Data publikacji:

Ranking drukarek laserowych wielofunkcyjnych

Pomimo cyfryzacji, wiele osób nadal jest zmuszona do drukowania dokumentów. Żeby usprawnić ten proces, warto zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości sprzęt o jak najlepszych parametrach – bez względu na to, czy planujecie drukować dokumenty w domowym zaciszu, czy w biurze. W tym tekście zdradzimy, na co powinniście zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej drukarki laserowej wielofunkcyjnej, a także jakie modele są warte waszych pieniędzy.

Czytaj również: Drukarki z tanimi tuszami
drukarki laserowe wielofunkcyjne

Drukarka laserowa czy atramentowa – którą wybrać?

Jeżeli zastanawiacie się nad tym, czy wybrać drukarkę laserową, czy atramentową, to spieszę z odpowiedzią! Dla osób, które drukują bardzo dużo dokumentów, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór wersji laserowej.

Co prawda, takie urządzenia są znacznie droższe, lecz ich materiały eksploatacyjne już nie – tego natomiast nie można powiedzieć o tuszach do drukarek atramentowych. Koniec końców, w perspektywie kilkuletniego korzystania ze sprzętu, zdecydowanie bardziej ekonomiczna wydaje się być drukarka laserowa.

Na co zwrócić uwagę, kupując drukarkę laserową wielofunkcyjną?

Na początek musicie zastanowić się, czy potrzebujecie drukarki umożliwiające przygotowywanie dokumentów w kolorze, czy wystarczy wam włącznie tryb monochromatyczny. Kolorowe urządzenia wielofunkcyjne są znacznie droższe, dlatego nie ma sensu przepłacać, jeśli nie będziecie z tej funkcji korzystać. Nie wiadomo jednak, kiedy taka konieczność nastąpi, dlatego jeśli kupujecie sprzęt do biura, to lepiej zadbać o kolorowy wariant.

Jeżeli należycie do osób niecierpliwych lub potrzebujecie drukować dokumenty w jak najkrótszym czasie, to koniecznie zwróćcie uwagę na szybkość druku. Porządne drukarki laserowe wielofunkcyjne są w stanie drukować nawet około 20 stron w ciągu minuty, ale można także natrafić na ultra szybkie modele, które oferują nawet ponad 30 stron na minutę.

Istotna jest także rozdzielczość druku. W tej klasy urządzeniach absolutnym minimum jest przynajmniej 600x600 dpi, aczkolwiek zdecydowanie bardziej polecam wybierać modele oferujące 2400x600 dpi. Naturalnie takie drukarki mogą kosztować znacznie więcej, choć, jak wiadomo, za jakość się płaci.

Kolejną istotną rzeczą jest też podajnik papieru, jaki został wbudowany w drukarkę. Miejsce na dwieście pięćdziesiąt arkuszy jest już naprawdę satysfakcjonującym wynikiem. Aczkolwiek podajnik na sto pięćdziesiąt kartek również powinien wystarczyć. Jeżeli planujecie drukowanie w różnych formatach, to przed kupnem drukarki laserowej sprawdźcie, jakie rodzaje kartek obsługuje. W większości bez problemu wydrukujecie arkusze A4 i A5, ale bardziej rozbudowane urządzenia oferują także wsparcie dla formatów A6, B5, DL itp.

Ranking drukarek laserowych wielofunkcyjnych 2021

Drukarki, które trafiły na poniższą listę, były dobierane na podstawie popularności w serwisie Ceneo.pl oraz ich parametrów technicznych. Każde z urządzeń oferuje wiele funkcji, w tym drukowanie, skanowanie oraz kserowanie dokumentów.
  1. Brother DCP-L3550CDW
  2. Brother DCP-L8410CDW
  3. Lexmark MC3224DWE
  4. HP Color Laser MFP 179FNW
  5. Canon i-SENSYS MF645CX
  6. HP LaserJerPro M479FDW
  7. Canon i-SENSYS MF643CDW
  8. HP Color LaserJet Pro M182N
  9. Xerox WorkCentre 6515DN
  10. OKI MC573DN

Brother DCP-L3550CDW

Szybkość, niezawodność i doskonały stosunek jakości do ceny – tak można w skrócie opisać drukarkę firmy Brother. Urządzenie posiada pojemnik na 250 arkuszy, a także wykorzystuje tonery o bardzo dużej wydajności. Dzięki rozdzielczości 240x600 dpi możecie drukować kolorowe dokumenty w najwyższej jakości.

