20 stycznia 2022 roku do sprzedaży trafiła produkcja, w której gracze muszą stawić czoła kosmicznemu zagrożeniu. Ubisoft zdecydował się na przygotowanie dosyć wymagającej gry kooperacyjnej, wymagającej od użytkowników znacznie więcej skupienia, niż inne tytuły. Jeśli więc jesteście początkującymi graczami, to koniecznie zajrzyjcie do naszego poradnika Rainbow Six: Extraction.
Polecamy: Najlepsze gry kooperacyjne
W przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych kooperacyjnych strzelanek, dzieło Ubisoftu nie stawia na dynamiczne starcia z przeciwnikami (takich oczywiście też nie brakuje), ale metodyczne przemieszczanie się po lokacjach, przy robieniu jak najmniejszego zamieszania. Musicie pamiętać, że w Rainbow Six: Extraction dużo więcej zyskacie, kiedy będziecie przemieszczać się powoli i dokładnie sprawdzać każdy kąt. Zalecane jest aby poruszać się postacią w pozycji przykucniętej, ponieważ wtedy generujecie o wiele mniej hałasu, dzięki czemu jest duża szansa, że przejdziecie niepostrzeżenie koło wroga. W taki sposób będziecie mogli także zajść oponentów od tytułu i wykonać na nich cios kończący.
W trakcie zabawy nie przywiązuj się wyłącznie do jednego operatora, tylko staraj się jednocześnie rozwijać przynajmniej dwóch-trzech bohaterów. Jest to niezwykle ważne, ponieważ po porażce tracicie tymczasowy dostęp do swoich postaci i musicie grać innymi. To samo dotyczy sytuacji, w której operatorzy odniosą zbyt dużo obrażeń, przez co nie są zdolni do brania udziału w kolejnych zadaniach, aż do momentu, gdy wrócą im siły. Dlatego też podczas zaliczania misji bardzo ważne jest to, aby nie narażać się na ataki przeciwników. Co prawda w trakcie rozgrywki jest możliwość leczenia, ale nie jest ono zbyt skuteczne. Przeciwnicy mogą powalić bohatera kilkoma ciosami, dlatego nie szarżujcie, tylko trzymajcie się blisko swojej drużyny i powoli zaliczajcie kolejne cele.
Produkcja została zaprojektowana głównie z myślą o kooperacji dla trzech graczy, choć można także grać w pojedynkę – jedynie zablokowana została rozgrywka dla dwóch osób. Trzeba jednak pamiętać, że w tej sytuacji gra nie dodaje do zabawy botów kontrolowanych przez komputer, tylko musicie sami radzić sobie z zagrożeniem. Na najniższych poziomach trudności jest jeszcze możliwe, żeby samemu ukończyć większość misji, aczkolwiek czuć, że spora część zadań została stworzona na potrzeby trzech użytkowników.
Tak, w najnowszej grze kooperacyjnej Ubisoftu istnieje możliwość rozgrywki międzyplatformowej. W ten sposób gracze konsolowi oraz pecetowi mogą mieć większą pewność, że znajdą towarzyszy do wspólnego grania. Dzięki cross-playowi możecie grać nawet ze swoimi znajomymi, którzy korzystają z komputerów osobistych, kiedy natomiast wy posiadacie Xbox Series X. Oczywiście grę międzyplatformową można wyłączyć (np. kiedy nie chcecie być w zespole z osobami korzystającymi z padów) w ustawieniach.
Bez względu na to, jakiego wybierzecie operatora, koniecznie wyposażcie przynajmniej jedną broń (główna i dodatkowa) w tłumik. Dzięki temu będziecie mogli z oddali eliminować wrogów nie wzbudzając podejrzeń reszty mutantów. Pistolet lub karabin z tłumikiem przydaje się także do niszczenia gniazd, które umieszczone są w trudno dostępnych punktach. W ten sposób na chwilę zatrzymacie możliwość respawnowania się przeciwników, a do tego zrobicie to po cichu.
