Data publikacji:

Jaki laptop do gier wybrać? Najważniejsze parametry laptopa gamingowego

Granie w gry komputerowe na laptopie jest jak najbardziej możliwe, tylko trzeba po prostu zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości sprzęt, który poradzi sobie z nowymi produkcjami. W tym tekście przedstawię wam najważniejsze parametry laptopów gamingowych, na które powinniście zwrócić uwagę podczas zakupu przenośnego komputera.
Gamer playing video games with headphones on neon light background
W tekście zostały omówione najważniejsze parametry laptopów dla graczy, czyli:
  • cena
  • producent
  • rodzina procesora
  • częstotliwość procesora
  • model procesora
  • liczba rdzeni procesora
  • pamięć RAM
  • typ pamięci RAM
  • multimedia
  • rodzaj karty graficznej
  • producent karty graficznej
  • model karty graficznej
  • ilość pamięci RAM karty graficznej
  • rodzaj dysku
  • pojemność dysku twardego
  • rozdzielczość ekranu
  • przekątna ekranu
  • powłoka ekranu
  • złącza
  • system operacyjny
  • komunikacja
  • kolor.
  • Ile kosztuje laptop gamingowy?

    Dobry komputer przenośny do gier można kupić już za około 4 tysiące złotych, lecz trzeba liczyć się z tym, że w najbardziej wymagających produkcjach nie da się ustawić wszystkiego na maksimum, bez ryzyka spadku FPS-ów. Jeśli zależy wam na idealnej płynności rozgrywki, włączonym ray tracingu i ustawieniach graficznych na ultra, to powinniście mieć w zanadrzu co najmniej 8–9 tysięcy złotych.

    Najlepsi producenci laptopów dla graczy

    Ciężko wskazać najlepszego producenta laptopów, ponieważ większość z nich nie tworzy własnych podzespołów, tylko korzysta z komponentów zewnętrznych firm. Decydując się na kupno urządzenia od ulubionego przedsiębiorcy, koniecznie zwróćcie uwagę na linię produkcyjną ich sprzętów, bo dzięki temu poznacie, że sprzęt został zaprojektowany z myślą o graczach – Lenovo ma laptopy Legion, od ASUS-a kupicie TUF Gaming, MSI tworzy serię Alpha, a HP linię Victus. Dobrym wyborem są też laptopy od producentów zajmujących się głównie gamingiem, jak np. Razer czy Dream Machines.

    Jaka rodzina procesora w laptopie gamingowym?

    Wybór odpowiedniej rodziny procesora jest niezwykle istotny, ponieważ wpływa też na późniejszą decyzję dotyczącą doboru karty graficznej, która musi współpracować z CPU. Do wyboru macie procesory dwóch firm – AMD i Intel, które od wielu lat rywalizują o objęcie tronu. Na razie walka jest wyrównana i ciężko wskazać, kto wygrywa – decyzja odnośnie do producenta zależy więc od waszych preferencji.
    Czytaj również: Jaki procesor do gier?
    Warto natomiast pamiętać, aby wybrać procesory z odpowiedniej rodziny – w przypadku Intela zdecydowanie najbardziej wydajne będą Core i9, choć Core i7 również oferują dobre parametry, które powinny wystarczyć wam do grania na wysokich detalach. Jeśli natomiast chodzi o AMD, to tutaj swój wybór powinniście ograniczyć do Ryzen 7 lub Ryzen 9.

    Częstotliwość pracy procesora w laptopie dla graczy

    Taktowanie procesora to bardzo ważny parametr, który określa rytm pracy CPU. Im większa jest wartość częstotliwości, tym wydajniejszy jest procesor. Żeby ocenić, jakiej częstotliwości pracy procesora potrzebujecie w laptopie, żeby grać w najnowsze produkcje, powinniście sprawdzić wymagania sprzętowe nadchodzących gier.
    Oczywiście w grach najważniejszą rolę odgrywa karta graficzna, ale rola procesora także jest bardzo istotna – taktowanie CPU nie powinno być mniejsze, niż 3,2–3,6 GHz, aczkolwiek w sprzedaży znajdziecie też modele oferujące częstotliwość na poziomie 4,1–5,0 GHz. Jeżeli macie wystarczająco dużo pieniędzy na kupno nowego laptopa gamingowego, to warto wybrać jak najlepsze CPU – zapewniam, że będzie to inwestycja na wiele lat.

