojrzałą historię, w której chodzi o coś więcej niż pokonanie „tego złego”.

Red Dead Redemption 2 na PC – porady dla początkujących

RDR 2 nie jest typową gra akcji, w której liczy się przede wszystkim walka z przeciwnikiem. Rockstar Games umieściło w swoim tytule wiele elementów survivalowych, mocno ograniczających poczynania Arthura Morgana. Pamiętajcie o tym, żeby regularnie dbać m.in. o pożywienie oraz sen. W przeciwnym razie bohater może stracić przytomność.

Bazą wypadową protagonisty jest obóz gangu van der Lindego. Obóz warto odwiedzać jak najczęściej, żeby zregenerować zdrowie bohatera, przebrać się w odpowiednie ubrania lub porozmawiać z ludźmi.

W ten sposób nie tylko poznacie lepiej fabułę RDR 2, ale także odblokujecie nowe misje poboczne oraz inne ciekawe aktywności. Obóz można ulepszać, otrzymując tym samym dostęp do większej liczby amunicji, dodatkowych porcji żywności i innych dóbr.

Pamiętajcie, że w wielu sytuacjach można uniknąć niepotrzebnej strzelaniny. Gra oferuje system chowania broni do kabury oraz interakcji z NPC-ami, który umożliwia np. uspokojenie urażonej osoby. W ten sposób nie będziecie musieli nikogo zabijać, a tym samym szeryf nie puści za wami listu gończego. Jest to o tyle istotne, że kiedy gracz jest poszukiwany przez władze, to nie może korzystać z szybkiej podróży koleją.

Kiedy będziecie mieć status „poszukiwany”, możecie odkupić swoje winy. W tym celu udajcie się na pocztę, żeby opłacić nagrodę za waszą głowę. Możecie tez próbować oszukać władze przez zmianę ubrania, fryzury i brody, bądź zakrywając twarz maską lub chustą.

Świat gry jest ogromny, a jego przemierzanie bywa czasochłonne. Dbajcie o swojego konia (chwalcie go, żeby zwiększać więź), ponieważ bardzo łatwo możecie go stracić. Wędrówka na piechotę z miasta do miasta nie jest najlepszym pomysłem. Nigdy nie oddalajcie się zbyt daleko od wierzchowca, bo może nie usłyszeć waszego gwizdu. To nie Wiedźmin 3, w którym Płotka teleportowała się po przyzwaniu przez gracza.

Bardzo dużą rolę w trybie fabularnym odgrywa system honoru. Każda czynność wykonana przez protagonistę będzie oceniana. Honor nie polega wyłącznie na paru statystykach, tylko ma realny wpływ na przebieg fabuły. Postacie inaczej będą reagowały na Arthura, kiedy będzie uważany za bandziora, a inaczej gdy przylgnie do niego łatka dobrego ducha.

Nie bójcie się eksploracji. Tylko w ten sposób aktywujecie dodatkowe aktywności, które w żaden sposób nie są oznaczone na mapie. Nie dadzą wam one punktów doświadczenia, nie odhaczycie ich w dzienniku zadań, ale pomogą wam jeszcze bardziej wsiąknąć w cudowny świat RDR 2.

Koniecznie sprawdźcie też, jak zacząć grać w Read Dead Online. Powstał on przy okazji premiery gry na PlayStation 4.

RDR 2 na PC – jakie różnice względem edycji konsolowych?

Producent postanowił wynagrodzić graczom czas oczekiwania na wydanie pecetowe, dlatego dodał do gry kilka nowości, których wcześniej nie było na konsolach. W większości są to dodatki kosmetyczne, które nie wpływają w żaden sposób na odbiór gry.

Red Dead Redemption 2 na PC dostało trzy nowe misje ścigania bandytów, dwie kryjówki gangu Del Lobos, dwie mapy skarbów oraz pięć ozdób z unikatowymi efektami. Oprócz tego na szlaku natraficie na dodatkową nieznajomą osobę, a także będziecie mogli kupić lub zdobyć nowe wierzchowce oraz rodzaje broni.

W wydaniu na komputery osobiste pojawił się również tryb fotograficzny, którego tak bardzo brakowało na PS4 i XONE. Lokalizacje, które gracze mają okazję zwiedzać w grze, aż proszą się o to, żeby zrobić im zdjęcie. Narzędzie do fotografowania oferuje masę profesjonalnych opcji, jak np. ustawienie odległości ogniskowe, siły rozmycia, blokady naświetlenia itp.

Studio Rockstar Games udoskonaliło jeszcze bardziej grafikę w Red Dead Redemption 2 na PC. Jeżeli będziecie w stanie grać na maksymalnych ustawieniach graficznych, to możecie spodziewać się przepięknej oprawy wizualnej, której próżno szukać w innych produkcjach wydanych w ostatnim czasie.

Na jakim komputerze zagracie w RDR 2?

Poniższe parametry techniczne pochodzą z oficjalnej informacji prasowej przygotowanej przez Rockstar Games.

RDR 2 na PC – minimalne wymagania sprzętowe

  • procesor: Intel Core i5-2500K / AMD FX-6300
  • pamięć RAM: 8 GB
  • karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 770 2 GB / AMD Radeon R9 280 3 GB
  • miejsce na dysku: 150 GB
  • system operacyjny: Windows 7 z Service Pack 1 (wer. 6.1.7601)

RDR 2 na PC – rekomendowane wymagania sprzętowe

  • procesor: Intel Core i7-4770K / AMD Ryzen 5 1500X
  • pamięć RAM: 16 GB
  • karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1060 6 GB / AMD Radeon RX 480 4 GB
  • miejsce na dysku: 150 GB
  • system operacyjny: Windows 10 – aktualizacja z kwietnia 2018 r. (wer. 1803)

Autor: Łukasz Morawski