Data publikacji:

The Last of Us 2 - informacje, spekulacje, zwiastuny, data premiery

Kompendium wiedzy o The Last of Us 2. Znajdziecie tu najważniejsze informacje, zwiastuny oraz spekulacje.

Pierwsza odsłona The Last of Us jest uznawana przez wiele osób (w tym mnie) za jedną z lepszych produkcji, jaka powstała w historii branży gier wideo. Historia zdruzgotanego śmiercią córki Joela i jego młodocianej towarzyszki Ellie poruszyła zarówno recenzentów, jak i graczy z całego świata. Średnia ocen krytyków w serwisie metacritic wynosi 95/100, zarówno dla wersji na PlayStation 3, jak i remastera przygotowanego z myślą o konsoli obecnej generacji. Podobnie jak wy, z niecierpliwością czekam na kontynuację, dlatego postanowiłem zebrać w jednym miejscu najważniejsze informacje dotyczące drugiej odsłony.

 • Sprawdź cenę The Last of Us: Part II na Ceneo.pl
 • THE LAST OF US 2 - PODSTAWOWE INFORMACJE

 • Za produkcję ponownie odpowiada studio Naughty Dog, które wymyśliło serię The Last of Us. Firma istnieje w branży gier już ponad dwadzieścia lat, tworząc w tym czasie takie cykle jak Crash Bandicoot, Jak Daxter oraz Uncharted. Więcej o tym producencie przeczytacie w moim tekście poświęconym historii Naughty Dog.
 • Na ten moment, nadal nie znamy oficjalnej daty premiery. Tytuł prawdopodobnie zadebiutuje w 2019 roku, jednakże nie wiemy, w którym kwartale.
 • Produkcja, jak wszystkie gry studia Naughty Dog, będzie tytułem ekskluzywnym dla konsoli PlayStation 4. Sytuacja ta z pewnością nie ulegnie zmianie.

 • Na stołku reżyserskim zasiadł Neil Druckmann, bardzo doświadczony twórca gier, pracujący w Naughty Dog od 2004 roku. Pierwszymi projektami przy jakich pracował w firmie były Jak 3 i Jak X: Combat Racing. Następnie pracował przy kolejnych odsłonach cyklu oraz serii Uncharted, aż w końcu skupił całą swoją energię na marce The Last of Us.
 • Bruce Straley będący współreżyserem The Last of Us pożegnał się ze studiem Naughty Dog, sprawiając tym samym, że projekt przejął w pełni Neil Druckmann. Mężczyzna postanowił odpocząć od branży gier, w której był od 1992 roku.
 • Przy scenariuszu gry pracuje również Halley Gross. Pisarka dotychczas współpracowała z HBO przy produkcji seriali Banshee oraz popularnego Westworld, co może być bardzo dobrym zwiastunem odnośnie jakości skryptu.

 • Muzykę do drugiej odsłony The Last of Us ponownie stworzy rewelacyjny Gustavo Santaolalla. Argentyński kompozytor ma na swoim koncie dwa Oscary za ścieżki dźwiękowe do filmów "Tajemnice Brokeback Mountain" oraz "Babel". Trzeba przyznać, że były to w pełni zasłużone wyróżnienia.
 • THE LAST OF US 2 - KWESTIE FABULARNE

 • W grze ponownie wystąpią główne postacie z pierwowzoru. Na pewno przez większość czasu będziemy kierować poczynaniami dziewiętnastoletniej Ellie. Mówi się nawet, że będzie to jedyna grywalna postać, lecz obstawiam, że producent szykuje dla nas jakaś niespodziankę. Rola Joela nie została jeszcze ujawniona, aczkolwiek wiadomo, że "gdzieś tam" się na pewno kręci. Nie wiadomo też jakie będą relacje pomiędzy bohaterami. Nuaghty Dog umiejętnie bawi się w ciuciubabkę z fanami, dlatego nie ma co nawet zastanawiać się nad niuansami fabularnymi, ponieważ twórcy i tak zrobią wszystko, żeby nas zaskoczyć. Łatwo powiedzieć, ale i tak ciężko zrezygnować z domysłów.

 • Sprawdź cenę The Last of Us: Part II na Ceneo.pl

 • Fabuła The Last of Us: Part II zostanie osadzona kilka lat po wydarzeniach znanych z finału "jedynki". Wtedy to też Joel i Ellie dotarli do osady Jackson w stanie Wyoming. Według informacji podanych przez producenta, fabuła zostanie rozdzielona na dwie płaszczyzny czasowe - w pierwszej będziemy śledzić spokojne życie w bezpiecznym miejscu, natomiast w drugiej opowieść nabierze poważniejszego i bardziej dramatycznego tonu. Bohaterowie będą zmuszeni do opuszczenia osady w związku z pewnym zdarzeniem. Nie wiadomo, o co chodzi, ale jedno jest pewne, sytuacja w Jackson ma odbić piętno na stanie psychicznym Ellie.
 • Neil Druckmann w jednym z wywiadów stwierdził, że "historia w Part II będzie o wiele większa [niż w "jedynce" - dop. aut.]. Będzie uzupełnieniem fabuły przedstawionej w pierwszej części. Jednakże gdy połączymy obie te historie, otrzymamy większą opowieść". Rozumiem to w ten sposób, że w kontynuację bez obaw mogą zagrać osoby nieznające oryginału, jednakże dla zrozumienia większego kontekstu potrzebna będzie znajomość wszystkich wątków z The Last of Us. Coś na zasadzie Marvel Cinematic Universe.

