Data modyfikacji:

Medal of Honor: Above and Beyond. Powrót kultowej marki

Marka Medal of Honor po kilku latach przerwy powróciła z nową odsłoną. Jeśli, tak samo jak ja, czekaliście na tę premierę, to sprawdźcie, co powinniście o niej wiedzieć i w jaki sprzęt musicie się zaopatrzyć, żeby zagrać w Above and Beyond.

Polecamy: Premiery gier PC, XBOX, PS i NS

medal of honor above and Beyond

Medal of Honor: Above and Beyond na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7-9700K 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce RTX 2080 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 180 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Czym jest Medal of Honor: Above and Beyond?

Seria Medal of Honor zadebiutowała w 1999 roku na konsoli PlayStation, a następne odsłony były regularnie wydawane na kolejne platform. Łącznie do sprzedaży trafiło aż piętnaście gier (dużych odsłon i mniejszych spin-offów) reprezentujących ten cykl, z czego ostatnia pojawiła się w 2012 roku. Przez lata marka kręciła się wokół tematyki II wojny światowej, lecz pod koniec twórcy postanowili przenieść akcję do współczesnych realiów, co niestety nie wyszło serii na dobre.

Marka przez lata wydawała się być martwa, aż w końcu w 2020 roku do sprzedaży trafiła gra Medal of Honor: Above and Beyond, za którą odpowiadało doświadczone studio Respawn Entertinament. To właśnie ten zespół stworzył wcześniej tak dobre strzelanki, jak Titanfall czy Apex Legends. Producent ma również na swoim koncie cenione przez graczy Star Wars Jedi: Upadły zakon.

Medal of Honor: Above and Beyond powróciło do czasów II wojny światowej, co teoretycznie powinno zadowolić fanów. Niestety nie jest to standardowy powrót cyklu, gdyż twórcy zdecydowali się na stworzenie produkcji, w którą będzie można zagrać wyłącznie przy użyciu gogli wirtualnej rzeczywistości. Rozwiązanie lekko kontrowersyjne, aczkolwiek technologia VR doskonale sprawdza się w takich produkcjach, więc posiadacze gogli mają powody do radości.

Reżyser gry Peter Hirschmann mówi o Medal of Honor: Above and Beyond w następujący sposób:

W tej serii zawsze chodziło o celebrowanie zwykłych ludzi, którzy robili niezwykłe rzeczy w obliczu przytłaczających przeciwności. Above and Beyond kontynuuje tę tradycję. Ze względu na 75. rocznicę II wojny światowej, zachowanie tej historii w tak wyjątkowym medium i przekazanie niezwykłych historii weteranów było dla nas prawdziwym wyróżnieniem. To historie bohaterów ruchu oporu, które zostaną teraz przekazane kolejnym pokoleniom.

Jeśli więc chcecie powrócić na wirtualny front II wojny światowej, to koniecznie powinniście zainteresować się tym tytułem. Medal of Honor: Above and Beyond w dniu premiery borykało się z problemami technicznymi, ale twórcy regularnie aktualizują swój produkt łatkami poprawiającymi stabilność i oprawę wizualną.

Medal of Honor: Above and Beyond - poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.

Jak przejść Medal of Honor: Above and Beyond?

Jeżeli chodzi o główne założenia rozgrywki, to Medal of Honor: Above and Beyond w niczym nie odbiega od pozostałych odsłon serii. Nadal mamy do czynienia z liniowym shooterem, w którym liczy się przede wszystkim refleks w strzelani do wroga, odpowiednie dawkowanie apteczek (tutaj zastrzyków) oraz sprawne chowanie się za osłonami. Jeśli często gracie w tego typu gry, to nie będziecie mieli problemów z odnalezieniem się na polu walki.

Najwięcej problemów może sprawiać natomiast konieczność gry w goglach wirtualnej rzeczywistości. Gdyby to była wasza pierwsza styczność z tą technologią, to na szczęście gra da wam możliwość zapoznania się na spokojnie ze sterowaniem i obsługą broni. W prologu traficie na strzelnice, gdzie przetestujecie różne rodzaje wyposażenia oraz nauczycie się na spokojnie poruszać postacią po lokacjach. To dobre miejsce, żeby przyzwyczaić się do specyficznej rozgrywki w grach VR.

Ile godzin zajmuje ukończenie Medal of Honor: Above and Beyond?

Gry VR często utożsamiane są z niewielkimi produkcjami, które sprawdzają się głównie przy krótkich posiedzeniach. Medal of Honor: Above and Beyond (podobnie jak np. Half-Life: Alyx) jest jednak pełnoprawną produkcją, która pod względem czasu gry nie odbiega od standardu przyjętego przez pierwszoosobowe strzelanki. Ukończenie wszystkich misji fabularnych powinno wam zająć około dziesięć godzin – oczywiście wynik ten zależy w dużej mierze od waszych umiejętności. Po zakończeniu kampanii możecie natomiast wziąć udział w starciach wieloosobowych.

Na czym zagrać w Medal of Honor: Above and Beyond?

Najnowsza odsłona Medal of Honor została stworzona wyłącznie z myślą o komputerach osobistych – można ją kupić na platformie Oculus Rift oraz Steam. Do uruchomienia nie tylko potrzeba gamingowego peceta o mocnych parametrach, ale również specjalne gogle wirtualnej rzeczywistości.

Jakie gogle obsługuje Medal of Honor: Above and Beyond?

Jeżeli planujecie zagrać w ten tytuł, to musicie zaopatrzyć się w goggle wirtualnej rzeczywistości. Produkcja została stworzona głównie z myślą o Oculus Rift, lecz można w Medal of Honor: Above and Beyond można również grać z pomocą innego sprzętu. Jeśli natomiast posiadacie autonomiczne gogle Oculus Quest, to wystarczy podpiąć je do komputera, a także będą bez problemu współpracowały z grą.

Oprócz tego, na platformie Steam, produkcja studia Respawn Entertainment współpracuje również z takimi goglami wirtualnej rzeczywistości jak Valve Index oraz HTC Vive. Do grania potrzebne będą również specjalne kontrolery ruchowe znajdujące się w zestawach z goglami. Granie z pomocą klawiatury i myszki nie jest w tym przypadku możliwe.

Pamiętajcie tylko, że do gry VR potrzebujecie odpowiednio dużo przestrzeni w pokoju, żeby kamery mogły bez problemu rejestrować wasz ruch, a także żebyście nie zrobili sobie krzywdy. Gogle wirtualnej rzeczywistości znajdziecie na Ceneo.pl:

Premiera Medal of Honor: Above and Beyond – kiedy?

Dzieło studia Respawn Entertainment zadebiutowało 11 grudnia 2020 roku. Produkcja dostępna jest wyłącznie w dystrybucji cyfrowej i nie posiada polskiej wersji językowej – jedynie oryginalny, angielski dubbing oraz napisy.

Autor: Łukasz Morawski