Data modyfikacji:

Najlepsze gry o kosmosie. Polecane tytuły z akcją w przestrzeni pozaziemskiej

Czasami dobrze jest oderwać się od przyziemnych spraw i pozwiedzać przestrzeń kosmiczną. Międzyplanetarne loty niestety na razie są poza naszym zasięgiem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zagrać w gry, których akcja rozgrywa się w kosmosie.
gry o kosmosie
Dobierając gry o kosmosie do zestawienia, starałem się ograniczyć do nowszych produkcji, które powstały z myślą o konsolach ósmej generacji. Lista jest też dosyć różnorodna, żeby fani kilku gatunków mogli znaleźć coś dla siebie.

Czytaj również: Premiery gier 2019

Przegląd najlepszych gier o kosmosie

Obcy: Izolacja

Ostatnie filmy poświęcone Ksenomorfom były delikatnie rozczarowujące. Tego samego nie można na szczęście powiedzieć o grze opowiadającej o walce z kosmicznym monstrum. „Obcy: Izolacja” to rewelacyjna gra grozy, której klimatem najbliżej do filmu „Obcy” Redleya Scotta. Pozycja obowiązkowa dla miłośników horrorów science-fiction.

Surviving Mars

Dzieło studia Haemimont Games to przykład na to, że gry o kosmosie nie muszą skupiać się wyłącznie na walce lub eksploracji. „Surviving Mars” to typowa strategia ekonomiczna reprezentująca podgatunek city builderów. Głównym założeniem rozgrywki jest rozwinięcie pionierskiej kolonii na Marsie.

Observation

„Observation” to ambitna gra przygodowa autorstwa niezależnego studia No Code. Akcja produkcji została osadzona na stacji kosmicznej, która w tajemniczy sposób została przeniesiona z orbity ziemskiej w okolice Saturna. Głównym atutem gry jest to, że gracze wcielają się w sztuczną inteligencją. S.A.M. wspólnie z jedyną ocalałą członkinią załogi Observation próbują powrócić do domu.

Destiny 2

Studio Bungie po porzuceniu serii Halo (też świetna marka traktująca o kosmosie), przerzuciło się na równie ciekawy cykl science-fiction. W „Destiny 2” skaczemy od planety do planety, napotykając na swojej drodze wiele innych ras i cywilizacji. Bardzo dobry sieciowy shooter cieszący się cały czas dużą popularnością wśród użytkowników.

Warframe

Pierwsza wersja „Warframe” zadebiutowała w 2013 roku na komputerach osobistych i od tamtej pory gra regularnie była przenoszona na kolejne platformy. Studio Digital Extremes przez te wszystkie lata cały czas rozwijało swoje dzieło, dodając do niego wiele nowych elementów oraz usprawniając poszczególne mechaniki. „Warframe” jest też jedyną grą o kosmosie z tego zestawienia, w jaką zagracie całkowicie za darmo.

No Man’s Sky

Początki „No Man’s Sky” były fatalne. Twórcy obiecywali wiele, a dostarczyli tyle co nic. Hello Games wzięło sobie do serca uwagi graczy i dzielnie pracowało nad naprawieniem wszystkich błędów oraz wprowadzeniem obiecanej zawartości. Obecnie ich tytuł jest jednym z ciekawszych wyborów dla osób poszukujących bardzo dobrej gry o kosmosie (atrakcyjnej również dla dzieci).

Elite: Dangerous

Produkt studia Frontier Developments to przedstawiciel kosmicznych symulatorów, w których gracze siadają za sterami zaawansowanych technologicznie statków bojowych. Twórcy zadbali o to, żeby model lotu jak najwierniej odzwierciedlał poruszanie się pojazdów w warunkach zerowej grawitacji.

Prey i dodatek Mooncrash

Wydany w 2017 roku „Prey” był nie lada gratką dla miłośników kosmicznych strzelanek z elementami skradankowymi. Oryginał był świetny, ale moim zdaniem to właśnie dodatek „Mooncrash” w pełni wykorzystał potencjał marki. Jeśli nie boicie się potrafiących przybierać każdy kształt Mimików, to koniecznie zajrzyjcie na pokład stacji kosmicznej Talos 1.

