Data modyfikacji:

Recenzja Myst. Remake kultowej gry przygodowej z 1993 roku

Co roku do sprzedaży trafia tysiące gier wideo, lecz tak naprawdę zwracamy uwagę wyłącznie na kilka z nich, a jeszcze miej zyskuje status kultowych. Właśnie do tego niewielkiego grona można zaliczyć legendarnego Mysta, który zadebiutował w 1993 roku za sprawą studia Cyan Worlds. Przygodówka nie tylko zyskała uznania ze względu na świetną ówcześnie oprawę wizualną, ale przede wszystkim za tajemniczą fabułę, ciekawe projekty lokacji oraz jeszcze lepsze zagadki logiczne. Twórcy gry (teraz pod nazwą Cyan Inc.) od lat ulepszają swoje najważniejsze dzieło i chyba w końcu otrzymaliśmy jego ostatnią wersję. Sprawdźcie, co nowego ma do zaoferowania remake Mysta.

Polecamy: Najciekawsze premiery gier w 2021 roku

myst

Czy warto zagrać w Myst? Recenzja gry

Kiedy Myst trafił do sprzedaży, miałem zaledwie trzy lata, dlatego z oczywistych powodów nie byłem w stanie grać wtedy w ten tytuł. Udało mi się usiąść do niego kilka lat później, ale wysoki poziom trudności kompletnie mnie zblokował, dlatego musiałem posłużyć się solucją, żeby pchnąć fabułę do przodu. O dziwo, po latach nadal twierdzę, że łamigłówki przygotowane przez Cyan Inc. dają niezły wycisk umysłowi. Podczas grania w remake wielokrotnie nie miałem pojęcia, jak poradzić sobie z danym problemem, co muszę przyznać, było niesamowicie ciekawym doświadczeniem.

Większość współczesnych gier przygodowych nie daje większego wyzwania i można kończyć je na autopilocie. Myst w brutalny sposób przypomina, że dawniej twórcom zależało na tym, żeby gracze faktycznie w stu procentach skupili się na ich dziele, przygotowywali sobie notatki oraz dokładnie analizowali wszystko, co występuje na ekranie. W remake’u Myst poziom trudności można jeszcze bardziej podkręcić – twórcy przez rozpoczęciem gry dają graczowi wybór, czy chce łamigłówki w oryginalnej formie czy losowe. Wybór tej drugiej opcji oznacza, że nie macie co szukać pomocy w poradnikach innych osób.

Najbardziej istotną zmianą w odświeżonej wersji gry jest przede wszystkim oprawa wizualna. Studio zdecydowało się przenieść Myst na silnik graficzny Unreal Engine, dzięki czemu warstwa wizualna w niczym nie odstaje od współczesnych standardów - lokacje prezentują się przepięknie, tak samo jak praca światłocieni. W oryginalnej wersji postacią poruszaliśmy się poprzez przeskakiwanie pomiędzy statycznymi planami. Tutaj możecie zapomnieć o tym archaicznym rozwiązaniu, bo Cyan Inc. przeniosło produkcję w pełen trójwymiar. Oznacza to, że od teraz można swobodnie obracać kamerą, co znacząco ułatwia i przyspiesza eksplorację.

I choć jestem zachwycony tym, że mogłem zagrać w Myst na konsoli, to jednak ta wersja oferuje nieco gorsze doznania od wydania dedykowanego komputerom osobistym. Przede wszystkim, edycja na PC otrzymała możliwość grania w trybie wirtualnej rzeczywistości za pomocą gogli Oculus Rift lub innego tego typu sprzętu. Ze względu na powolne tempo gameplayu, gra idealnie nadaje się odkrywania jej sekretów w taki sposób.

Ponadto sterowanie za pomocą kontrolera od Xboksa bywa momentami nieco upierdliwe i mało precyzyjne. W produkcji nie ma podświetlonych elementów, z jakimi można wejść w interakcję, dlatego konieczne jest najeżdżanie kursorem na różne przedmioty bądź miejsca w celu potencjalnej ich aktywacji. Przy pomocy myszki robi się to o wiele wygodniej – a pisze to osoba, która nawet w strzelanki gra na padzie.

Sprawdź także: Strefa Gracza w Ceneo.pl!

Cieszę się, że studio Cyan Inc. cały czas nie zapomniało o swoim najważniejszym dziele, dzięki czemu mogłem przypomnieć sobie ten tytuł w jego znacząco ulepszonej formie. Zagranie w remake Mysta dało mi bardzo dużo frajdy oraz konkretnie rozgrzało szare komórki, które przez lata zdążyły ostygnąć przy ogrywaniu niezbyt ambitnych strzelanek. Jeżeli szukacie w grach wyzwania, to koniecznie powinniście sprawdzić ten tytuł – zapewniam was nie pożałujecie.

Myst – poradnik zakupowy

Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące gry, które dodatkowo podpowiedzą wam, czy warto zainwestować w ten tytuł.

Ile godzin zajmuje ukończenie Myst?

Czas potrzebny na ukończenie tej produkcji zależy w dużej mierze od tego, jak będziecie radzić sobie z zagadkami logicznymi przygotowanymi przez twórców. Mimo to gra nie należy do szczególnie długich – do finału opowieści powinniście dotrzeć mniej więcej w pięć-sześć godzin. Produkcja nie oferuje żadnych aktywności pobocznych, tylko skupia się na głównej linii fabularnej.

Na czym zagrać w Myst?

Remake gry Myst przygotowany przez studio Cyan Inc. dostępny jest na komputerach osobistych oraz konsolach Xbox One i Xbox Series X. Na ten moment nie wiadomo, czy kiedykolwiek gra zostanie udostępniona na Nintendo Switch oraz platformach sygnowanych logiem PlayStation.

Premiera Myst – kiedy?

Jeżeli jesteście graczami pecetowymi, to w poprawioną wersję Mysta mogliście zagrać już 10 grudnia 2020 roku. Posiadacze konsol Microsoftu musieli jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ edycja xboksowa zadebiutowała dopiero 26 sierpnia 2021 roku. Warto dodać, że wraz z premierą gry na konsolach, ta została od razu udostępniona w ramach abonamentu Xbox Game Pass. Oznacza to, że subskrybenci usługi mogą zagrać w dzieło Cyan Inc. bez dodatkowych opłat.

Myst na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i3-6100 3.7 GHz / AMD Ryzen 3 1200 3.1 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 1050 Ti / Radeon RX 570 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 20 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Myst na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-4590 3.7 GHz / AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce GTX 1070 / Radeon RX Vega 56 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 20 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Autor: Łukasz Morawski