Data publikacji:

Mafia 4. Kiedy premiera? Jakie wymagania sprzętowe? Przecieki, plotki i zapowiedzi

Pierwsza odsłona Mafii zadebiutowała w 2002 roku na komputerach osobistych i od tamtej pory doczekała się dwóch kontynuacji oraz pełnoprawnego remake’u. Seria należąca do 2K Games zazwyczaj była bardzo dobrze oceniana przez graczy, dlatego nic dziwnego, że fani czekają na kolejny epizod. Sprawdźcie, czy wiemy już coś na temat Mafii 4.

mafia 4

Kiedy odbędzie się premiera gry Mafia 4?

Czwarta odsłona cyklu Mafia na ten moment nie została jeszcze zapowiedziana i tak naprawdę nie wiadomo, czy kiedykolwiek to nastąpi. Wszystko zależy od potencjalnego sukcesu remake’u pierwszej części, który zadebiutował 25 września 2020 roku. Jeżeli wydawca 2K Games stwierdzi, że w tej marce nadal drzemie ogromny potencjał, to z pewnością nie będzie chciał jej porzucić.

Obecnie nad cyklem Mafia czuwa studio Hangar 13, którego prezes zdradził w jednym z wywiadów z serwisem IGN, że jego zespół pracuje nad pewnym tajemniczym projektem. Swego czasu do firmy dołączyli byli pracownicy Ilusion Softworks (studio odpowiedzialne za oryginalną Mafię), którzy pracowali przy remake’u jedynki. Według Hadena Blackmana stwierdzili, że to dobry moment, żeby „wypełnić lukę pomiędzy Mafią III a następnym projektem” tego studia. Myślę, że ta wypowiedź wyraźnie sugeruje chęć rozpoczęcia prac nad kolejną odsłoną cyklu.

Niewykluczone, że studio pracowało nad „czwórką” już od jakiegoś czasu, dzięki czemu niedługo otrzymamy oficjalną zapowiedź. Nawet jeśli miałoby to nastąpić tak szybko, to premiery Mafii 4 spodziewałbym się dopiero w 2022-23 roku, choć nie ukrywam, że chciałbym się mylić.

Na jakich platformach dostępna będzie Mafia 4?

Wszystkie dotychczasowe produkcje studia Hangar 13 dostępne były na wiodących platformach do grania z wyłączeniem konsol Nintendo. Jeżeli Mafia 4 kiedykolwiek trafi do sprzedaży, to z pewnością będzie można zagrać w nią na komputerach osobistych.

W przypadku pozostałych sprzętów można już raczej obstawiać konsole nowej generacji, czyli PlayStation 5 i Xbox Series X. Aczkolwiek zarówno Sony, jak i Microsoft twierdzą, że PS4 i XONE będą wspierane jeszcze przez kilka lat, więc niewykluczone, że czwarta część Mafii dostępna będzie również na tych urządzeniach.

Mafia 4 – wymagania sprzętowe

Dopóki studio nie zapowie prac nad czwartą odsłoną cyklu, to tak naprawdę ciężko jest wyrokować, jakie wymagania sprzętowe może mieć ich gra. Wszystko zależy od tego, czy zespół postawi na nowy silnik graficzny oraz jaki skok jakościowy będzie oferowała „czwórka” względem gry Mafia: Edycja Ostateczna. Jakie studio stworzy grę Mafia 4?

Tak jak pisałem w jednym z wcześniejszych akapitów, w tej chwili marką Mafia zajmuje się studio Hangar 13, które współpracuje ściśle z firmą 2K Games. W skład zespołu wchodzą także byli pracownicy czeskiego studia Ilusion Softworks, którzy wykreowali ten cykl.

Co wiemy na ten moment o Mafii 4?

Chciałbym bardziej rozbudować ten akapit, lecz niestety nie jestem w stanie. Jedyne, co można zakładać, to że czwarta odsłona Mafii będzie reprezentowała gatunek gier akcji z widokiem zza pleców głównego bohatera. Z pewnością będziemy mieć też do czynienia z dużym, otwartym światem, tak jak to miało miejsce przy okazji poprzednich części.

Najbardziej zastanawiające jest to, w jakim okresie historycznym osadzona miałaby być Mafia 4. Pierwsza odsłona rozgrywała się na przełomie lat 1930-38, w drugiej części wydarzenia skupiały się na okresie od 1943 do 1951, zaś w „trójce” twórcy zabrali nas do 1968 roku. Naturalne wydaje się, że kolejna część powinna przeskoczyć o kilka lat do przodu, a lata 70. i 80. wydają się być bardzo atrakcyjne dla tematyki mafijnej. Osoby, które grały w GTA: Vice City doskonale o tym wiedzą.

Na konkrety niestety musimy jeszcze trochę poczekać. Na szczęście ten czas powinna wam umilić premiera pełnoprawnego remake’u pierwszej części Mafii, w którym cała oprawa wizualna została przygotowana od podstaw. Historia natomiast w dużej mierze prezentuje się tak samo, choć nie zabrakło drobnych modyfikacji.
Autor: Łukasz Morawski