Data publikacji:

NVIDIA GeForce RTX 3060 – recenzje i testy

Karta graficzna GeForce RTX 3060 powstała z myślą o graczach, którym zależy na jak najlepszej oprawie w grach komputerowych. Czy obietnice producenta znalazły potwierdzenie w rzeczywistości? W celu weryfikacji przejrzeliśmy recenzje tego modelu karty graficznej na istotnych portalach technologicznych, żeby ocenić, czy warto kupić GeForce RTX 3060.
NVIDIA GeForce RTX 3060

Specyfikacja techniczna NVIDIA GeForce RTX 3060

Zanim przejdziemy do konkretnej analizy karty graficznej NVIDII, najpierw przyjrzymy się specyfikacji technicznej modelu GeForce RTX 3060, żeby zobaczyć, z czym mamy do czynienia:
  • Architektura: Ampere
  • Rdzenie CUDA: 3584
  • Rdzenie Tensorowe: 112
  • Rdzenie RT: 28
  • Bazowa częstotliwość taktowania: 1320 MHz
  • Maksymalna częstotliwość taktowania: 1777 MHz
  • Interfejs pamięci: 192-bitowy
  • Pamięć: 12 GB GDDR6
  • Przepustowość pamięci: 360 GB/s
  • TDP: 170 W
  • Złącza: 1 × HDMI 2.1, 3 × DisplayPort 1.4a
  • Obsługa technologii: DirectX 12 Ultimate, OpenGL 4.6, Vulkan API, NVIDIA DLSS, NVIDIA G-SYNC, NVIDIA Reflex, NVIDIA Broadcast, NVIDIA Ansel, NVIDIA Encoder (NVENC) i NVIDIA Decoder (NVDEC)
  • Zalety GeForce RTX 3060 – za co chwalona jest karta graficzna NVIDII?

    Po przejrzeniu recenzji i testów w popularnych serwisach technologicznych, można dojść do wniosku, że ten model karty graficznej jest produktem wartym uwagi, choć nie obyło się bez kilku błędów – ale o tym w kolejnym akapicie.
    Redakcja TechRadar jako jedną z zalet GeForce RTX 3060 wskazuje stosunkowo niewielki rozmiar podzespołu, co przekłada się na małe zapotrzebowanie na energię, a tym samym nie wymaga dokupowania wielkiego zasilacza. W związku z tym jest to idealna opcja dla osób, które nie chcą bawić się dodatkowo w modowanie komputera, a do tego posiadają małą jednostkę centralną.
    Karta graficzna chwalona jest również za wysoką wydajność w grach, aczkolwiek zarówno w testach Eurogamera, TechRadar, jak i Tom’s Hardware zostało wyraźnie zasugerowane, że GeForce RTX 3060 zostało zaprojektowane głównie z myślą o rozdzielczości Full HD, czyli 1080p. Brak solidnego wsparcia dla 4K urządzenie może nadrobić poprzez obsługę technologii ray tracingu, która jest w stanie wygenerować jak najbardziej realistyczne odbicia, cieniowanie oraz efekty oświetlenia.
    Redakcja PCMag zwraca również uwagę na wsparcie dla technologii DLSS, czyli Deep Learning Super Sampling. Jest to autorska technologia NVIDII, która ma za zadanie poprawę jakości oprawy wizualnej w czasie rzeczywistym, jednocześnie pamiętając o zwiększeniu wydajności w grach komputerowych. Dzięki temu karta graficzna jest w stanie doskonale radzić sobie w produkcjach, które teoretycznie mają wyższe wymagania sprzętowe.
    GeForce RTX 3060 może pochwalić się też stosunkowo niską ceną – oczywiście w porównaniu do bardziej zaawansowanych kart graficznych i osiągnięć jakie oferuje, jak np. GeForce RTX z serii 40. W testach jest dosyć mocno zaznaczane, że ten model karty graficznej został stworzony z myślą o użytkownikach, pragnących grać bez większych problemów w najnowsze wysokobudżetowe produkcje, ale nie wydając w tym celu zbyt dużo pieniędzy.

    Wady GeForce RTX 3060 – co poszło nie tak?

