Data publikacji:

NVIDIA GeForce RTX 3070 – recenzje i testy

Planujecie ulepszenie swojego komputera i zastanawiacie się, jaka karta graficzna będzie dla was najlepsza? W takim razie dobrze trafiliście, bo w tym artykule przyjrzymy się parametrom technicznym GeForce RTX 3070, a także przedstawimy największe wady i zalety sprzętu NVIDII. Sprawdźcie, co renomowane zagraniczne portale piszą o tym modelu karty graficznej.
NVIDIA GeForce RTX 3070

Specyfikacja techniczna NVIDIA GeForce RTX 3070

Zanim przedstawię wam zalety i wady karty graficznej NVIDII, najpierw przyjrzyjcie się dokładnie parametrom technicznym tego modelu. GeForce RTX 3070 z pewnością może pochwalić się naprawdę dobrą specyfikacją techniczną, która przekłada się na zadowalające osiągnięcia w grach wideo. Oczywiście poniższe parametry dotyczą wersji Founders przygotowanej przez NIVIDIĘ – aktualnie w sprzedaży znajdziecie również wersje OC opracowane przez innych producentów, oferujące nieco usprawnioną technologię. Tymczasem sprawdźcie sami, jak prezentuje się GeForce RTX 3070 Founders Edition:
 • Architektura: Ampere
 • Technologia: 8 nm
 • Pojemność pamięci: 8192 MB
 • Rodzaj pamięci: GDDR6
 • Taktowanie VRAM: 14000 MHz
 • Przepustowość danych: 448 GB/s
 • Układ: Ampere GA104-300
 • Liczba rdzeni NVIDIA CUDA: 5888
 • Liczba rdzeni RT: 46 (druga generacja)
 • Liczba rdzeni Tensor: 184 (trzecia generacja)
 • Jednostki pasteryzujące: 96
 • Taktowanie GPU standardowe: 1,5 GHz
 • Częstotliwość GPU podwyższona: 1,725 GHz
 • Pobór mocy: 220 W
 • Obsługiwany interfejs: PCI-Express 4.0
 • Zalety GeForce RTX 3070 – za co chwalona jest karta graficzna NVIDII?

  Will Judd z Digital Foundry przygotował test dla serwisu Eurogamer, w którym zaznacza, że „RTX 3070 to bez wątpienia wspaniała karta graficzna. Zapewnia wydajność zgodną z RTX 2080 Ti w bardzo rozsądnej cenie wywoławczej, znacznie obniżając koszt wejścia do wysokiej liczby klatek na sekundę 1440p i stabilnej gry w 4K”. W tym samym teście autor zwraca również uwagę na to, że ten model grafiki od NVIDII może pochwalić się bardzo wysoką kulturą pracy, a także niewielkim wzrostem temperatury, nawet przy ogrywaniu bardziej wymagających technologicznie wysokobudżetowych produkcji.
  Z kolei w teście na Tech Radar przeczytamy, że „NVIDIA GeForce RTX 3070 jest jedyną kartą graficzną w ofercie Ampere o rozsądnym poziomie zużycia energii, z oceną TGP (całkowita moc graficzna) na poziomie 200 W”. Autor porównuje to z droższym modele RTX 3080, który potrzebuje aż 100 W więcej do poprawnego działania. W tekście można natrafić też na wzmiankę o licznych dodatkowych funkcjach karty graficznej, mających zastosowanie nie tylko w grach wideo, jak np. NVIDIA Broadcast, RTX Voice czy NVIDIA Reflex.
  We wszystkich testach GeForce RTX 3070, karta graficzna jest chwalona za bardzo dobre wsparcie dla technologii śledzenia promieni. Jeśli więc nie zależy wam wyłącznie na wysokiej rozdzielczości i dużej liczbie FPS-ów, ale chcielibyście grać także z włączonym ray tracingiem, to ten model GPU od NVIDII wydaje się być strzałem w dziesiątkę.

  Wady GeForce RTX 3070 – co poszło nie tak?

  Niemalże w każdym artykule poświęconym GeForce RTX Founders Edition można było znaleźć narzekania na problemy z dostępnością tego modelu. Na dobrą sprawę w większości przypadków był to największy zarzut kierowany w stosunku do tej karty graficznej. Aktualnie sytuacja wygląda zgoła inaczej – co prawda nie kupicie już raczej edycji Founders, ale za to w sklepach internetowych znajdziecie wiele wariantów tego GPU przygotowanych przez takie firmy jak Gigabyte, Gainward, Zotac czy Palit.
  Redaktor Tom’s Hardware narzekał też na to, że GeForce 3070 posiada zaledwie 8 GB pamięci VRAM (gdy np. 3060 ma jej aż 12 GB), co w niektórych produkcja może być delikatnie kłopotliwe. Autor uzasadnił to na przykładzie bardzo wymagającej gry Microsoft Flight Simulator, która potrzebuje bardzo dużo VRAM do poprawnego działania na najwyższych ustawieniach graficznych. Ten model karty graficznej nie był nawet w stanie osiągnąć trzydziestu klatek na sekundę przy rozdzielczości 3840 × 2160 pikseli.

