Data publikacji:

NVIDIA GeForce RTX 3060 Laptop GPU – recenzje i testy

Jeżeli zawsze marzyliście o kupnie gamingowego laptopa i zastanawiacie się, jaka powinna znajdować się w nim karta graficzna, to trafiliście w dobre miejsce, ponieważ przedstawię wam model GeForce RTX 3060, który został zaprojektowany z myślą o przenośnych komputerach. Z tekstu dowiecie się, za co sprzęt firmy NVIDIA był chwalony przez zagranicznych recenzentów oraz jakimi osiągnięciami w grach może się pochwalić karta graficzna.
NVIDIA GeForce RTX 3060 Laptop GPU

Specyfikacja techniczna NVIDIA GeForce RTX 3060 Laptop GPU

Z racji tego, że ten model karty graficznej został zaprojektowany z myślą o komputerach przenośnych, nieco różni się od standardowego GeForce’a RTX 3060, który posiada m.in. 12 GB pamięci VRAM, a także oferuje większą częstotliwość bazową i maksymalną. Wynika to m.in. z faktu, że w laptopach konstrukcja GPU musi być o wiele bardziej zwarta, a do tego pod obudową nie można byłoby zamontować tak mocnych wentylatorów i zasilacza, jak w przypadku desktopów. Parametry wersji mobilnej GeForce RTX 3060 prezentują się następująco:
 • Architektura: Ampere
 • Jednostki cieniujące: 3840
 • Częstotliwość rdzenia: 817 MHz
 • Częstotliwość w trybie Boost: 1702 MHz
 • Liczba tranzystorów: 13,250 mln
 • Proces technologiczny: 8 nm
 • Pobór mocy (TDP): 115 W
 • Interfejs: PCIe 4.0 x16
 • Typ pamięci: GDDR6
 • Maksymalna liczba pamięci: 6 GB
 • Szerokość magistrali pamięci: 192 Bit
 • Częstotliwość pamięci: 14 000 MHz
 • Przepustowość pamięci: 336 GB/s
 • Czytaj również: Karty graficzne - ranking

  Zalety GeForce RTX 3060 Laptop GPU – za co chwalona jest karta graficzna NVIDII?

  Do sprzedaży trafiło kilka wariantów tego modelu karty graficznej, które różnią się podstawowym poziomem mocy. Jeśli zależy wam na jak największej wydajności, to powinniście wybrać wersję 115 W, której parametry techniczne znajdziecie powyżej. Redakcja serwisu Tech Spot zwraca uwagę, że jest to niezwykle istotne, ponieważ GeForce RTX 3060 Laptop z TDP 80 W może przełożyć się nawet na wydajność gorszą o dziesięć procent.
  Autor testu zaznacza, że mimo wszystko „nowy RTX 3060 ma wiele do polubienia z punktu widzenia wydajności. Procesor graficzny laptopa zapewnia zauważalny wzrost wydajności w porównaniu z poprzednimi częściami tej samej klasy i poziomu mocy, czego nie mogliśmy powiedzieć o >>superodświeżeniu<< NVIDII w we wcześniejszych modelach”.
  Na portalu Notebook Check można znaleźć informację, że mobilne GPU NVIDII będzie w stanie poradzić sobie nawet z grami w rozdzielczości 4K. Jedynym warunkiem jest to, że nie mogą to być wysokobudżetowe tytuły stawiająca na jak najlepszy poziom oprawy wizualnej. Redaktor za przykład podaje grę Star Wars: Squadrons z 2020 roku, którą nie tylko uruchomimy w najwyższej rozdzielczości, ale także przy maksymalnych ustawieniach graficznych.

  Wady GeForce RTX 3060 Laptop GPU – co poszło nie tak?

  Jak już wcześniej pisałem, dla konsumentów mylące może być to, że mobilna karta graficzna GeForce RTX 3060 dostępna jest w kilku wersjach różniących się poborem mocy. Nie wystarczy więc patrzeć wyłącznie na model grafiki, ale przed wyborem laptopa konieczne jest także dokładne sprawdzenie pozostałych parametrów GPU.
  Portal Tech Spot uważa, że te dwie klasy zapewniają zasadniczo różną wydajność, przez co osoby z wersją 80 W mogą czuć się rozczarowane płynnością rozgrywki w bardziej wymagających produkcjach.