    Jaki model procesora w dobrym laptopie gamingowym?

    Wybór samej rodziny procesora nie jest wystarczający, ponieważ np. taki Intel Core i9 dostępny jest w wielu wariantach o różnych parametrach. Jeżeli zależy wam na podzespołach z najwyższej półki, to dobrym wyborem będzie kupno laptopa gamingowego z następującymi modelami procesorów na pokładzie: AMD Ryzen 9 7950X, Intel Core i9-13900K, AMD Ryzen 9 7900X, Intel Core i9-13980HX lub AMD Ryzen 9 7945HX. Gdybyście natomiast szukali wydajnego CPU, ale w nieco niższej cenie, to warto rozważyć zakup AMD Ryzen 7 7700X lub Intel Core i7-12700.

    Laptop do gier i liczba rdzeni procesora

    Liczba rdzeni procesora to kolejny istotny parametr odpowiadający za wydajność komputera. Im więcej jest rdzeni, tym więcej zadań będzie w stanie jednocześnie przetworzyć procesor. Do normalnego domowego użytkowania (przeglądanie internetu itp.) w zupełności wystarczą 2 lub 4 rdzenie. Osoby, którym zależy na płynnej rozgrywce na laptopie, muszą zaopatrzyć się w procesor, który posiada co najmniej 12 rdzeni.
    Aczkolwiek zdecydowanie lepszym (ale bardziej kosztownym) wyborem będą modele wyposażone w 14 lub 16 rdzeni. Warto również zaznaczyć, że każdy rdzeń procesora obsługuje po2 wątki, które określane są „wirtualnymi rdzeniami”. Jeśli więc procesor ma 16 rdzeni, to jest w stanie operować na 32 wątkach.

    Ile pamięci RAM w laptopie dla gracza?

    Pamięć RAM służy do przechowywania krótkotrwałych danych, które laptop wykorzystuje do poprawnego funkcjonowania. Tak zwana pamięć lotna jest bardzo mocno wykorzystywana w grach wideo, ponieważ te odczytują i zapisują dane w RAM-ie, dzięki czemu natychmiastowo odzyskują zasoby graficzne. Wykorzystanie do tego procesu pamięci RAM zapewnia większą szybkość niż w przypadku dysków twardych, które są „pamięcią nielotną”.
    Standardowo – im większa kość RAM, tym lepiej. Jeżeli sprawdzicie wymagania sprzętowe współczesnych wysokobudżetowych gier, to w większości przypadków zalecane jest 16 GB pamięci RAM. Taki wynik pozwoli wam grać na najwyższych detalach graficznych, choć w niektórych przypadkach nadal będzie to zbyt słaby wynik. W niektórych tytułach można już się spotkać z zapotrzebowaniem na 32 GB pamięci RAM, co gwarantuje granie na ultra i przy włączonym ray tracing.

    Jaki typ pamięci RAM w laptopie gamingowym?

    Samo ustalenie pamięci RAM nie jest wystarczające. Konieczne jest także ustalenie odpowiedniego typu kości, który zaoferuje odpowiednie parametry, a do tego będzie współpracował z płytą główną. W przypadku laptopów gamingowych nie musicie się jednak o to martwić, ponieważ kupujecie już gotowy produkt i nie składacie go samodzielnie, jak komputery osobiste (choć te oczywiście także można kupić w gotowych zestawach). Informacyjnie warto zaznaczyć, że najlepsze kości RAM oznaczone są jako DDR4, choć powoli w ich miejsce zaczyna wskakiwać typ DDR5.

    Dostępne multimedia w laptopie do gier

    Dodatkowe multimedia w laptopach dla graczy stanowią tak naprawdę dodatek i nie powinniście przywiązywać do nich zbyt wielkiej uwagi. Musicie liczyć się z tym, że w nowoczesnych sprzętach gamingowych nie znajdziecie napędu optycznego na DVD i Blu-ray, ponieważ z płyt korzysta się coraz rzadziej, a tylko wpłynęłoby to na wzrost ceny. Kupując gry w pudełkach, w środku i tak znajdziecie klucz do platformy Steam, więc nie musicie obawiać się o to, że nie będziecie mieć, jak zagrać w nowości.
    Niektóre laptopy gamingowe mogą oferować ekran dotykowy, lecz ta funkcja jest bardziej zarezerwowana dla urządzeń biurowych. Przydatny na pewno jest czytnik linii papilarnych, dzięki któremu zabezpieczycie swój komputer przed niepożądanymi osobami. Dobrze, jakby laptop miał wbudowaną kamerę, ponieważ w ten sposób można streamować swoją rozgrywkę na Twitchu, YouTubie lub innej platformie. Warto też zwrócić uwagę na jakość wbudowanych głośników, bo raczej nie będziecie podłączać do laptopa zewnętrznego zestawu – chyba że gracie w słuchawkach.

