Data publikacji:

Nie działa mikrofon w laptopie: jak temu zaradzić?

Mikrofon w laptopie staje się coraz bardziej potrzebny. Prowadzenie zdalnych zajęć dydaktycznych, wideokonferencja ze współpracownikami, konsultacja ze specjalistą - nie jesteśmy w stanie poradzić sobie bez skorzystania z niego. Co więc powinniśmy zrobić, gdy mikrofon wbudowany w laptop nie działa, a jest nam niezbędny?

Polecamy: Jaki laptop wybrać?

mikrofon w laptopie

Dlaczego mikrofon nie działa?

Zanim zaczniemy się martwić, że nasz mikrofon się zepsuł i nie mamy możliwości porozumiewania się z pracownikami lub uczniami, powinniśmy sprawdzić kilka rzeczy. Możliwe, że zupełnie przypadkowo wyłączyliśmy mikrofon i wystarczy zaledwie kilka ruchów, by ponownie zaczął pracować. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele. Jeśli mikrofon wewnętrzny w laptopie nie działa, warto sprawdzić, czy:

  • nie wyciszyliśmy go,
  • nie wyłączyliśmy go w systemie,
  • posiadamy aktualne sterowniki,
  • jest podgłośniony.

Wyciszony mikrofon

Pierwszym z powodów, dla których nasz mikrofon w laptopie nie działa, jest wyciszenie. Możliwe, że ktoś jeszcze korzystał z naszego urządzenia lub dawno temu my sami go wyciszyliśmy, nie pamiętając o tym. By sprawdzić, czy nie doszło do takiej sytuacji, musimy wejść w Panel sterowania -> Dźwięki -> Nagrywanie. Następnym krokiem jest sprawdzenie właściwości mikrofonu i upewnienie się, że nie włączyliśmy wyciszenia.

Wyłączony mikrofon w laptopie

Inną możliwością jest wyłączenie mikrofonu. Jeśli przez dłuższy okres nie korzystaliśmy z niego lub w laptopie została przeprowadzona aktualizacja, to prawdopodobne jest, że będzie on wyłączony. W tej sytuacji musimy wykonać takie same kroki, jak powyżej: Panel sterowania -> Dźwięki -> Nagrywanie. Następnie przy ikonce mikrofonu kliknąć "Włącz". Jeśli po przejściu do "Nagrywania" na liście urządzeń nie widzimy mikrofonu, musimy go poszukać w sekcji odłączonych urządzeń lub wyłączonych ustawień.

Posiadamy nieaktualne sterowniki

Częstym powodem niedziałającego mikrofonu są również nieaktualne sterowniki. Jeśli nasz mikrofon nie działa, warto sprawdzić, czy są one aktualne. W tym celu musimy przejść do Menedżera urządzeń, a następnie Kontrolerów dźwięku, wideo i gier. Kolejnym krokiem jest znalezienie pola z danym sterownikiem i jego aktualizacja.

Po jej przeprowadzeniu awaria mikrofonu powinna zniknąć. Jeśli urządzenie wciąż nie działa, a sprawdziliśmy już wyciszenie i wyłączenie, to warto zwrócić jeszcze uwagę na głośność. Może to i błaha uwaga, ale trafna. Bardzo często przyczyną niedziałającego wewnętrznego mikrofonu w laptopie jest niewłaściwie wyregulowana głośność.

Odpowiednia głośność

Ostatnią ważną wskazówką jest sprawdzenie poziomu ustawionej głośności. Jeżeli laptop wykrywa mikrofon, a mimo to nie nagrywa dźwięku, to możliwe, że głośność jest na zbyt niskim poziomie. By to zmienić, musimy przejść wykonane już wcześniej kroki: Panel sterowania -> Dźwięki -> Nagrywanie. Następnie przy naszym mikrofonie powinna się znajdować sekcja "Właściwości". Po kliknięciu w nią pokażą się poziomy. Musimy ustawić odpowiednią głośność. Najlepiej, by było to minimum 50-60%. 

Gdy wcześniejsze kroki zawiodą

A co zrobić, gdy sprawdziliśmy już sterowniki, mikrofon jest włączony i odpowiednio podgłośniony, a mimo to wciąż nie działa? Jeśli laptop, z którego korzystamy jest nowy, to bardzo prawdopodobne, że wbudowany w niego mikrofon ma po prostu wadę fabryczną. W takiej sytuacji przysługuje nam wymiana sprzętu na nowy lub naprawa. Powinniśmy zgłosić się do producenta lub sklepu, w którym dokonaliśmy zakupu i zapytać o kroki, które musimy podjąć.

Jeśli nasz laptop nie jest nowy, a mikrofon przestał działać, to i w tej sytuacji możliwe jest, że się zepsuł. Na szczęście jego naprawa nie jest kosztowna. By usunąć usterkę, warto skontaktować się z działem reklamacji producenta i zapytać, co powinniśmy zrobić. Ostatecznym wyjściem jest zakup mikrofonu zewnętrznego, który z pewnością poprawi jakość dźwięku podczas spotkań online.

Autorka: Aleksandra Bartosik