 • W produkcji ważną rolę ma odgrywać kobieta w ciąży. Nie poznaliśmy jednak jej tożsamości. Naturalnie, pierwszym skojarzeniem jest (dorosła już przecież) Ellie, aczkolwiek wydaje mi się, że jest to zbyt oczywisty, błędny trop. Może chodzi o jakąś nową partnerkę Joela, której zrobił dziecko? Taki wątek miałby ogromny potencjał fabularny, ponieważ jeszcze bardziej mógłby pogrążyć bohatera w usilnej potrzebie "posiadania" dziecka. W ten sposób odtrąciłby jednocześnie Ellie, z której chciał zrobić swoją córkę, pomimo tego, że widział iż nie ma to największego sensu.
 • Większa część gry osadzona zostanie w okolicach miasta Seattle. W trakcie fabuły będziemy "zwiedzać" północno-zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Dla przypomnienia, w pierwszej części odwiedzaliśmy m.in. Boston i Salt Lake City

 • Po zwiastunach widać, że Part II będzie o wiele bardziej brutalny od pierwszej części. Można wręcz powiedzieć o stylistyce gore, ponieważ twórcy nie boją się w bezpośredni sposób pokazywać przemocy. Mam nadzieję, że będzie to uzasadnione fabularnie, gdyż samo szokowanie tryskającą krwią trochę gryzłoby się z filozofią pierwszej odsłony. Śmierć z pewnością będzie miała większe znaczenie w kontynuacji - podobno zmniejszono rolę Klikaczy (osoby zainfekowane wirusem CBI), kładąc tym samym większy nacisk na walkę o przetrwanie z innymi ludzi. Już teraz można wysunąć jeden wniosek - to zdecydowanie nie będzie gra dla dzieci...
 • THE LAST OF US 2 - ROZGRYWKA I SPRAWY TECHNICZNE

 • Reżyser gry poinformował, że przedstawiona w grze opowieść będzie jeszcze bardziej liniowa, nastawiona na filmowość. Twórcy mają do przekazania wciągającą i przejmującą historię, którą chcą kontrolować od początku do samego końca. Twórcy ograniczyli do minimum jakiekolwiek aktywności poboczne oraz znacząco ograniczyli eksplorację lokacji. Mimo to, nie należy się obawiać, że mapy będą klaustrofobicznie małe (chyba, że takie ma być zamierzenie twórców). Druckmann zapewnił, że gra zaoferuje alternatywne ścieżki umożliwiające dotarcie do wyznaczonego punktu.

 • Sprawdź cenę The Last of Us: Part II na Ceneo.pl

 • Rozgrywka położy jeszcze większy nacisk na skradanie. Ellie choć waleczna, to jednak miałaby nikłe szanse z przeważającymi siłami wroga. Ponadto, usprawnione zostaną elementy craftingowe oraz mechaniki charakterystyczne dla gier survivalowych.
 • Joel z pierwszej części potrafił być ociężały i mało dynamiczny w swoich działaniach. Tego nie powiemy o Ellie, która ma być o wiele bardziej energiczna podczas eksploracji otoczenia oraz walk z przeciwnikami. Dzięki temu, nie tylko będzie mogła łatwiej osaczyć agresorów, ale również sprawniej im uciec w przypadku wykrycia. O dynamice bohaterki świadczy chociażby to, że podczas biegu będzie mogła rzucać butelkami mającymi na celu odwrócić uwagę oponentów.

 • Naughty Dog udoskonaliło sztuczną inteligencję przeciwników. W sequelu będą się ze sobą częściej komunikować, w celu przekazania informacji o ostatniej pozycji Ellie. Oprócz tego, mają zaciekle szukać jej w najróżniejszych możliwych kryjówkach oraz podejmować się prób odgrodzenia potencjalnej drogi ucieczki.
 • The Last of Us: Part II będzie działało na usprawnionym silniku graficznym wykorzystanym wcześniej w Uncharted 4: Kres Złodzieja (przeczytaj recenzję) oraz Uncharted: Zaginione Dziedzictwo (zobacz więcej). Twórcy pracują nad nad poprawieniem efektów świetlnych oraz udoskonaleniem animacji postaci. Objawiać się to ma m.in. bogatą mimiką twarzy bohaterki, która podczas walki będzie objawiała zmęczenie, wściekłość bądź desperację.

 • Podobnie jak w przypadku pierwszej części, kontynuacja otrzyma tryb wieloosobowy. Nie ujawniono jeszcze żadnych detali odnośnie jego formy.
 • To byłoby wszystko, co udało mi się na tę chwilę zebrać. Przed premierą z pewnością dotrze do nas jeszcze cała masa nowych informacji, dlatego zapewniam was, że tekst będzie co jakiś czas aktualizowany. Jeśli traficie na jakieś interesujące wieści związane z The Last of Us: Part II, koniecznie dajcie znać!

  Autor: Łukasz Morawski