    Jaki rodzaj karty graficznej jest najlepszy w laptopach gamingowych?

    W tym przypadku wybór jest prosty – jeżeli myślicie o poważnym graniu, to zapomnijcie o kartach graficznych zintegrowanych z procesorem. Choć oferują one coraz większą moc obliczeniową, to jednak w dalszym ciągu stanowią zaledwie dodatek, który nigdy nie będzie w stanie udźwignąć wymagających gier wideo. Dlatego też w laptopie przeznaczonym do grania musi występować wysokiej jakości dedykowana karta graficzna.

    Najlepsi producenci kart graficznych w laptopach dla graczy

    Podobnie jak w przypadku procesorów, tutaj także liczy się wyłącznie dwóch zawodników. Co prawda Intel również oferuje układy graficzne, lecz są one zintegrowane z CPU, więc nie biorę ich pod uwagę. Gracze mogą natomiast wybierać pomiędzy produktami takich firm jak AMD oraz Nvidia, choć dotyczy to głównie komputerów stacjonarnych. W laptopach gamingowych rzadko znajdziemy karty graficzne AMD – rynek został zdominowany przez GeForce’y od Nvidii.

    Jaki model karty graficznej w dobrym laptopie gamingowym?

    Tak jak pisałem wcześniej, decydując się na kupno laptopa do gier, najprawdopodobniej zmuszeni będziecie do wyboru urządzenia z wbudowanym układem graficzny od firmy Nvidia. Do sprzedaży trafia już coraz więcej modeli laptopów wyposażonych w karty graficzne GeForce z serii RTX 40xx, lecz na razie są one bardzo drogie i raczej szybko nie zejdą z ceny.
    Poprzednia generacja GPU od Nvidii (mowa o GeForce RTX 30xx) nadal oferuje bardzo dobre osiągi, dlatego powinna wystarczyć wam w zupełności do tego, żeby cieszyć się superpłynną rozgrywką w stabilnych sześćdziesięciu klatkach na sekundę przy rozdzielczości 4K. Możliwe, że w niektórych grach będzie konieczne wyłączenie ray tracing, choć będą to raczej pojedyncze przypadki albo po prostu źle zoptymalizowane produkcje, które wymagają aktualizacji.

    Ilość pamięci RAM karty graficznej w laptopach do gier

    Ten parametr zależy od tego, na jaki model karty graficznej się zdecydujecie. Podobnie jak w pozostałych przypadkach, kluczem do najlepszych wyników jest jak największa ilość pamięci RAM w GPU. Absolutne minimum to 8 GB, choć zdecydowanie polecam wybrać laptop z kartą graficzną oferującą przynajmniej 12 GB lub 16 GB.

    Laptop do gier – jaki rodzaj dysku?

    Przez wiele lat popularne w komputerach były tradycyjne dyski HDD, lecz dzisiaj coraz bardziej się od nich odchodzi na rzecz półprzewodnikowych dysków SSD. Nie tylko oferują one o wiele większą szybkość odczytywania i zapisywania plików, ale również są pozbawione fizycznych talerzy, tym samym stając się mniej podatnymi na uszkodzenia. Zajmują też znacznie mniej miejsca, więc mogą pomóc w zminimalizowaniu obudowy laptopa lub zrobieniu miejsca na większą kartę graficzną.
    Należy przy tym pamiętać, że istnieje kilka typów nośników SSD. Standardowe modele na pewno przydadzą się do szybszego uruchamiania systemu operacyjnego i płynniejszej pracy na komputerze, ale to dyski SSD M.2 NVMe mają najszybsza magistralę. Oznacza to, że są nawet kilkukrotnie szybsze, co ma bezpośrednie przełożenie na gry wideo – takie dyski pomagają w skróceniu ekranów ładowania pomiędzy poziomami bądź szybciej wczytują tekstury.