Mass Effect: Legendary Edition

Jeżeli interesujecie się grami wideo oraz gatunkiem science fiction, to z pewnością doskonale znacie serię Mass Effect. A czy wiecie, że w 2021 roku do sprzedaży trafiła Edycja Legendarna, która jest zbiorczym wydaniem zremasterowanych trzech pierwszych odsłon cyklu? Za tę wersję odpowiadało studio BioWare (twórcy oryginału), które do tego stopnia odnowiło każdą z gier, że nawet weterani marki mogą z powodzeniem przystąpić do ponownego zwiedzania kosmosu razem z komandorem Shepardem. Odświeżone edycje udowodniły, że w marce nadal drzemie ogromny potencjał, a historia z pierwszej części nawet po tylu latach od premiery pierwowzoru, nadal potrafi dostarczać masę frajdy.

Star Wars: Squadrons

W zestawieniu poświęconym grom o kosmosie nie mogło również zabraknąć niezwykle ciekawego projektu Star Wars: Squadrons, za który odpowiada studio Motive. W przypadku tego tytułu nie przejmujemy kontroli nad rycerzem Jedi, tylko wcielamy się w pilotów statków kosmicznych, zaś rozgrywka w ciekawy sposób łączy elementy charakterystyczne dla gier arcade’owych oraz symulatorowych. Tytuł oferuje pełnoprawną kampanię fabularną, osadzoną tuż po wydarzeniach z filmu „Gwiezdne wojny: część VI – Powrót Jedi”. Podczas misji możemy przejąć kontrolę zarówno nad reprezentantami Nowej Republiki, jak i sił Imperium. Produkcja zawiera także rozbudowany tryb wieloosobowy.

Returnal

Niedługi czas po premierze konsoli PlayStation 5, bibliotekę tytułów ekskluzywnych Sony zasiliła bardzo interesująca produkcja, w której gracze wcielają się w pewną astronautkę. Selene w tajemniczych okolicznościach rozbija swój statek na obcej, bardzo niebezpiecznej planecie, a następnie wpada w pętlę czasową. Może się z niej uratować poprzez odkrywanie sekretów kolejnych biomów i walkę z bardzo wymagającymi bossami. Returnal to dosyć trudna trzecioosobowa strzelanka, której świat został zbudowany na zasadach rządzących grami roguelike. Oznacza to, że po każdej śmierci lokacje się restartują i morfują, dzięki czemu gracze za każdym razem muszą radzić sobie na nieco zmodyfikowanych mapach.

The Outer Worlds

Studio Obsidian Entertainment ma w swoim dorobku całą masę fenomenalnych RPG-ów, z czego jedna bazowała nawet na licencji Gwiezdnych wojen – mowa oczywiście o kultowym Knight of the Old Republic II. W tym miejscu wolałbym jednak skupić się bardziej na ich nowszej produkcji, czyli The Outer Worlds. Zdecydowanie nie jest to najlepszy tytuł tego dewelopera, ale z pewnością nie można odmówić mu intrygującego kosmicznego klimatu. Podczas zaliczania misji fabularnych, gracze skaczą po najróżniejszych planetach, ścierając się po drodze z coraz to dziwniejszymi bestiami oraz ich mieszkańcami. W grze nie brakuje także dosyć specyficznego poczucia humoru.

Astroneer

Dzieło studia System Era Softworks to prawdziwa perełka wśród gier kosmicznych. W Astroneer gracze wcielają się w astronautę, którego zadaniem jest eksplorowanie generowanych proceduralnie planet oraz ich księżyców. Głównym celem gry jest poszukiwanie nowych przedmiotów i surowców, a także budowanie własnych konstrukcji oraz terraformowanie otoczenia. Jest to dosyć niewielki projekt niezależnego producenta, ale zapewniam was, że nie będziecie zawiedzeni rozgrywką – pod niepozorną oprawą wizualną kryje się godny konkurent dla takich hitów, jak np. Minecraft.

Autor: Łukasz Morawski