Naturalnie kiedy sytuacja zacznie się zagęszczać, to nie miejcie oporów przed konkretnym ostrzeliwaniem chimer. Pamiętajcie, że w walce możecie wesprzeć się dodatkowym sprzętem, jak np. grantami dymnymi, uderzeniowymi, minami kierunkowymi itp. Większość z nich trzeba jednak najpierw odblokować.
Odpowiedź na to pytanie jest niemożliwa, ponieważ każda z postaci ma coś ciekawego do zaoferowania i jednocześnie boryka się z pewnymi słabościami. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaki styl zabawy preferujecie i z jakich operatorów będą korzystać wasi kompani. Jeżeli zależy wam na dostępie do medykamentów, to koniecznie wybierzcie Doca. Jeśli natomiast podczas rozgrywki często narażacie się na atak przeciwników, to dobrym wyborem będzie Rook, który ma bardzo dużą odporność na obrażenia. Z kolei szybsi wojownicy (np. Jager, IQ i Alibi) mogą łatwo zginąć, ale za to znacznie ciężej jest ich trafić.
Opcji jest tutaj naprawdę sporo, dlatego na początku dokładnie zapoznajcie się z charakterystyką każdego z operatorów, a następnie rozegrajcie krótkie misje na najłatwiejszym poziomie trudności, żeby sprawdzić, czy na pewno dana postać jest w stanie sprostać waszym oczekiwaniom. Tak jak pisałem wcześniej, warto wybrać przynajmniej dwóch herosów, żeby móc kontynuować zabawę w ulubionym stylu, kiedy jeden z nich wpadnie w łapka chimer.
W grze nie ma systemu automatycznej regeneracji zdrowia, dlatego każde punkty życia są na wagę złota. Produkcja zachęca do ostrożnego grania i jak najmniejszego narażania się na obrażenia. Oczywiście łatwiej powiedzieć, a trudniej zrobić, dlatego prędzej czy później będzie trzeba sięgnąć po pomoc. W niektórych miejscach na mapie znajdziecie porozrzucane apteczki, ale zazwyczaj jest ich na tyle mało, że nie wystarczą dla całego zespołu. Ponadto regenerują one zdrowie w dosyć dziwny sposób, ponieważ nie do końca przywracają punkty życia bohaterowi. Zamiast tego pojawia się dodatkowy niebieski pasek zdrowia, który powoli maleje.
Innym sposobem na leczenie siebie oraz towarzyszy jest operator Doc. W jego wyposażeniu znajduje się pistolet ze strzałkami leczącymi, choć te również leczą tylko w bardzo ograniczony stopniu. Po zakończeniu misji zdrowie w dalszym ciągu nie regeneruje się do maksimum. Jeśli wasz ulubiony operator nie ma pełnej zdolności do akcji, wtedy powinniście wybrać innego specjalistę i rozegrać nim kilka meczów. W tym czasie zdrowie tamtej postaci będzie stopniowo się odnawiało.
Postacie w grze nie tracą życia, tylko wpadają w niewolę przeciwników. Jeżeli stracicie operatora, to musicie rozegrać misję na tej samej mapie, a następnie uwolnić swojego towarzysza i zanieść go do punktu ewakuacji. W przeciwnym razie nie możecie korzystać z jego usług.
Każda z misji została podzielona na trzy segmentu, w trakcie których trzeba wykonać konkretne zadanie. Jeżeli zaliczyliście tylko część z nich i wiecie, ze nie dacie rady dalej walczyć z przeciwnikami, to w dowolnym momencie możecie udać się do punktu ewakuacji. W ten sposób zachowacie dotychczasowe zdobyte punkty doświadczenia.
Na początku rozgrywki twórcy zaproponują wam rozegranie misji tutorialowej, z której dowiecie się najważniejszych rzeczy o podstawowych mechanikach rozgrywki. Gdybyście jednak potrzebowali dodatkowych rad, to koniecznie zajrzyjcie do Kodeksu – znajdziecie go w menu głównym. Ubisoft podzielił przewodnik na kilka rozdziałów (np. REACT, Operatorzy, Protokoły) wyjaśniających zasady poszczególnych rodzajów zadań, zagrożenia jakie napotkacie na drodze itd.
Grę do testów dostarczyła firma Ubisoft Polska, za co serdecznie dziękuję!