    Pojemność dysku twardego w laptopie do grania

    Współczesne gry wideo potrzebują coraz więcej miejsca na dysku, dlatego warto o tym pamiętać podczas kupna laptopa. Na szczęście w niektórych modelach komputerów przenośnych istnieje możliwość wymiany nośnika pamięci lub dołożenia kolejnego, w razie gdybyście odczuwali brak wolnej przestrzeni na dane. Mimo wszystko warto rozglądać się za dyskami o pojemności przynajmniej 512 GB, na których zainstalujecie spokojnie kilka wysokobudżetowych produkcji. Gdybyście natomiast nie lubili odinstalowywać gier, żeby w ich miejsce pobierać nowe, to z pomocą przyjdą dyski SSD o pojemności 1 TB lub 2 TB.

    Jaka rozdzielczość ekranu w laptopie gamingowym?

    Najdroższe laptopy do grania oferują rozdzielczość 3840 × 2160 pikseli, czyli 4K. Oczywiście warto rozważyć taką opcję, lecz na stosunkowo niewielkich ekranach monitorów prawdopodobnie i tak nie dostrzeżecie różnicy względem 1440p. Dlatego też o wiele bardziej opłacalne jest wybranie ekranów o rozdzielczości 2560 × 1400, ponieważ w zupełności wystarczy to do tego, aby cieszyć się ostrym i wyraźnym obrazem. Najtańszym rozwiązaniem jest także Full HD, czyli 1920 × 1080. Można rozważać taką opcję, ale tylko w przypadku ekranu o przekątnej 15,6 cala, ponieważ im większy wyświetlacz, tym obraz będzie wyglądał mniej okazale.

    Przekątna ekranu w laptopie dla graczy

    W przypadku laptopów gamingowych warto wybrać wyświetlacz o przekątnej 17,3 cala, ponieważ w ten sposób znacząco zwiększycie komfort grania i widoczność w grach wideo. Musicie się jednak liczyć z tym, że im większy ekran, tym potrzeba lepszych podzespołów, aby wygenerować oprawę wizualną w rozdzielczości 1440p lub 4K. Jeśli nie chcecie przepłacać, to w zupełności wystarczy wam ekran 15,6 cala.

    Najlepsza powłoka ekranu w laptopie do gier

    Do wyboru macie trzy warianty powłok – antyrefleksyjną, błyszczącą oraz matową. Wśród laptopów gamingowych najbardziej popularna jest powłoka matowa, ponieważ bardzo dobrze tłumi promienie słoneczne, dzięki czemu z powodzeniem można grać również w dzień, bez konieczności zasłaniania okien.

    Jakie złącza występują w laptopach gamingowych?

    W komputerach przenośnych mogą wystąpić najróżniejsze rodzaje złączy, choć wiele z nich może wydawać się niepotrzebna. Byłoby dobrze, jakby urządzenie posiadało gniazdo USB 3.2 do szybkiego przesyłania danych z pendrive’a lub dysku zewnętrznego. Przydaje się też port HDMI, żeby podłączyć laptopa do telewizora, a także złącze RJ-45. Dzięki niemu będziecie mogli korzystać z internetu w trybie przewodowym, co może być przydatne dla osób ze słabym łączem.

    Najlepszy system operacyjny w laptopie dla graczy

    W dalszym ciągu wiele gier współpracuje z systemem operacyjnym Windows 10 (wersja 64-bitowa), lecz coraz więcej tytułów zaczyna wymagać od użytkowników Windowsa 11, który za parę lat z pewnością stanie się standardem w komputerach osobistych i laptopach.

    Rodzaje komunikacji bezprzewodowej w laptopie gamingowym

    Oczywiście laptop musi obsługiwać komunikację Wi-Fi, ponieważ dzięki temu można bezprzewodowo łączyć się z routerem do internetu. Dobrze, jakby komputer przenośny miał także wbudowany moduł Bluetooth, żeby np. można było sparować z nim myszkę bezprzewodową bądź słuchawki gamingowe.

    Kolor laptopów do grania

    Laptopy gamingowe najczęściej dostępne są w czarnym lub szarym kolorze, ale czasami zdarzają się także bardziej kolorystyczne obudowy. Niekiedy twórcy dodają także oświetlenie RGB na obudowie i klawiaturze.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.