Data modyfikacji:

Jak zacząć grać w Red Dead Online? Poradnik dla początkujących

Kilka porad, które ułatwią wam życie. Dzięki nim szybciej odnajdziecie się w realiach trybu wieloosobowego gry Red Dead Online.

Red Dead Redemption 2 (przejdź do recenzji RDR2) okazało się być hitem, jakiego wszyscy się spodziewali. Jasne, produkcja pod wieloma względami nie jest idealna, ale po spędzeniu prawie stu godzin w trybie single player, mogę stwierdzić, że błędy kompletnie nie przeszkadzają w zabawie. Nadal jednak mam negatywną opinię o topornym sterowaniu i beznadziejnym ustawieniu przycisków (można zmieniać schematy, ale to nie niweluje problemu).

Standardowa edycja RDR 2 na PS4 – sprawdź aktualną cenę

Kiedy jednak strzelaliśmy do postaci sterowanych przez komputer, do siermiężnych walk można było się szybko przyzwyczaić. W multiplayerze już tak łatwo nie jest, aczkolwiek Rockstar Games delikatnie usprawnił system poruszania się postacią. Podchodząc do Red Dead Online musicie mieć świadomość, że rozgrywka nie będzie tak dynamiczna i szalona jak w innych grach tego typu. Mimo to, w RDO nie brakuje spektakularnych potyczek z udziałem nawet trzydziestu dwóch graczy.

W poniższym tekście znajdziecie kilka porad, jak zacząć grać w Red Dead Online, żeby czerpać z gry więcej przyjemności, niż frustracji. Dowiecie się między innymi na czym polega tryb swobodny, jak zarabiać szybciej gotówkę oraz, o co w tym w ogóle chodzi.

POCZĄTEK RED DEAD ONLINE

Moduł sieciowy w Red Dead Online nie polega wyłącznie na wybieraniu konkretnych trybów i dołączaniu do rozgrywki, jak np. w Battlefield V. Zanim otrzymacie taką możliwość, będziecie musieli zaliczyć fabularny prolog, który nakreśli wam główny wątek fabularny. Wstęp służy również jako swego rodzaju samouczek, prezentujący graczowi większość najważniejszych elementów – jak działają rdzenie, na czym polega Zabójcza Precyzja, itp. Warto czytać ramki wyświetlane w lewym górnym roku ekranu. Pojawiają się tam bardzo przydatne porady, które z pewnością przydadzą się wam w dalszej części gry.

Zanim jednak będziecie mogli rozpocząć zabawę w kowboja lub kowbojkę, system poprosi was o stworzenie własnego, unikatowego awatara. Jeśli nie chce się wam grzebać w opcjach, możecie skorzystać z kilku predefiniowanych postaci. Zalecałbym spędzenie chwili czasu w kreatorze, ponieważ na tę chwilę nie ma możliwości zmienienia wyglądu postaci w trakcie gry. Decyzja jest więc istotna. Nie bójcie się też edytora - opcji jest stosunkowo mało, co dla jednych może być wadą, ale też należy to traktować jako zaletę. Przynajmniej nie powstaną dziwactwa, jak w serii Dark Souls czy grach Bethesdy.

ROZWÓJ BOHATERA – KARTY UMIEJĘTNOŚCI I RDZENIE

Red Dead Online wprowadziło prosty system rozwoju bohatera. Na początku gry otrzymacie możliwość wyboru jednej z aktywnych kart umiejętności bazujących na Zabójczej Precyzji. Pierwsza z nich sprawia, że podczas korzystania z systemu postać odnawia delikatnie punkty życia, druga karta dodaje możliwość pozostawiania znaczników podczas strzelania, natomiast ostatnia zwiększa punkty obrażeń zadawane przez waszą drużynę.

Każdą z kart można dodatkowo ulepszać oraz delikatnie modyfikować. Jest to jednak proces dosyć żmudny i raczej często nie będziecie zaglądali do tych opcji. Zestawy umiejętności mają być zaledwie małym wsparciem dla gracza, a nie wyznacznikiem jego umiejętności. Jeśli nie będziecie umieli strzelać i trafiać we wrogów, to nic wam nie dadzą super umiejętności. Łącznie mogą być aktywowane cztery karty – do kolejnych (pasywnych) otrzymacie dostęp na dziesiątym, dwudziestym i czterdziestym poziomie.

Podobnie jak w trybie single player, Red Dead Online również wspiera system rdzeni. Im częściej będziecie wykonywali daną czynność, tym bardziej rozwiniecie swoją postać. Celne strzelanie zwiększa poziom Zabójczej Precyzji, szybkie bieganie poprawia Wytrzymałość, itp. Gracze nie decydują sami, jakie statystyki chcą zwiększyć, te wzrastają wraz z biegiem gry. W skrócie – im dłużej gracie, tym wasz bohater jest silniejszy. Zabójcza Precyzja działa trochę inaczej niż w single playerze. Tutaj nie spowalnia czasu, gdyż gramy razem z innymi użytkownikami. Mimo to, jest bardzo przydatnym narzędziem, dlatego nauczcie się szybko korzystać z niego jak najskuteczniej.

TRYB SWOBODNY – JAK ZACZĄĆ GRAĆ?