  Wydajność GeForce RTX 3060 Laptop GPU w grach z segmentu AAA

  Mobilne wersje kart graficznych zazwyczaj nie są recenzowane w tradycyjny sposób, tak jak standardowe wersje GPU. Na szczęście na kilku zagranicznych portalach można znaleźć dokładne testy GeForce RTX 3060 Laptop, które precyzyjnie pokazują, jaki potencjał drzemie w tym sprzęcie NVIDII. Redakcja Notebook Check w swoich testach zaznacza jednak wyraźnie, że na uzyskane przez nią wyniki wpłynęło ponadto zastosowanie odpowiedniego procesora, sterowników i systemu operacyjnego. Osiągi waszych laptopów mogą więc delikatnie się różnić, ale raczej nie na tyle, aby poniższe dane uznać za bezwartościowe – w końcu ten model karty graficznej nie zostanie umieszczony w komputerze przenośnym z małą pamięcią RAM oraz słabym CPU.
  Z testów przeprowadzonych przez Notebook Check wynika, że mobilna wersja GeForce RTX 3060 najlepiej radzi sobie z grami w rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli. Oczywiście w wielu przypadkach jest możliwa zabawa w 4K, aczkolwiek gracze muszą się wtedy liczyć z o wiele mniejszą płynnością rozgrywki. Przykładowo, kiedy ustawicie rozdzielczość 3840 × 2160 pikseli w Returnal, to wtedy średnio uzyskacie trzydzieści klatek na sekundę. Wielu graczom w zupełności to wystarczy, ale już np. przy Hogwarts Legacy będzie to tylko 25,2 FPS. Taki wynik może być jeszcze akceptowalny, czego natomiast nie można powiedzieć o graniu w Dead Space w 4K. W przypadku tego dzieła karta graficzna była w stanie wyciągnąć jedynie 12,9 FPS.
  Gdyby więc zależało wam na graniu powyżej sześćdziesięciu klatek na sekundę, to po ustawieniu rozdzielczości 1080p możecie na to liczyć – i to nawet z nawiązką. Hogwarts Legacy na wysokich ustawieniach graficznych w testach Notebook Check osiągał średnio 69,8 FPS, Returnal działał w 85 FPS-ach, a płynność rozgrywki w Dead Space Remake oscylowała wokół 59 a 64,7 FPS. Gra studia Motive mogła pochwalić się dobrym wynikiem nawet w rozdzielczości 2560 × 1440 pikseli – co prawda nie osiągała wtedy 60 FPS-ów, ale 52,1 FPS również wystarczy do komfortowego grania.
  Żeby mieć też inny punkt odniesienia, warto zerknąć na testy wykonane przez Tech Spot. Redakcja wzięła pod uwagę możliwości wariantu 115 W – w dodatku ujawniono, że karta współpracowała bezpośrednio z procesorem Ryzen 7 5800H. Taki sprzęt pozwolił na uzyskanie 52,9 FPS w polskiej grze Cyberpunk 2077, przy ustawieniach graficznych na Ultra i rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli. Na tym samym laptopie (tyle że z ustawieniami „Bardzo wysokie”) lepiej poradziło sobie Assassin’s Creed Valhalla, działając średnio w 61,3 FPS.
  Redakcja skonfigurowała również drugiego laptopa z GeForce RTX 3060 laptop 80 W i procesorem Intel Core i7-10875H. Tech Spot przetestował ten sprzęt na tych samych produkcjach, pokazując, jak poziom mocy wpływa na płynność rozgrywki. Wyniki są oczywiście gorsze, ale nie na tyle, aby z tego powodu rozpaczać. Assassin’s Creed Valhalla średnio działało w 58 klatkach na sekundę, natomiast w Cyberpunku 2077 udało się osiągnąć 45,5 FPS. Oczywiście to wszystko na najwyższych ustawieniach graficznych i rozdzielczości 1080p. Jeśli więc zależałoby wam na większej liczbie FPS-ów, wystarczy obniżyć niektóre opcje graficzne, a z pewnością rozgrywka zyska kilka dodatkowych klatek.

  GeForce RTX 3060 Laptop GPU a inne karty graficzne

  Redaktor serwisu Tech Spot twierdzi, że „z przeprowadzonych testów możemy powiedzieć, że RTX 3060 jest średnio o 22% szybszy niż RTX 2060”, a ponadto mobilna wersja RTX 3060 dorównuje wydajnością laptopowej karcie graficznej GeForce RTX 2070 Super z wcześniejszej generacji. Do takich samych wniosków doszedł redaktor portalu Notebook Check: „Wydajność [GeForce RTX 3060 Mobile – dop. red.] zależy od ustawienia TGP i chłodzenia laptopa. Średnio powinien być podobny do starszego GeForce RTX 2070 Super Mobile i dlatego najlepiej nadaje się do grania w QHD (bardzo wymagające gry)”.
  Źródła:
  Zdjęcie: Materiały prasowe NVIDIA
  Łukasz Morawski
  Łukasz Morawski

  Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.