Data modyfikacji:

Cena ASUS ROG Ally - specyfikacja i podwójna premiera

Firma ASUS dotrzymała słowa i w końcu udzieliła wszystkich najważniejszych informacji o swojej przenośnej konsoli. Dzięki oficjalnej prezentacji, dowiedzieliśmy się, jaka będzie cena ROG Ally, a także kiedy dokładnie urządzenie trafi do sprzedaży. Poznaliśmy też parametry techniczne handhelda, które sugerują, że będziemy mieć do czynienia z naprawdę mocnym sprzętem.
cena asus rog ally

Oficjalna cena ASUS ROG Ally – tanio nie będzie

Podczas prezentacji firma ASUS oficjalnie potwierdziła, ile będzie kosztowała ich przenośna konsola. Model z podstawowym procesorem AMD Ryzen Z1 został wyceniony na 599 dolarów, co przekłada się na około 3100 złotych. Z kolei mocniejszy wariant ASUS ROG Ally ma kosztować aż 699 dolarów – w przeliczeniu wychodzi około 3800 złotych.

Podwójna premiera ASUS ROG Ally

Jeżeli zastanawialiście się nad kupnem tego urządzenia i liczyliście, że w wasze ręce wpadnie wersja z AMD Ryzen Z1, to niestety będziecie musieli uzbroić się w cierpliwość. Najpierw na rynku zadebiutuje mocniejszy wariant ASUS ROG Ally, który trafi do konsumentów już 13 czerwca 2023 roku. Oficjalna data premiery słabszego modelu nie została na ten moment potwierdzona – wiadomo jedynie, że urządzenie kupimy jeszcze jesienią tego roku. Na szczegóły musimy poczekać.

Dwa modele ASUS ROG Ally o różnej specyfikacji technicznej

Podobnie, jak w przypadku Steam Decka, tutaj również będziemy mieli do czynienia z kilkoma wariantami. Różnice w urządzeniu Valve sprowadzają się jednak głównie do dysków twardych, natomiast ASUS poszedł zupełnie inną drogą, zapowiadając dwa modele o odmiennych procesorach:
  • Główna wersja ASUS ROG Ally będzie bazowała na super wydajnym AMD Ryzen Z1 Extreme, wykorzystującym procesor graficzny RDNA 3. Urządzenie zaoferuje osiem rdzeni, szesnaście wątków, 8.6 treflopów, a do tego będzie wykonane w procesie 4nm.
  • Drugi wariant ASUS ROG Ally także ma wykorzystywać procesor AMD Ryzen Z1, tyle, że w jego podstawowej wersji. Przekłada się to na sześć rdzeni, dwanaście wątków i zaledwie 2.8 teraflopów. Ta wersja również ma bazować na procesorze 4nm i procesorze graficznym RDNA 3.
  • Twórcy zapewniają, że oba urządzenia mają wykorzystywać takie technologie, jak FidelityFX, Super Resolution i Radeon Super Resolution, co pozwoli na zwiększenie liczby klatek na sekundę przy jednoczesnym uzyskaniu obrazu o jak najlepszej jakości. Oba warianty ASUS ROG Ally otrzymają także 16 GB pamięci RAM LPDDR5 (takowanie 6400 MHz) oraz superszybkie dyski SSD M.2 2230 PCIe Gen 4 o pojemności 512 gigabajtów, z możliwością rozszerzenia pamięci przy użyciu karty micro SD UHS-II. Twórcy podają, że zamontowany w konsoli dysk półprzewodnikowy zagwarantuje bardzo krótkie czasy ładowania gier – Cyberpunk 2077 uruchomi się w 26.86 sekund, natomiast Control w 33.05 sekund.

    Wyświetlacz i dźwięk w ASUS ROG Ally

    Bez względu na to, który model ASUS ROG Ally wybierzecie, w obu przypadkach otrzymacie dotykowy siedmiocalowy wyświetlacz Full HD o przekątnej 16:9. Producent podaje, że ekran LCD zaoferuje szeroką przestrzeń barw sRGB 100%, częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz, 7 ms czasu reakcji, jasność o wartości 500 nitów i zabezpieczenie szkłem Corning Gorilla Glass Victus. Ponadto wyświetlacz będzie obsługiwał technologię FreeSync Premium, poprawiającą jakość wyświetlanego obrazu.
    Miłośnicy dobrych dźwięków otrzymają dwa skierowane do przodu głośniki z wbudowanym inteligentnym wzmacniaczem i technologią Dolby Atmos. Oprócz tego ASUS ROG Ally ma posiadać dwukierunkową redukcję szumów ze wspomaganiem sztucznej inteligencji, co poprawi jakość komunikacji głosowej podczas grania w produkcje nastawione na rozgrywki online. A skoro już przy sieci jesteśmy, to należy wspomnieć, że urządzenie zostanie wyposażone w łączność Wi-Fi 6E, która zagwarantuje płynną rozgrywkę w chmurze oraz wyeliminuje lagi w grach multiplayerowych.