Dostęp do trybu swobodnego otrzymacie po ukończeniu prologu. Polega on na tym, że otrzymujecie dostęp do całej mapy i tak naprawdę tylko od was zależy, co będziecie robić. Na początek, polecałbym zaliczenie kilku misji fabularnych, żeby oswoić się z rozgrywką i lekko przypakować bohatera. Na starcie odradzam szukanie zaczepek wśród innych graczy – pierwsze godziny potraktujcie jako trening, więc nie rzucajcie się od razu na głęboką wodę. Zamiast tego, zalecam utworzenie grupy tymczasowej lub stałej, z którą razem będziecie przemierzać świat gry.

Zaliczanie początkowych misji fabularnych jest również konieczne do tego, żeby odblokować możliwość stawiania obozu oraz otrzymać katalog z produktami. W Red Dead Online w celu kupienia nowych przedmiotów nie musimy biegać do sklepu, tylko możemy zrobić to zdalnie. Warto zaglądać tam co jakiś czas, żeby mieć stały dostęp do amunicji. Koniecznie pamiętajcie o tym zawczasu, ponieważ grając w trybach sieciowych, w trakcie walki nie można skorzystać z katalogu. Ten przydaje się również do tego, żeby kupić szczotkę dla konia. Przedmiot jest bardzo istotny, ponieważ czyste zwierze jest szybsze i wolnej traci energię.

Jeśli jesteśmy przy koniu, to tego najlepiej jest od razu ubezpieczyć w stajni. Dzięki temu, po śmierci wierzchowca lub bohatera bez problemu odzyskacie swojego zwierzaka. Wystarczy gwizdnąć, żeby się pojawił. Ponadto, wejdźcie do ustawień trybu online i ustawcie konia jako prywatnego. W ten sposób uniemożliwicie innym graczom zabierania go podczas wykonywania wspólnych misji. A uwierzcie, że nie ma nic bardziej irytującego, niż inny użytkownik galopujący na waszym wymuskanym wierzchowcu.

JAK SKUTECZNIE WALCZYĆ Z INNYMI GRACZAMI?

Podczas rozgrywek sieciowych obowiązuje auto-aim, dlatego sprawni gracze dosyć łatwo mogą zaliczać headshoty. Żeby tego uniknąć, często korzystajcie z możliwości rzucenia się w lewą lub prawą stronę. W przypadku PlayStation 4, podczas celowania z broni skierujcie analog w odpowiednią stronę i wciśnijcie „kwadrat”, odpowiedzialny za skok. W Red Dead Online nie ma karabinów maszynowych, dlatego po każdym strzale zazwyczaj potrzebny jest czas na przeładowanie. Skok pomoże uniknąć strzału wroga i da wam możliwość trafienia go, kiedy będzie bezbronny. Nie można jednak skakać w nieskończoność. Każdy rzut na ziemię obniża rdzeń wytrzymałości, aż w końcu zobaczycie rozmazany obraz, a postać nie będzie w stanie utrzymać równo broni.

Pieniądze w Red Dead Online odgrywają dużą rolę, ponieważ tylko dzięki nim mamy szybki dostęp do amunicji. Gotówka, jaką udało wam się zdobyć w trybie single player nie obowiązuje w grze sieciowej. To całkowicie inna bajka, inne postacie, więc trzeba na nowo zyskać bogactwo. Jest jednak kilka sposobów na w miarę szybkie zdobycie kasy, choć oczywiście nie oznacza to, że w godzinę wypełnicie cały skarbiec Sknerusa McKwacza:

  • wykonujcie jak najwięcej misji fabularnych. Te zazwyczaj są dobrze wyceniane, zwłaszcza, gdy oferują wyższy poziom trudności. Kilka takich misji i zasobność portfela znacząco może wzrosnąć. Należy pamiętać, że poszczególne zadania można powtarzać w nieskończoność, dlatego jeśli za zlecenie dostaniecie siedemdziesiąt dolarów, to koniecznie powtórzcie je jeszcze parę razy,
  • za wszelką cenę, róbcie wszystko, żeby wasza drużyna odnosiła zwycięstwo w trybach rywalizacyjnych. Za każdy wygrany mecz otrzymujecie sztabki złota oraz pożądane dolary. Żeby wygrywać, musicie działać zespołowo. Najlepiej trzymajcie się blisko swoich towarzyszy i skupcie siły na wykonywaniu celów, a nie wskaźniku kill/death ratio. Ten jest istotny, ale zabijanie oponentów nie zawsze jest wymagane do zwycięstwa, np. w misjach polegających na przejmowaniu terytoriów. Opanujcie też szybko walkę tomahawkiem, ponieważ daje on najwięcej punktów w jednym z trybów, gdzie zabójstwo konkretną bronią daje odpowiednią liczbę punktów,
  • przeszukujcie tak dużo ciał przeciwników, jak to tylko możliwe. Zasada ta jest dobrze znana z podstawowej wersji gry – nie ma bodajże lepszego sposobu na start, niż okradanie martwych ludzi. Brzmi strasznie, ale takie są realia gry,
  • jak najszybciej zaopatrzcie się w łuk, dzięki któremu będziecie mogli polować na zwierzynę. Skórowanie to całkiem niezły biznes, ponieważ za sprzedany materiał można dostać całkiem godziwe pieniądze. Ważne jest jednak to, żeby korzystać z łuku, tylko w ten sposób nie zniszczycie skóry.
  • Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pokazały wam jak zacząć grać w Red Dead Online? Ważna jest cierpliwość, tylko w ten sposób będziecie mieli szansę zostać największym bandziorem na Dzikim Zachodzie. Powodzenia!

    Autor: Łukasz Morawski