Po dziesięciu latach od premiery drugiej odsłony Mafii ponownie możemy powrócić do miasta Empire Bay i na nowo przeżyć historię Vittorio Scalettiego. Czy wydany w 2020 roku remaster jest warty uwagi graczy? O tym przekonacie się z dalszej części tekstu.
Firma 2K Games posiadająca prawa do marki Mafia zapowiedziała w maju bieżącego roku zbiorcze wydanie wszystkich dotychczasowych odsłon serii. Zanim jednak kompletne wydanie trafi do sprzedaży, wcześniej udostępnione zostały jedynie dwie odsłony – zremasterowana dwójka oraz niezmieniona trzecia część z kompletem wszystkich dodatków. Osoby, które posiadają już te gry na swoich kontach, otrzymały darmową aktualizację do lepszych wersji.
Najwięcej zmian czeka natomiast pierwszą część, ponieważ w tym przypadku producent postawił na pełnoprawny remake. Gra otrzyma całkowicie nową oprawę wizualną, a także możemy spodziewać się mniejszych lub większych zmian w gameplayu. Mafia: Definitive Edition trafi do sprzedaży dopiero 28 sierpnia 2020 roku i będzie można kupić ją osobno lub w pakiecie Mafia Trilogy.
Sprawdź również recenzję gry Mafia III.
Często bywa tak, że kontynuacje nie są w stanie sprostać oczekiwaniom fanów zakochanych w pierwszej części. Z Mafią II na szczęście nie było tego problemu, ponieważ zespół 2K Czech (dawniej Illusion Softworks) stanął na wysokości zadania i oddał w ręce graczy rewelacyjną grę gangsterską, która w niczym nie odstawała od oryginału. Co więcej, dla wielu graczy (w tym mnie) była nawet ciekawsza od „jedynki”.
Historia zesłanego do wojska za karę Vittorio Scalettiego była (i nadal jest) niezwykle wciągająca. Bohatera poznajemy podczas działań na froncie II wojny światowej, a następnie obserwujemy jego losy w rodzinnym mieście Empire Bay. To tam wkracza na ścieżkę przestępczą, pnąc się coraz wyżej po szczeblach mafijnej hierarchii.
Jeżeli dotychczas nie mieliście możliwości zagrania w Mafię II, to remaster powinien być dobrym powodem żeby nadrobić zaległości. Dzięki nowemu wydaniu w tytuł po raz pierwszy zagracie na konsolach obecnej generacji, czyli PlayStation 4 i Xbox One. Produkcja oczywiście dostępna jest także na komputerach osobistych.
Osoby, które mają już grę zaliczoną, z pewnością zastanawiają się, czy warto wrócić do tego tytułu. Tutaj odpowiedź nie jest taka oczywista, ponieważ Mafia II: Definitive Edition to dokładnie ta sama gra, tyle, że z możliwością ustawienia większej rozdzielczości oraz paroma dodatkowymi opcjami graficznymi.
Warto natomiast zainteresować się tym wydaniem, ponieważ posiada wszystkie dotychczas wydane DLC (dodatki kosmetyczne, itp.) oraz rozszerzenia fabularne (Zdrada Jimmy’ego, Wendetta Jimmy’ego oraz Przygody Joe), które wcześniej trzeba było kupować osobno. Jako, że nie miałem okazji ich wcześniej ukończyć, to przy grze bawiłem się naprawdę nieźle. Nawet jeśli po drodze natrafiłem na parę błędów technicznych czy innych niedoróbek.
Poziom trudności – twórcy przygotowali na potrzeby gry trzy poziomy trudności – Easy, Medium oraz Hard. Jeżeli chcecie skupić się przede wszystkim na fabule, to zdecydowanie zachęcam do wybrania pierwszego wariantu. Najtrudniejszy potrafi być prawdziwą zmorą, więc wybierzcie go jedynie, jeśli szukacie w grach dużego wyzwania, które nie zawsze jest w pełni sprawiedliwe.
W trakcie rozgrywki nie będziecie mieć możliwości zmiany poziomu trudności, dlatego musicie podjąć ostateczną decyzję przed przystąpieniem do zabawy. Najbardziej rozsądnym wyborem wydaje się być poziom Normal, który jest zdecydowanie najbardziej wyważony.
Checkpointy – druga odsłona Mafii nie pozwala na dokonanie zapisu rozgrywki w dowolnym momencie, więc po śmierci musicie powrócić do ostatniego punktu kontrolnego. Te umieszczone są dosyć rzadko, przez co niekiedy będziecie musieli powtarzać większy fragment misji. Dlatego ważne jest dostosowanie poziomu trudności do swoich umiejętności, jeśli nie chcecie tracić czasu na ciągłe przechodzenie tych samych etapów.
Znajdźki – eksplorując świat gry natraficie na porozrzucane tu i ówdzie czasopisma oraz listy gończe. Cześć z nich umieszczona jest w zamkniętych lokacjach, do których macie dostęp wyłącznie podczas zaliczania konkretnych misji, dlatego warto dobrze się rozglądać. Nie obawiajcie się również, że po śmierci stracicie znajdźki znalezione w obrębie ostatniego checkpointa – te już na stałe przypisują się wam do konta.
Tryb realistyczny – w opcjach można w dowolnym momencie aktywować tryb realistycznej jazdy, który znacząco zwiększa poziom trudności. Jeżeli stwierdzicie, że nie dajecie sobie rady podczas misji fabularnych, to w każdej chwili możecie go wyłączyć. Warto jednak trochę się nim pobawić, żeby poczuć, jak mogły prowadzić się pojazdy z tamtej epoki.