PlayStation Portable było pierwszą przenośną konsolą Sony. Urządzenie zadebiutowało w 2004 roku i było wspierane przez kilka lat. Przez ten czas do sprzedaży trafiło wiele świetnych gier, które do dzisiaj są miło wspominane przez graczy. W tym zestawieniu przyjrzymy się dziesięciu najlepszym grom na PSP.
Produkcje do zestawienia były dobierane na podstawie ocen w serwisie Metacritic oraz według moich preferencji. Dobrych gier na PSP jest oczywiście znacznie więcej, dlatego poniższa lista nie wyczerpuje w pełni tematu.
Chains of Olympus to jedna z gier, która wycisnęła z PlayStation Portable wszystkie soki. Produkcja nie tylko zachwycała sprawdzonym, dynamicznym gameplayem, ale przede wszystkim świetną oprawą wizualną. Oczywiście jak na standardy przenośnej konsoli.
Drugi w zestawieniu polecanych gier PSP tytuł Peace Walker to poboczna odsłona serii Metal Gear Solid, opowiadająca o wydarzeniach rozegranych w trzeciej części. Ponownie mieliśmy możliwość wcielenia się w legendarnego Big Bossa. Bohater tym razem nie działał jednak sam, tylko rozbudowywał organizację militarną, w czym musiał mu pomóc gracz.
Kultowa seria WipEout doczekała się również swojej odsłony na handheldzie Sony. Powiedzieć, że wyszło dobrze, to jak nic nie powiedzieć. Edycja Pure w pełni wykorzystała potencjał, jaki drzemał w tej marce. Wyścigi były dynamiczne, a trasy odpowiednio pokręcone. Gracze otrzymali wszystko to, czego oczekiwali od WipEouta. W zestawieniu najlepszych gier na PSP nie mogło zabraknąć tego tytułu.
Wszystko wskazuje na to, że na dobre pożegnaliśmy się z marką Ridge Racer. A szkoda, ponieważ dawniej była to jedna z ważniejszych serii traktujących o wyścigach dostępnych na konsolach Sony. Wydanie na PlayStation Portable zapewniało ponad dwadzieścia tras oraz aż około pięćdziesiąt samochodów do wyboru.
The War of the Lions, piąta pozycja w zestawieniu najlepszych gier na PSP, było remakiem Final Fantasy Tactics, które pierwotnie zadebiutowało w 1997 roku na pierwszym PlayStation. Odświeżona wersja doczekała się poprawionej oprawy audiowizualnej. Do tej gry na PSP dodano także nowe klasy postaci, które znacząco urozmaiciły gameplay.
Rockstar Games wydało w 2005 roku nie lada gratkę dla miłośników trzeciej odsłony Grand Theft Auto. Liberty City Stories to poboczna odsłona serii, w której gracze wcielili się w Toniego Ciprianego. Podobnie jak w głównych odsłonach cyklu tutaj również braliśmy udział w gangsterskich porachunkach, a także mogliśmy swobodnie zwiedzać świat gry.
Syphon Filter to kolejna świetna seria, którą można obecnie uznać za martwą. Dark Mirror było świetną składanką, w pełni wykorzystującą potencjał drzemiący w przenośnym urządzeniu Sony.
PlayStation Portable doczekało się również własnej odsłony Tekkena. Bandai Namco po raz kolejny zaserwowało świetną bijatykę, w której do dyspozycji oddano aż trzydziestu pięciu wojowników oraz piętnaście aren. Dark Resurrection było pełnoprawną częścią, w niczym nie odstającą od wydań na PlayStation czy PlayStation 2.
Patapon to przykład genialnej gry rytmicznej, która poszła w innym kierunku niż Guitar Hero czy Parappa the Rapper. W tej grze za pomocą wklepanych w odpowiednim czasie przycisków wydawaliśmy rozkazy swojej armii.
Kolejna bardzo dobra gra na PSP, w ciekawy sposób podchodząca do gameplayu. W LocoRoco sterowaliśmy glutowatymi kulami, które po zetknięciu ze sobą powiększały swój rozmiar. Rozgrywka nie była bardzo skomplikowana, ale wymagała od gracza rozruszania szarych komórek.