    ASUS ROG Ally – chłodzenie i system operacyjny

    ASUS w handheldzie zastosował układ chłodzenia Zero Gravity, który został zaprojektowany z myślą o tym urządzeniu. Chłodzenie ma bazować na specjalnie skonstruowanej rurce, wykorzystującej strukturę siatkową. Zastosowane przez producenta antygrawitacyjne rurki cieplne mają poprawić skuteczność przenoszenia ciepła, bez względu na to, w jakiej pozycji będziemy trzymali przenośną konsolę. Brak nadmiernego nagrzewania nie jest jedyną rzeczą, jaka pozytywnie wpłynie na komfort użytkowania ASUS ROG Ally – twórcy twierdzą, że ich sprzęt waży zaledwie 608 gramów.
    Producent nie postawił na własny system operacyjny lub Linuksa, tak jak zrobiło to Valve przy Steam Decku. ASUS nawiązało współpracę z Microsoftem, co zaowocowało licencją na Windowsa 11, który będzie fabrycznie zainstalowany na każdym urządzeniu. Sprzęt ma wykorzystywać takie funkcje, jak Windows Hello oraz Windows Defender – ta pierwsza umożliwi logowanie przy pomocy czytnika linii papilarnych, zaś druga zapewni ochronę przez wirusami. Powiązanie z Microsoftem zaowocowało też tym, że każdy użytkownik ASUS ROG Ally otrzyma trzymiesięczną subskrypcję usługi Xbox Game Pass Ultimate.

    Tryby pracy ASUS ROG Ally – ile wytrzyma bateria?

    Sprzęt ASUS-a zaoferuje aż trzy tryby pracy, które będzie można zmienić w dowolnym momencie, w zależności od zapotrzebowania na energię – przeglądanie internetu, oglądanie materiałów na streamingu, granie itp. Do dyspozycji otrzymamy tryb cichy 9 W, tryb wydajności 15 W oraz tryb Turbo 25 W lub 30 W, gdy będziemy korzystali z handhelda podłączonego do zasilania sieciowego.
    Tryby pracy w dużej mierze mają odpowiadać za czas pracy akumulatora – producent twierdzi, że konsola w trybie cichym – przeznaczonym głównie do oglądania filmów i seriali – powinna działać nieprzerwanie przez siedem godzin. Z kolei tryb wydajności będzie w stanie utrzymać sprzęt „przy życiu” przez zaledwie dwie godziny grania w zaawansowane technologicznie produkcje. Twórcy nie podają czasu pracy trybu wydajności, więc raczej możemy zakładać, że skorzystamy z niego wyłącznie „na kablu”.

    Oficjalne akcesoria do ASUS ROG Ally

    W trakcie oficjalnego pokazu przenośnej konsoli, firma ASUS ujawniła również, jakie akcesoria będzie można dokupić do ich przenośnej konsoli. Okazuje się, że urządzenie otrzyma dedykowane bezprzewodowe słuchawki douszne ROG Cetra True Wireless, wykonane z wodoodpornej tkaniny etui Travel Case, stację dokującą Charger Dock z gniazdem HDMI 2.0 i szybkim ładowaniem PD 3.0. Oprócz tego twórcy opracowali specjalny bezprzewodowy kontroler ROG Raikiri Pro z wbudowanym ekranem OLED.
    Jeżeli moc ASUS ROG Ally będzie dla was zbyt mała, to producent umożliwi podłączenie do handhelda zewnętrznej karty graficznej, która ma znacząco poprawić jego wydajność. Na ten moment producent zapowiedział dwie wersje akcesorium ROG XG Mobile – pierwsza zostanie wyposażona w mobilną wersję GPU GeForce RTX 4090, natomiast w drugiej znalazło się miejsce dla AMD Radeon RX 6850M XT. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi – bardzo wysokimi – kosztami. Karta graficzna NVIDII kosztuje 1999 dolarów (ponad dziesięć tysięcy złotych), zaś GPU AMD wyceniono na 799 dolarów (około 4100 złotych).
    Zdjęcie: materiały prasowe ASUS
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.