Data publikacji:

Orcs Must Die! 3. Recenzja nowej odsłony klasycznej serii tower defense

Orcs Must Die! to ciekawa seria gier akcji, która zadebiutowała w 2011 roku. Od tamtej pory studio Robot Entertainment rozwija swoją markę, wprowadzając sporo nowości, ale nie zatracając ducha oryginału. Przy okazji trzeciej części nadal mamy do czynienia z grą typu tower defense polegającą na odpieraniu dużych fal wrogów. Z tekstu dowiecie się, czy ta formuła nadal potrafi dawać frajdę czy twórcom zabrakło już pomysłów na ciekawą rozgrywkę.

Polecamy: Najciekawsze premiery gier w 2021 roku

orcs must die 3

Czy warto zagrać w Orcs Must Die! 3? Recenzja gry

Jeszcze kilka lat temu można było sądzić, że gry typu tower defense zdominują współczesne produkcje. Twórcy zachłysnęli się tym pomysłem i nawet parę popularnych marek doczekało się specjalnych wersji, w których rozgrywka sprowadzała się do budowy bazy i ochrony przed falami wrogów. Mam tutaj na myśli m.in. ciekawe Ratchet & Clank: Załoga Q. Odnoszę wrażenie, że obecnie jest mniejszy popyt na takie produkcje, dlatego twórcy gier przerzucili się na inne gatunki. Ale nie studio Robot Entertainment, które usilnie próbuje promować swój sztandarowy cykl.

Orcs Must Die! 3 jest niemalże taką samą grą, jak poprzednie części, dlatego fani serii będą czuli się jak w domu. Oczywiście twórcy zadbali o nowości, ale sprowadzają się one przede wszystkim do rozwinięcia pomysłów z „jedynki” i „dwójki”, a nie zrewolucjonizowania gameplayu. Można więc liczyć na nowe rodzaje pułapek, urządzeń wyrządzających przeciwnikom krzywdę (machiny oblężnicze są super!), jeszcze bardziej pokręcone poziomy oraz większy wachlarz broni. Rozgrywka nadal jest bardzo dynamiczna i nie daje użytkownikom czasu na wytchnienie.

Podobnie jak w drugiej części, tutaj także udostępniony został tryb kooperacji dla dwóch osób, dzięki czemu grę można ukończyć wspólnie ze znajomym. Zdecydowanie polecam grać w taki sposób, ponieważ zabawa jest wtedy o wiele ciekawsza – zwłaszcza, że gracze mogą podzielić się obowiązkami, np. jeden skupia się na walce, a drugi rozbudowie fortyfikacji. Aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ukończyć Orcs Must Die! 3 w pojedynkę.

Studio znacząco poprawiło jakość oprawy wizualnej, choć ta stylistycznie nadal utrzymana jest w kreskówkowym stylu, który może kojarzyć się z popularnym Fortnitem. To akurat nie powinno być zaskoczeniem, ponieważ to właśnie dzieło Epic Games (tryb Save the World, nie Battle Royale) czerpało garściami z pierwszej części Orcs Must Die – zarówno pod względem rozgrywki, jak i grafiki. Ekipa Robot Entertainment nie tylko zadbała o ciekawe projekty lokacji i przeciwników, ale także sprawiła, żeby na ekranie mogło występować setki wrogów jednocześnie bez zbyt dużego wpływu na płynność rozgrywki.

Orcs Must Die! 3 nie jest grą przełomową, o której będziemy pamiętać latami. Produkcja nie wprowadza zbyt dużego powiewu świeżości, bazując przede wszystkim na sprawdzonych rozwiązaniach i mechanikach. Jest to jednak tytuł skierowany przede wszystkich do osób, które stęskniły się za grami tower defense i szukają ciekawego reprezentanta tego gatunku. Jeżeli należycie do takich osób, to przy tym tytule będziecie bawić się doskonale.

Orcs Must Die! 3 - poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.

Jak przejść Orcs Must Die! 3?

Jesteście początkującymi graczami, którzy nie mieli nigdy wcześniej do czynienia z tego typu produkcjami? W takim razie koniecznie obejrzyjcie poniższy materiał wideo, w którym znajdziecie sporo cennych wskazówek odnośnie rozgrywki w trzeciej części Orcs Must Die.

Ile godzin zajmuje ukończenie Orcs Must Die! 3?

Kampania fabularna trzeciej odsłony Orcs Must Die składa się z piętnastu poziomów. Ich ukończenie powinno zając wam około dziesięciu godzin, aczkolwiek jeśli chcecie zaliczyć w grze wszystkie aktywności na maska, to zabawa powinna wydłużyć się co najmniej o kolejne pięć godzin.

Na czym zagrać w Orcs Must Die! 3?

Studio Robot Entertainment przygotowało wersje swoje gry dla praktycznie wszystkich wiodących konsol, z wyjątkiem Nintendo Switch oraz PlayStation 5 – na tej konsoli będzie można zagrać wyłącznie za sprawą wstecznej kompatybilności. Oznacza to, że Orcs Must Die! 3 dostępne jest na komputerach osobistych oraz platformach PlayStation 4, Xbox One i Xbox Series X|S. Z kolei fani streamingu mogą uruchomić tytuł na platformie Google Stadia.

Premiera Orcs Must Die! 3 – kiedy?

Produkcja najpierw udostępniona została na komputerach osobistych – dokładnie 14 lipca 2020 roku. Posiadacze konsole musieli uzbroić się w cierpliwość, ponieważ na swoją wersję musieli czekać przeszło rok. Wersja na konsole Microsoftu i Sony zadebiutowała 23 lipca 2021 roku.

Czy gra Orcs Must Die! 3 posiada polską wersję językową?

Jeżeli liczyliście na to, że w grze pojawią się przynajmniej rodzime napisy, to mam dla was dobrą wiadomość! Niestety polonizacja sprowadza się wyłącznie do polskich napisów, zaś dubbing dostępny jest w oryginalnej, angielskiej wersji.

Orcs Must Die! 3 na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-2300 2.8 GHz / AMD Ryzen 3 1200 3.1 GHz
  • Pamięć RAM: 6 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7870 lub lepsza
  • System operacyjny: Windows 7 (64-bit)

Orcs Must Die! 3 na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7-7700K 4.2 GHz / AMD Ryzen 5 3600X 3.8 GHz
  • Pamięć RAM: 6 GB
  • Karta graficzna: 3 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX Vega 64 lub lepsza
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Autor: Łukasz Morawski