Data modyfikacji:

Pillars of Eternity II: Deadfire na PS4 i XONE. Recenzja, poradnik

Druga odsłona Pillars of Eternity w końcu dostępna jest również na platformach PlayStation 4 i Xbox One. Jeżeli do tej pory nie byliście zainteresowani tym tytułem, to przeczytajcie dalszą część tekstu. Dowiecie się z niego, czy warto zagrać w Deadfire na konsolach, a także poznacie kilka wskazówek, które ułatwią wam grę na starcie. Zobaczcie nasz poradnik dla Pillars of Eternity II: Deadfire.

pillars of eternity 2

Pillars of Eternity II na konsolach – co nowego?

Wydanie na komputery osobiste zadebiutowało 8 maja 2018 roku i z pewnością mogło zasilić najlepsze gry RPG. Po niespełna dwóch latach do sprzedaży trafiły również wersje na platformy Sony i Microsoftu. W 2020 roku można spodziewać się też gry na Nintendo Switch.

Studio Obsidian Entertainment, pracując nad konsolowym wydaniem, skupiło się przede wszystkim na bezproblemowym przeportowaniu swojej gry. Oznacza to, że mamy do czynienia z identyczną produkcją co na komputerach osobistych, bez nowych mechanik rozgrywki oraz żadnych poprawek w oprawie wizualnej.

Warto jednak zainteresować się Pillars of Eternity II: Deadfire na PS4 i XONE, ponieważ konsolowe wersje zawierają wszystkie aktualizacje, jakie udostępnione zostały jeszcze dla wersji pecetowej. Twórcy udostepnili także wszystkie rozszerzenia fabularne – Beast of Winter, The Forgotten Sanctum i Seeker, Slayer, Survivor. Każdy z dodatków rozszerza grę o nowe historie oraz ciekawe lokacje, co gwarantuje dodatkowe godziny świetnej zabawy.

Czy warto zagrać w Pillars of Eternity II: Deafdire na PS4 i XONE?

Zdecydowanie tak! Obsidian Entertainment to doświadczona ekipa, która doskonale czuje się w oldschoolowych izometrycznych RPG-ach. Druga odsłona cyklu została znacząco rozbudowana względem pierwowzoru, wprowadzając całą masę nowych rozwiązań oraz równie ciekawą fabułę. To jedna z najciekawszych gier RPG na PS4.

Jeżeli zjedliście zęby na klasykach gatunku, takich jak Baldur’s Gate czy Planescape Troment, to przy Pillars of Eternity II: Deadfire będziecie bawić się doskonale. Twórcy zadbali o to, żeby sterowanie w wersji konsolowej było intuicyjne i w żaden sposób nie przeszkadzało w zabawie.

Jeśli nie mieliście do tej pory styczności z tym tytułem, to koniecznie nadróbcie zaległości. Obecnie tego typu RPG-ów jest jak na lekarstwo, dlatego trzeba cieszyć się z każdej takiej perełki. Pillars of Eternity II: Deadifre jest dostępne na PS4 i XONE w polskiej wersji językowej (napisy).

Więcej o grze przeczytacie w naszej recenzji Pillars of Eternity II: Deadfire przygotowanej na podstawie wersji pecetowej.

Pillars of Eternity II: Deadfire – poradnik dla początkujących

Zaczynasz swoją przygodę z Pillars of Eternity II: Deadfire? Poradnik opisujący podstawowe mechanizmy gry na pewno pomoże ci w rozgrywce.

Wybór poziomu trudności

Produkcja potrafi być niezwykle wymagająca, ale na szczęście nie jest przeznaczona wyłącznie dla weteranów gier fabularnych. Pillars of Eternity II oferuje do wyboru kilka poziomów trudności, które mają ogromny wpływ na przebieg rozgrywki. Jeśli macie doświadczenie w tego typu produkcjach, to spróbujcie swoich sił z najwyższym poziomem lub chociażby klasycznym.

Gdybyście natomiast woleli cieszyć się fabułą, to rozpocznijcie zabawę z poziomem trudności „historia”. W tym przypadku raczej nie musicie obawiać się o poważniejsze porażki – walki będą łatwe do zaliczenia, a rozwój bohaterów nie będzie miał aż tak wielkiego znaczenia jak w przypadku innych poziomów.

Warto zaznaczyć, że stopień trudności gry można zmienić w dowolnym momencie. Jest to świetna opcja dla niezdecydowanych graczy, którzy boją się od razu rzucić na głęboką wodę. Wybierzcie więc na początku niższy poziom, a potem zwiększcie go, gdy już będziecie na to gotowi.

Importowanie sejwów z pierwszej części

Opowieść przygotowana na potrzeby Deadfire jest bezpośrednią kontynuacją historii z pierwszej części Pillars of Eternity. Przeszliście na PS4 lub XONE poprzednią odsłonę i gracie znowu na tej samej platformie? Doskonale się składa, ponieważ produkcja umożliwia przeniesieniu zapisów gry. Dzięki temu wszystkie podjęte przez was decyzje będą miały znaczenie w sequelu.

Jeżeli nie posiadacie własnych sejwów, to na początku zabawy będziecie mogli skorzystać z jednego z kilku wariantów historii, a także otrzymacie możliwość przygotowania własnej opowieści. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, a gra na ich podstawie połączy wszystkie fakty w jedną spójną fabułę.

Permanentna śmierć bohaterów

Pillars of Eternity II potrafi być bezwzględne dla osób, które nie radzą sobie dobrze podczas pojedynków. Na szczęście produkcja daje graczom szansę na uratowanie mocno rannych członków drużyny.

W trakcie walki bohaterowie mogą zostać powaleni, co skutkuje tzw. trwałymi ranami. Na każdą z postaci przewidziano limit trzech poważnych uszczerbków na zdrowiu. W przypadku czwartego powalenia postać umiera i nie można w żaden sposób przywrócić jej do życia. Jedynym rozwiązaniem jest wczytanie wcześniejszego zapisu gry.

Żeby uniknąć permanentnego zgonu po trudnym pojedynku z oponentami, odwiedźcie gospodę i wynajmijcie pokój, żeby odpocząć. Po dobrej drzemce trwałe rany wraz z innymi negatywnymi statusami zostaną wyeliminowane. Można to też zrobić przez rozbicie obozowiska – w tym przypadku musicie jednak użyć żywności, aby wyleczyć członków ekipy.

Zasady działania autopauzy

W grze studia Obsidian Entertainment istotną rolę odgrywa autopauza. W ustawieniach gry możecie dokładnie ustalić zasady jej działania. Warto poświęcić tej funkcji trochę czasu, ponieważ zatrzymanie czasu gry może uratować życie waszym bohaterom lub dać więcej czasu do namysłu podczas stresujących sytuacji.

W menu możecie ustalić np., żeby autopauza aktywowała się w momencie zauważenia przez drużynę przeciwników. Dzięki temu nigdy nie wpadniecie w pułapkę, bo gra sama ostrzeże was przed zagrożeniem, którego nie zauważyliście. Przydaje się to bardzo podczas skradania, kiedy szczególnie będzie zależeć wam na tym, żeby nie zostać wykrytym przez wroga.

Warto zaznaczyć także autopazę przed wpadnięciem na pułapkę. Dzięki tej opcji wielokrotnie zapobiegniecie trwałym ranom poszczególnych chłopków drużyny. Pamiętajcie tylko, że wykrycie pułapek zależy również od poziomu percepcji waszego zespołu.

Autor: Łukasz Morawski