Data modyfikacji:

Nie działa myszka w laptopie: co zrobić?

Myszka to podstawowe urządzenie, które umożliwia nam łatwą nawigację po funkcjonalnościach laptopa. Choć każde urządzenie przenośne jest już wyposażone w dedykowany touchpad, pozwalający nam na wykorzystanie palca do nawigacji, to większość z nas nie obędzie się bez myszki. Niestety zdarza się, że po pewnym czasie odmawia nam ona posłuszeństwa. Co zrobić, gdy nie działa nam myszka w laptopie?

Polecamy: Nie działa mikrofon w laptopie

nie działa myszka w laptopie

Jakie myszki komputerowe rozróżniamy?

Myszki komputerowe zrewolucjonizowały koncepcję wygodnego i efektywnego korzystania z komputerów oraz laptopów. Dzięki myszce jesteśmy w stanie w dokładny sposób nawigować po zakładkach wyszukiwarki, korzystać z programów czy gier komputerowych. 

Wraz z popularyzacją tego rozwiązania, producenci prześcigają się w oferowaniu nam coraz to bardziej wymyślnych i specyficznych rodzajów myszek. Jest to dobry trend, który umożliwia każdemu dokonanie wyboru spośród wielu dostępnych modeli. Myszki dla leworęcznych? Żaden problem, rynek pęka w szwach od ofert myszek zaprojektowanych specjalnie dla osób posługujących się lewą ręką. Myszki optyczne, a może laserowe? Często gramy online i zależy nam na bardzo czułej myszce? Z powodzeniem znajdziemy produkt dedykowany graczom. 

Warto wspomnieć jeszcze o jednym rozróżnieniu myszek - ze względu na metodę połączenia. W przeszłości wybór był ograniczony jedynie do urządzeń przewodowych, które łączyły się z naszym sprzętem za pośrednictwem kabla USB. Teraz jednak coraz popularniejsze stają się myszki bezprzewodowe, które łączą się z komputerem lub laptopem za pomocą połączenia radiowego, technologii Bluetooth, a nawet poprzez sieć wi-fi.

Jakie są najpopularniejsze powody awarii myszki?

Myszka komputerowa, podobnie jak cały osprzęt komputerowy, może nam w pewnym momencie odmówić posłuszeństwa. Jeśli z myszki korzystaliśmy przez bardzo długi czas, problem może tkwić w eksploatacji urządzenia. Prawdziwy problem powstaje, gdy nowo kupiona myszka odmawia nam posłuszeństwa. Jakie są najpowszechniejsze powody awarii myszki?

  • Brak dedykowanych sterowników - choć większość urządzeń obecnie łączy się z komputerem automatycznie, bez potrzeby ingerencji w ustawienia menedżera urządzeń, to jednak od czasu do czasu możemy być świadkami odmowy współpracy myszki z laptopem. Może to wynikać z braku aktualnych sterowników. Innym źródłem problemu z oprogramowaniem jest aktualizacja systemu operacyjnego Windows, który od czasu do czasu niepoprawnie zrestartuje urządzenia połączone z laptopem przewodowo bądź bezprzewodowo.
  • Zużyte baterie - wciąż wiele myszek jest zasilanych bateriami alkalicznymi. Jeśli nasz model myszki również działa w oparciu o baterie umieszczone wewnątrz, warto zastanowić się nad tym, czy nie jest to kwestia zużytych baterii.
  • Problem z połączeniem - mysz może mieć problem z połączeniem przewodowym lub bezprzewodowym. Nawet w przypadku włożenia kabla USB do gniazda myszka nie wykazuje żadnej reakcji. W przypadku modeli bezprzewodowych również może wystąpić problem z parowaniem technologii Bluetooth. 

Co zrobić w przypadku awarii myszki?

Co powinniśmy zrobić w sytuacji, gdy jeden z powyższych przypadków zdarzył się akurat nam? Po pierwsze - nie panikować. Problemy związane z brakiem reakcji laptopa na podłączenie myszki są w zdecydowanej większości proste do usunięcia. 

Jeżeli nasza myszka nie jest identyfikowana przez laptopa, powinniśmy w pierwszej kolejności wejść w panel sterowania systemu operacyjnego w celu zweryfikowania, czy myszka jest identyfikowana przez menadżera urządzeń. To tam również znajdziemy informacje o aktualności naszych sterowników myszki. W przypadku przestarzałych sterowników z łatwością za pomocą jednego kliknięcia możemy zaktualizować system operacyjny, zrestartować go i cieszyć się pełną funkcjonalnością myszki. Innym wariantem jest ściągnięcie dedykowanych sterowników ze strony internetowej producenta myszki. Z łatwością znajdziemy model naszej myszki, po czym ściągniemy dedykowany jej sterownik. Tradycyjnie niezbędne jest zrestartowanie naszego laptopa, co powinno pozwolić na prawidłowe działanie myszki.

Jeśli problem dotyczy połączenia, możemy podejrzewać awarię mechaniczną kabla lub gniazda USB. Nowoczesne laptopy wyposażone są w kilka gniazd USB. Najlepszym rozwiązaniem będzie próba połączenia naszej przewodowej myszki z innym gniazdem. Gdy i to nie zadziała, możemy być pewni, że problem tkwi w przewodzie myszki. Warto w takim wypadku przyjrzeć się kondycji kabla. Jest przegryziony? Przerwany? W takiej sytuacji powinniśmy wymienić myszkę. 

Jeśli podobny problem spotka nas w przypadku urządzeń bezprzewodowych, powinniśmy sprawdzić, czy technologia Bluetooth jest uruchomiona w laptopie oraz czy identyfikuje pobliskie urządzenia, w tym naszą myszkę. Jeśli laptop nie widzi urządzenia, przetestujmy ten sam krok na innym laptopie lub komputerze. Dzięki temu uzyskamy pewność, czy jest to problem myszki, który umożliwi nam skorzystanie z gwarancji producenta.

Touchpad w zastępstwie myszki - czy warto korzystać z tej funkcjonalności?

W przypadku problemów z myszką zawsze możemy doraźnie posłużyć się inną technologią, jaką jest touchpad laptopa. W przeszłości touchpady jedynie zajmowały miejsce na klawiaturze i były bardzo ciężkie do regularnego wykorzystywania. Jednak wraz z rozwojem technologii, popularne pola do nawigacji spotykane w laptopach stają się coraz czulsze, coraz bardziej precyzyjne i coraz wygodniejsze do korzystania. 

Jeśli mamy problem z połączeniem myszki z laptopem, z powodzeniem możemy przesiąść się na touchpada, by załatwić wszystkie niecierpiące zwłoki sprawy. Może okaże się, że touchpad to strzał w dziesiątkę i nie będziemy chcieli już korzystać więcej z myszki komputerowej? 

Pamiętajmy, że w przypadku problemu z touchpadem, wszystkie niezbędne informacje o nim znajdziemy w panelu sterowania, a dokładnie w zakładce menadżer urządzeń. Touchpad może być dowolnie konfigurowany i dostosowany do najróżniejszych potrzeb użytkowników. Warto stosować wymiennie zarówno touchpada, jak i myszkę, dzięki czemu poznamy mechanikę działania obu technologii i zdecydujemy, która jest dla nas wygodniejsza. 

Autor: Norbert Rukowski