  Wydajność GeForce RTX 3070 w grach z segmentu AAA

  W teście NVIDIA GeForce RTX 3070 przygotowanym przez redakcję serwisu Windows Central można przeczytać, że ta karta graficzna jest idealną opcją dla osób, które do tej pory posiadają modele z serii RTX 10 lub nawet RTX 2070 i 2080. Autor testu zwraca uwagę na bardzo dobre osiągnięcia, zaznaczając, że karta jest w stanie osiągać w grach ponad 100 klatek na sekundę przy rozdzielczości 1440p lub 60, gdy gramy w rozdzielczości 4K. Oczywiście zależy to też od produkcji, w jakie planujecie grać, oraz ustawień graficznych, jakie wybierzecie.
  W obszernym tekście na Tom’s Hardware opublikowane zostały szczegółowe obliczenia na bazie kilku tytułów, które dostępne były w sprzedaży w momencie premiery GeForce RTX 2070. Według Jarreda Waltona popularne Red Dead Redemption 2 przy ustawieniach graficznych na Ultra i rozdzielczości 3840 × 2160 pikseli było w stanie średnio wyciągnąć 57,5 FPS, z okazjonalnymi spadkami do 49 FPS. To nadal bardzo dobry wynik, choć zdecydowanie lepiej jest zagrać w tę produkcję w rozdzielczości 1440p, ponieważ wtedy możemy liczyć na średnio 84,3 klatki na sekundę. Gra dopiero na Medium osiągała wynik powyżej 155 FPS-ów.
  Żeby jednak nie było, że słowa redaktora serwisu Windows Central nie mają pokrycia w rzeczywistości, wystarczy spojrzeć na test Far Cry 5, przygotowany przez Tom’s Hardware. W tym przypadku rozdzielczość 2560 × 1440 pikseli i ustawienia graficzne na Ultra zaowocowały fantastycznym wynikiem na poziomie 133 klatek na sekundę. Produkcja Ubisoftu nawet w rozdzielczości 4K była w stanie uzyskać średnio 75,7 FPS – oczywiście przy ustawieniu wszystkich pasków graficznych na Ultra.
  Bardzo dobrze poradziła sobie także Forza Horizon 4, która do dzisiaj może pochwalić się fenomenalną oprawą wizualną. Z tą grą GeForce RTX 3070 poradziło sobie doskonale – przy rozdzielczości 3840 × 2160 pikseli i ustawieniach na Ultra produkcja osiągała średnio 121,2 wyświetlanych klatek na sekundę, ze spadkami zaledwie do 104,9 FPS. Oczywiście przy rozdzielczości 1440p i Ultra było jeszcze lepiej, ponieważ wyniki dochodziły nawet do 169,5 FPS! To aż nadto, nawet dla osób posiadających monitor z odświeżaniem obrazu 144 Hz.
  Swoje testy przeprowadziła także redakcja IGN, która postanowiła sprawdzić, jak działają popularne tytuły w rozdzielczości 4K przy najwyższych ustawieniach graficznych. Wyniki prezentują się następująco – Total War: Three Kingdoms działało średnio w 34,2 FPS, Metro: Exodus mogło pochwalić się wynikiem 50,3 FPS, Control osiągnęło zaledwie 47,1 FPS, natomiast Doom Eternal i Wolfenstein: Youngblood zachwyciły odpowiednio 115,2 i 98 FPS-ami.

  GeForce RTX 3070 a inne karty graficzne

  W teście przygotowanym przez redakcję IGN karta GeForce RTX 3070 została bezpośrednio porównana do nieco starszej karty graficznej GeForce RTX 2080 Ti, będącej jednym z lepszych wariantów serii 20. Z obliczeń IGN wynika, że RTX 2080 Ti zazwyczaj osiąga średnio zaledwie 3% przewagi nad RTX 3070 przy rozdzielczości 1440p. Z kolei RTX 3070 wypada dużo lepiej niż RTX 2070 Super, zyskując 32% przewagi przy rozdzielczości 1440p oraz o 26% większą liczbę wyświetlanych klatek na sekundę przy rozdzielczości 1080p.
  Źródła:
  Zdjęcie: Materiały prasowe NVIDIA
  Łukasz Morawski
  Łukasz Morawski

  Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.