Data publikacji:

Minecraft: Java czy Windows 10. Porównanie 

Minecraft to najpopularniejsza gra świata, z którą codziennie bawią się miliony osób na całym świecie. W produkcję, której początki sięgają 2009 roku, zagramy na większości współczesnych platform sprzętowych. Kupując tytuł na komputery PC, możemy wybrać jednak dwie różne edycje tego hitu, która z nich będzie lepsza – Minecraft Java czy Minecraft Windows 10? 
minecraft java czy windows 10
Minecraft, stworzony przez szwedzkich deweloperów z niewielkiego studia Mojang, w 2020 roku przekroczył próg 200 milionów sprzedanych egzemplarzy, cementując swój posiadany tytuł najlepiej sprzedającej się gry wszech czasów. Co miesiąc z produkcją bawi się ponad 100 milionów osób na całym świecie. Dzięki temu pozostaje ona żywym kulturowym fenomenem, który z sieci przeniósł się już dawno do świata rzeczywistego.

Wielu graczy, rozpoczynając przygodę z tym hitem na pecetach, staje jednak przed problemem, wybrać Minecraft: Java Edition czy Minecraft: Windows 10 Edition

Minecraft: Java Edition

Minecraft: Java Edition to oryginalna wersja Minecrafta rozwijana nieprzerwanie od 2009 roku. Wersja ta oparta jest na oryginalnym kodzie gry, który został napisany w popularnym języku programowania Java. Produkcja jest wciąż aktualizowana o najnowszą zawartość równocześnie wraz z innymi wersjami tytułu. Edycję Java zainstalujemy i uruchomimy na systemach operacyjnych z rodziny Windows (Windows 7, Windows 8 i Windows 10), Linux lub macOS. 


Przeczytaj także: Gry podobne do Minecraft. 10 produkcji wzorowanych na Minecraft


Produkcja oferuje możliwość zabawy wieloosobowej pomiędzy właścicielami wszystkich wspieranych OS-ów (poprzez internet i siec LAN). Gracze mogą hostować własne serwery lub skorzystać z płatnego miejsca na serwerach Microsoftu (tzw. Realms). Minecraft: Java Edtion wspiera również większość fanowskich modów i skórek, które ukazały się w przeciągu wielu lat do premiery gry.

Minecraft: Windows 10 Edition 

Minecraft: Windows 10 Edition to specjalna edycja hitu studia Mojang przygotowana wyłącznie z myślą o najnowszym Windowsie. Jest ona wariantem Minecrafta: Bedrock Edtion, który z kolei wywodzi się wprost z pierwszej mobilnej wersji gry z 2011 roku. Została ona napisana od podstaw w języku programowania C++ i korzysta z autorskiego silnika graficznego o nazwie Bedrock.

Na wersji Bedrock oparte są w tej chwili wszystkie porty Minecrafta na konsolach oraz urządzeniach mobilnych. Minecraft: Windows 10 Edition oraz Bedrock na pierwszy rzut oka nie różnią się jednak niczym od wersji Java i są aktualizowane wraz z nią o tą samą zawartość.

Minecraft: Windows 10 Edition posiada jednak wiele dodatkowych funkcji. Gracze mają tu dostęp do wbudowanego w grę sklepiku, w którym mogą kupić paczki ze skórkami i teksturami, a także DLC zmieniające wygląd świata oraz dodatkowe mini gry.

Nasze mapy możemy zładować do chmury i przenieść na każde inne urządzenie z zainstalowaną wersją Bedrock. Poza tym, produkcja oferuje pełne wsparcie dla modów oraz kontrolera (wraz z przyjaznym mu interfejsem). W trybie wieloosobowym (LAN lub internet) możemy również wspólnie bawić się z posiadaczami konsol, takich jak Nintendo Switch oraz urządzeń mobilnych z system Android i iOS.

Bez zmian pozostaje też możliwość hostowania własnych serwerów. Dodatkową zaletą edycji jest obsługa najnowszych technologii graficznych Ray Tracing oraz DLSS, które znacząco odmieniają wygląd gry. 

Minecraft: Java Edition vs Minecraft: Windows 10 Edition – co wybrać?

Obie gry dostępne są w prawie identycznej cenie, tak więc wybór jest tutaj dość prosty – postawmy na Minecraft: Windows 10 Edition. Na kupno Minecrafta: Java Edition decydują się głównie posiadacze starszych systemów Windows, a także puryści, którym nie podobają się zmiany wprowadzone do nowej edycji gry, takie jak wbudowany sklepik z DLC oraz inne dodatkowe funkcje monetyzujące rozgrywkę, które wydają się im kompletnie zbędne.

Jeżeli jednak jesteśmy zainteresowani rozbudowywaniem rozgrywki o zupełnie nowe elementy, wykorzystując do tego fanowskie rozszerzenia, bez wątpienia znacznie atrakcyjniejszą propozycją okaże się wówczas wersja Java, która posiada bogatszą bibliotekę wysokiej jakości modów.


Przeczytaj także:
  1. Jak pobrać i zainstalować mody do Minecraft?
  2. Minecraft: Dungeons. Recenzja, poradnik i wymagania sprzętowe
  3. Jaka jest najlepiej sprzedająca się gra w historii? Minecraft
  4. Minecraft: Story Mode

Autor: Michał Kułakowski