    Jak już wcześniej pisałem, model GeForce RTX 3060 nie uniknął kilku potknięć. Warto jednak pamiętać o tym, że karta graficzna z góry traktowana była inaczej od modeli z serii 30, co zresztą przełożyło się na jej dosyć niską cenę. Mimo wszystko recenzenci zaznaczają, że czasami warto jest trochę więcej dopłacić, żeby cieszyć się bardziej płynną rozgrywką w wyższej rozdzielczości. W recenzji na Tom’s Hardware autor zwraca uwagę na dosyć duże spadki wydajności w stosunku do usprawnionego modelu 3060 Ti.
    W tym samym tekście można również natrafić na fragment, z którego wynika, że NVIDIA GeForce RTX 3060 nie należy do najcichszych kart graficznych dostępnych na rynku, co może wynikać z zastosowania wentylatorów starego typu. Autor tekstu zwraca jednak uwagę, że dotyczy to wariantu przygotowanego przez firmę EVGA i w innych modelach sytuacja może wyglądać nieco inaczej. Z testu na Tom’s Hardware wynika, że urządzenie generowało hałas na poziomie przekraczającym 40 decybeli. Redaktor Tom’s Hardware pisze też o wysokiej temperaturze karty graficznej – urządzenie podczas grania przekraczało momentami temperaturę powyżej 80 stopni Celsjusza. Oznacza to, że do GeForce RTX 3060 warto zaopatrzyć się w dobry i wydajny system chłodzenia.
    Z kolei autor tekstu na TechRadar twierdzi, że sprzęt NVIDII może mieć problemy z radzeniem sobie z grami w rozdzielczości 1440p, choć 12 GB pamięci RAM wskazywałoby na to, że ta karta graficzna jest wręcz do tego stworzona. Jeśli więc posiadacie monitor o takich parametrach (nie mówiąc już nawet o 4K), to niestety w wielu grach komputerowych i tak będziecie zmuszeni do grania w 1080p, aby zwiększyć płynność rozgrywki poprzez uzyskanie większej liczby wyświetlanych klatek na sekundę.

    Wydajność GeForce RTX 3060 w grach z segmentu AAA

    Redakcja TechSpot dokonała dokładnych obliczeń w kilkunastu wysokobudżetowych produkcjach i podzieliła się z czytelnikami swoimi wynikami. Karta NVIDII jest za słaba dla dobrej jakości obrazu w rozdzielczości 4K, dlatego pod uwagę brane były wyłącznie warianty 1080p i 1440p. We wszystkich przypadkach opcje graficzne w grach ustawiono na najwyższe z możliwych. Zobaczcie, ile FPS-ów udało się osiągnąć w konkretnych tytułach:
  • Assassin’s Creed Valhalla – gra Ubisoftu w rozdzielczości 1080p średnio wyświetlała 63 klatki na sekundę, choć niekiedy zdarzały się spadki do 48 FPS-ów. W przypadku rozdzielczości 1440p nie możemy już liczyć na tak płynną rozgrywkę – tutaj mamy do czynienia raptem ze średnio 50 FPS-ami.
  • Death Stranding – dzieło Kojima Productions o wiele lepiej współpracowało z RTX 3060. Ustawienie obrazu na Full HD zaowocowało aż 129 klatkami na sekundę, co jest fantastycznym wynikiem, dzięki któremu grę można uruchomić na monitorach 144 Hz. Tutaj nawet 1440p nie przeszkodziło w cieszeniu się rozgrywką, ponieważ klatkarz wynosił aż 97 FPS-ów.
  • Microsoft Flight Simulator – niestety ten tytuł o wiele bardziej obnażył słabości kart NVIDII. Gra słynie z wysokich wymagań sprzętowych i niestety RTX 3060 nie spełnia ich w stu procentach. Produkcja przy rozdzielczości 1080p była w stanie osiągnąć zaledwie 40 FPS-ów, natomiast przy 1440p ledwo radziła sobie z utrzymaniem 32 klatek na sekundę, ze spadkami do 28 FPS-ów.
  • GeForce RTX 3060 a inne karty graficzne

    Redakcja TechSpot dzięki swoim testom była w stanie ustalić dokładnie, czy karta graficzna GeForce RTX 3060 oferuje lepsze, czy gorsze osiągi niż konkurencyjne modele. Dzięki sprawdzeniu działania aż czternastu gier w rozdzielczości 1080p, autor doszedł do wniosku, że sprzęt NVIDII jest o 6% szybszy od AMD RX 5700. Urządzenie jest także o 15% bardziej wydajne od starszego GeForce’a RTX 2060 Super.
    Źródła:
    Zdjęcie: Materiały prasowe NVIDIA
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.