Brother DCP-L8410CDW

Jeśli zależy wam na jak najszybszym urządzeniu wielofunkcyjnym, to zdecydowanie powinniście zainteresować się modelem DCP-L8410CDW od firmy Brother. Drukarka pozwala na drukowanie w rozdzielczości 2400x 600 dpi, a jej prędkość druku wynosi aż 32 strony na minutę!

Lexmark MC3224DWE

Propozycja firmy Lexmark to bardzo fajna drukarka laserowa wielofunkcyjna, która sprawdzi się w nieco mniejszych gabinetach. Dzięki kompaktowemu kształtowi, drukarkę umieścicie nawet na większych biurkach, dzięki czemu nie będziecie musieli wyznaczać dla niej specjalnego miejsca w biurze.

HP Color Laser MFP 179FNW

Firma HP, podczas projektowania swojej drukarki laserowej, wyszła naprzeciw użytkownikom ceniącym sobie nowoczesne rozwiązania oraz funkcjonalność. Z urządzenia można bez problemu korzystać za pomocą smartfona, co jest bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem. Koniec z niepotrzebnymi kablami i stratą czasu na kopiowanie plików z telefonu na komputer.

Canon i-SENSYS MF645CX

We współczesnym świecie niezwykle ważna jest poufność oraz ochrona dokumentów przed cyberprzestępcami. Jeśli nie chcecie dopuścić nieproszonych osób do korzystania z waszej drukarki, to zainwestujcie w sprzęt od Canona. Model i-SENSYN MF645CX umożliwia ustawienie unikatowego PIN-u, który jest konieczny do odblokowania drukarki.

HP LaserJerPro M479FDW

Sprzęt firmy HP to kolejna drukarka w tym zestawieniu, w której producent bardzo poważnie potraktował bezpieczeństwo użytkowników. Dzięki systemowi HP Print Security zabezpieczycie całą sieć, do której podpięte jest urządzenie, poprzez wykrywanie zagrożeń w czasie rzeczywistym.

Canon i-SENSYS MF643CDW

Jeszcze jedna drukarka Canona w tym zestawieniu, która doskonale sprawdzi się w kilkuosobowych biurach. Nie trzeba podłączać do niej każdego komputera z osobna, ponieważ można drukować zdalnie. Ponadto sprzęt współpracuje ze smartfonami z systemami operacyjnymi iOS oraz Android.

HP Color LaserJet Pro M182N

Oprócz standardowych dokumentów, w waszym biurze drukujecie również inne materiały? Jeśli tak, to model Color Laser Jet Pro M182N jest właśnie dla was! Ta drukarka laserowa wielofunkcyjna nie tylko współpracuje z klasycznym papierem, ale również broszurowym, fotograficznym, a nawet błyszczącym. Żeby tego było mało, na urządzeniu HP możecie drukować nawet na folii lub kartonie.

Xerox WorkCentre 6515DN

Cena drukarki firmy Xerox może być delikatnie odstraszająca, lecz jest w pełni uzasadniona. Urządzenie daje możliwość wydrukowania nawet dwudziestu ośmiu stron w ciągu minuty – i to w kolorze! Obsługuje również rozdzielczość 2400x1200, jakiej mogą pozazdrościć jej konkurencyjne urządzenia.

OKI MC573DN

Na koniec zostawiłem jeszcze jedną drukarkę, która drukuje dokumenty w bardzo szybkim tempie. Sprzęt OKI jest w stanie „wypluć” aż trzydzieści kolorowych arkuszy w ciągu jednej minuty, co w połączenie z podajnikiem na 250 kartek, daje nam bardzo ładny wynik.
Autor: Łukasz Morawski