Data publikacji:

Jaka konsola dla 4-latka będzie najlepsza? O czym należy pamiętać?

Konsole do gier to urządzenia, z którymi może wspólnie bawić się cała rodzina. Dzięki niezwykle bogatej bibliotece tytułów większość dostępnych na rynku systemów oferuje rozrywkę dla osób w każdym wieku, w tym także tych najmłodszych. Radzimy, jaka konsola dla czterolatka będzie najlepsza i czy jej zakup w przypadku tak małego dziecka ma sens.
jaka konsola dla 4-latka

Czy czterolatek może bawić się na konsoli?

Niestety wciąż zbyt wielu rodziców traktuje elektroniczne gadżety jako nianie, które uciszają i odwracają uwagę dziecka, pozwalając opiekunom na odrobinę oddechu. Jeżeli takiemu celowi służyć będzie konsola do gier, powinniśmy zastanowić się nad naszymi priorytetami. Generalnie uznaje się, że zabawę z grami na konsoli powinny zacząć dopiero dzieci w wieku ok. 6–7 lat. Są one na tym etapie rozwoju, że nie będą miały problemów w zrozumieniu tego, czego oczekują gry (niezwykle ważna jest umiejętność czytania ze zrozumieniem), mają też na tyle rozwinięte zdolności manualne, że mogą uniknąć frustracji wynikających z rozgrywki, np. nie będą miały problemu z poruszaniem się w wirtualnej trójwymiarowej przestrzeni.
Nie oznacza to oczywiście, że zabawy nie może rozpocząć młodsze dziecko. Zawsze powinno być jednak pod nadzorem rodzica lub opiekuna, który pomoże im w zrozumieniu niektórych elementów gry, a także dobierze tytuły, które będą odpowiadały ich zainteresowaniom. Świetnie sprawdzą się tutaj przede wszystkim proste produkcje zręcznościowe, ruchowe, rytmiczne oraz typowo familijne, z którymi bawimy się w wiele osób jednocześnie. Na konsolach nie brakuje tego typu gier. Dobrym wskaźnikiem, co do tego, który tytuł będzie odpowiedni, jest ranking wiekowy PEGI, posiadający kilka kategorii, w tym najniższą 3+.
Na koniec warto podkreślić, że w przypadku dzieci do 5 lat, według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, maksymalny dzienny limit zabawy przed jakimkolwiek ekrany (także tabletu lub smartfona) nie powinien przekraczać godziny. Oczywiście są to tylko zalecenia, ale warto je wziąć do serca i nie pozwolić, by maluch był przylepiony do wyświetlacza.

Jaka konsola dla czterolatka jest najlepsza?

Konsole dzielimy na systemy stacjonarne oraz przenośne. Pierwsze z nich przeznaczone są do zabawy przed monitorem lub telewizorem. W wersji fizycznej gry sprzedawane są na dyskach lub w dystrybucji cyfrowej za pośrednictwem dedykowanych sklepów każdego producenta. Urządzenia drugiego typu, jak wskazuje na to nazwa, to urządzenia przeznaczone do zabawy w dowolnym miejscu. Gadżet składa się z ekranu zamkniętego w obudowie ze wszystkimi podzespołami, a także przyciskami i gałkami analogowymi. W systemach tych gry sprzedawane są na kartach pamięci lub w dystrybucji cyfrowej.
Zaletą urządzeń stacjonarnych jest większa biblioteka dostępnych gier, a także wydajniejsze podzespoły, dzięki którym gry mają bardziej imponującą oprawę graficzną i są często bardziej kompleksowe. Sprzęt przenośny jest z kolei świetnym rozwiązaniem, gdy nie chcemy, by dziecko okupowało przez długi czas telewizor lub mogło bawić się w podróży lub na wakacjach. Minusem systemów tego typu jest jednak brak możliwości zabawy w wiele osób na jednym ekranie, co w przypadku kilkorga dzieci w domu może prowadzić do konfliktów.
Obecnie niezaprzeczalnie najlepszym wyborem, jeżeli chodzi o konsolę dla 4-latka i starszych dzieci, pozostaje konsola Nintendo Switch, łącząca w sobie cechy systemu stacjonarnego i przenośnego. Przyjrzyjmy się temu, co oferuje system.

Nintendo Switch

Nintendo Switch to udany eksperyment firmy Nintendo, urządzenie jest już bowiem trzecią najlepiej sprzedającą się konsolą w historii branży gier, a jego sprzedaż nie zwalania, mimo premiery w 2017 roku. Swój sukces zawdzięcza między innymi swojej wszechstronności oraz dużym naciskom na produkcje dla całej rodziny.
Konsola składa się z przypominającej tablet jednostki głównej, która wyposażona jest w ekran dotykowy o przekątnej 6,2 cala (lub nieco większej w modelu OLED). W specjalne szyny po obu stronach obudowy wsuwa się kontrolery Nintendo joy-con, w takim układzie sprzęt działa jak model przenośny. Jeżeli jednak chcemy zagrać na telewizorze lub monitorze, wystarczy tylko odłączyć oba pady i wsunąć urządzenie do specjalnego doku ze złączem HDMI. Operację tę można przeprowadzić bez przeszkód nawet w trakcie zabawy.
Nintendo Switch oferuje także zdecydowanie największych wybór gier familijnych, spośród wszystkich konsol dostępnych na rynku. Szczególną uwagę warto zwrócić zwłaszcza na tytuły wydawane przez samo Nintendo. Co więcej, kontrolery joy-con dzięki swoim mały rozmiarom i niskiej wadze świetnie będą leżeć w ręku czterolatka. Mają one również wbudowane sensory ruchu, z których korzystają popularne gry taneczne, rytmiczne lub muzyczne, a także kolekcje łatwych w zrozumieniu minigier, z którymi poradzi sobie nawet kilkuletni maluch. W trybie przenośnym niektóre tytuły pozwalają też na sterowanie wyłącznie za pomoc ekranu dotykowego.
Nintendo Switch pozbawione jest też aplikacji multimedialnych i opcji społecznościowych, które są częścią ekosystemu PlayStation i Xbox. Interfejs konsoli jest niezwykle łatwy do zrozumienia i obsługi, dziecko widzieć będzie wyłącznie kolorowe ikony przedstawiające zainstalowane gry. Dzięki dodatkowym opcjom kontroli rodzicielskiej możemy łatwo zablokować dostęp do sklepu konsoli oraz tytułów nieodpowiednich dla kilkulatka. Nic go więc nie będzie rozpraszać, tak jak np. w trakcie korzystania z tabletu, gdzie często tylko jeden przypadkowy link dzieli je od groźnych treści.

Nintendo Switch Lite – całkowicie przenośna alternatywa

Nintendo Switch Lite to tańsza wersja Switcha pozbawiona możliwości podłączenia do telewizora. Urządzenie ma podobne wymiary i prawie kompletną kompatybilność z biblioteką gier z oryginału (poza tytułami polegającymi na wykrywaniu ruchu kontrolerów). Jest ono zamknięte w solidnej obudowie i sprawdzi się, gdy poszukujemy konsoli do podróży lub zabawy bez telewizora. System nie pozwala na odłączenie padów, dziecko więc nie będzie w stanie ich zgubić lub uszkodzić.
Zdjęcie: Envato Elements