Ranking najlepszych kart graficznych

Wybór karty graficznej nie jest zadaniem łatwym i przyjemnym dla osoby, która nie interesuje się wszystkimi specyfikacjami technicznymi. A mimo wszystko, podzespół ten jest nam bardzo potrzebny do codziennej pracy. W rankingu kart graficznych, prezentujemy te, które są popularne oraz wysoko oceniane przez użytkowników. Warto wspomnieć, że aktualizujemy go na bieżąco.

Najtańsze karty graficzne

Jak ustaliliśmy we wstępie – wybór nie należy do najprostszych, ponieważ są dwa rodzaje użytkowników: gracze, profesjonaliści, którzy wymagają wiele od takiego elementu laptopa, oraz ludzie, którzy będą z niego korzystali głównie do prac biurowych. Nie każdy użytkownik potrzebuje najmocniejszej, najbardziej wydajnej i obsługującej różnych technologii karty graficznej.

Obecnie spotykamy bardzo wiele rodzajów kart, które będą użyteczne nie tylko graczom, ale i tym, którzy będą jej potrzebowali do prac biurowych czy oglądania filmów HD. Przedstawiamy ranking najlepszych kart graficznych.

Jak wybrać kartę graficzną?

Aby dobrze wybrać kartę graficzną powinniśmy patrzeć na jej oznaczenia – to znaczy, że jeśli wybieramy karty z tej samej kategorii, to im wyższy numerek, tym jest ona lepsza i bardziej wydajna. Nie istnieje żadna reguła, która pozwoli nam wybrać najlepszą kartę graficzną na podstawie samego symbolu.

Przed zakupem warto także zapoznać się w rankingu kart graficznych z szyną danych pamięci. Co to oznacza? To, że im mniejsza szyna (64 bit, 128 bit), tym bardziej karta nie nadaje się do gier i jest najtańszą kartą graficzną. Jeżeli chcemy, by karta graficzna była nam przydatna właśnie do gier w wysokiej rozdzielczości HD, to powinniśmy zwrócić uwagę na modele powyżej 256 bitów, ponieważ wpłynie to znacząco na płynność działania gier.

Zużycie energii kart graficznych

Przed zakupem powinniśmy także zwrócić uwagę w rankingu kart graficznych na kulturę działania – czyli pobór energii i głośność. Karty, które potrzebują dużo energii, szybciej podgrzewają całą obudowę a także zwiększają rachunki za prąd. Warto więc kierować się nie tylko parametrem jak największej wydajności w jak najmniejszej cenie, ponieważ taką konstrukcję później jest bardzo ciężko schłodzić.

W najtańszych kartach graficznych o średniej wydajności występuje mniejsze zapotrzebowanie na moc, karty mniej się nagrzewają, dzięki czemu ich system chłodzenia działa bezgłośnie i osoby wykonujące prace biurowe w ogóle nie odczuwają pracy karty graficznej. Wybór odpowiedniej karty graficznej nie będzie stanowił problemu, jeśli określimy, jakim typem użytkownika jesteśmy. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom i rankingowi kart graficznych wybór będzie oczywisty.


Sprawdź polecane procesory

Polecane artykuły

komputer do gier do 3000

Komputer do gier do 3000 zł. Jak wybrać najlepszy?

2020-10-19
Planujecie kupno nowego komputera gamingowego, ale macie ograniczony budżet? Jeżeli nie zależy wam na rozdzielczości 4K i detalach w grach ustawionych na „ultra”, to mam dla was dobrą wiadomość. W sprzedaży znajdziecie komputery do 3000 zł, które będą wystarczające do komfortowego grania w nowe wysokobudżetowe produkcje. Oczywiście pod warunkiem, że jesteście w stanie pójść na wiele ustępstw.
obudowa gamingowa

Jaka obudowa gamingowa do komputera?

2020-10-16
Czasy, gdy obudowy komputerowe były nudnymi, szaro-beżowymi skrzynkami mamy już dawno za sobą. Pecety budowane przez entuzjastów oraz graczy imponują, a czasami zaskakują swoim wyglądem oraz funkcjami. Producenci oferują setki rożnych gamingowych obudów, podpowiadamy więc, jak wybrać najlepszą dla siebie.
tablet z androidem

Najlepsze tablety z Androidem. Ranking

2020-10-14
Rynek tabletów z Androidem rozwija się coraz prężniej i w sklepach znajdziemy wiele interesujących urządzeń, które dysponują nowoczesnymi technologiami, a także ciekawym wyglądem. Sprawdź nasz ranking najlepszych tabletów z Androidem.
geforce rtx 3090

GeForce RTX 3090: specyfikacja, cena, premiera nowej karty graficznej

2020-10-14
Bez względu na to, jaką moc obliczeniową będą oferowały nowe konsole, do sprzedaży zawsze trafią podzespoły komputerowe, które zaoferują jeszcze wyższy poziom. Taki plan miała firma Nvidia, która we wrześniu 2020 roku zapowiedziała kolejną serię swoich flagowych kart graficznych. Do sprzedaży miało trafić kilka modeli, natomiast dzisiaj przyjrzymy się najlepszemu z nich, czyli GeForce RTX 3090. Sprawdźcie, jakie są parametry techniczne tej karty oraz ile kosztuje.