Data modyfikacji:

Jaką klawiaturę podświetlaną do komputera kupić?

Jeszcze dwadzieścia lat temu każda klawiatura doskonale nadawała się zarówno do prac biurowych, jak i grania. Współcześni użytkownicy mają jednak o wiele większe wymagania, które często wynikają także z bardziej złożonych produkcji, wymagających od graczy większej precyzji i timingu. W tym celu powstały modele gamingowe, oferujące różnego rodzaju mechaniczne przełączniki oraz możliwość ich programowania. Wraz z modą na sprzęt dla graczy pojawiło się też podświetlenie dla klawiatur, które nie pełni wyłącznie roli estetycznego bajeru.

klawiatura podświetlana

Przegląd klawiatur z podświetlanymi klawiszami – polecane modele

Modele, które trafiły do rankingu klawiatur, dobierane były na podstawie popularności w serwisie Ceneo.pl.
  1. SPC Gear GK630K Tournament
  2. SteelSeries Apex 3
  3. Razer Ornata Chroma
  4. SteelSeries Apex PRO OmniPoint
  5. Genesis Thor 300 TKL
  6. Logitech G Pro
  7. Logitech G213 Prodigy
  8. Savio Tempest RX Outemu
  9. Modecom Volcano Lanparty
  10. Razer BlackWidow Elite

Dlaczego warto kupić klawiaturę podświetlaną?

Jeżeli planujecie kupić high-endową klawiaturę gamingową, to możecie być pewni, że będzie wyposażona w podświetlenie RGB. Podstawowym zadaniem iluminacji jest oczywiście oświetlenie przycisków, co sprawdza się podczas nocnych sesji przed komputerem – bez względu na to, czy akurat planujecie grać czy pisać komentarze na portalach społecznościowych.

Droższe klawiatury posiadają wbudowane diody LED, których działanie można dostosować za pomocą dedykowanego oprogramowania. Istnieje możliwość ustawienia dowolnych kolorów wyświetlonych na klawiaturze, a także specjalnych animacji, w stylu fali, spirali, płomieni itp. W ten sposób możecie spersonalizować urządzenie do własnych potrzeb i np. dostosować je kolorystycznie do reszty urządzeń bądź wystroju pokoju.

Niektóre programy obsługujące dane modele klawiatur gamingowych umożliwiają nawet podświetlenie wybranych klawiszy. Dzięki temu można wyróżnić wyłącznie te przyciski, z których akurat będziecie korzystać w danej grze. Może to znacząco ułatwić nocne granie w produkcje z rozbudowaną klawiszologią, jak np. MMORPG.

Klawiatura podświetlana do 200 zł – czy jest to funkcja zarezerwowana wyłącznie dla drogich sprzętów?

Podświetlenie przycisków na klawiaturze jest domeną droższych modeli, aczkolwiek można się z tą technologią spotkać także w tańszych sprzętach. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie zawsze będziecie mogli wyświetlić pełną paletę barw, ani korzystać z animacji.

Niedrogie klawiatury podświetlane oferują raczej kilka trybów z pojedynczym kolorem dla wszystkich przycisków. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale spełnia swoją rolę – oświetla urządzenie w ciemnych pomieszczeniach.

Klawiatura podświetlana do laptopa – czy jest to możliwe?

Jak najbardziej! Podświetlane klawiatury w laptopach można spotkać nie tylko w urządzeniach przeznaczonych do grania, ale także w przenośnych komputerach zaprojektowanych z myślą o pracy biurowej. Iluminacja RGB w gamingowych modelach oferuje takie same możliwości customizacji, co w standardowych klawiaturach. Częściej jednak można spotkać się z jednolitym kolorem, z możliwością ustawienia natężenia światła klawiatury do laptopa.

Najlepsze klawiatury podświetlane

SPC Gear GK630K Tournament

Propozycja firmy SPC Gear to stosunkowo niedroga klawiatura mechaniczna do 300 zł, która posiada wielokrotne podświetlenie RGB. Użytkownicy mogą ustawić aż osiemnaście predefiniowanych efektów świetlnych, od jednobarwnego efektu, po bardziej skomplikowane animacje.

SteelSeries Apex 3

Firma SteelSeries udowodniła, że nie tylko klawiatury mechaniczne sprawdzają się podczas grania. Model Apex 3 to pełnoprawna membranówka, w której zastosowano modyfikowalne 10-strefowe podświetlenie RGB.

Razer Ornata Chroma

Sam producent określa oświetlenie w swojej klawiaturze jako „agresywne”. Wynika to z faktu, że iluminacje w Razer Ornata Chroma można dostosować wedle własnych potrzeb, a także posiada ona funkcje, w której oświetlenie przycisków reaguje na ruchy w grze.

SteelSeries Apex PRO OmniPoint

Klawiatura Apex PRO może pochwalić się wyjątkowymi przełącznikami OmniPoint, które do działania wykorzystują pole magnetyczne. Dzięki temu zapewniają niemalże błyskawiczny czas odpowiedzi (0,7 ms) oraz niewielki punk aktywacji (0,4 mm).

Genesis Thor 300 TKL

Klawiatura firmy Genesis przypadnie do gustu przede wszystkim graczom, którzy cenią sobie minimalizm. Producent nie tylko postawił na stonowany design, ale pozbył się także klawiatury numerycznej, oferując dzięki temu bardzo atrakcyjną cenę.

Zobacz także pojedynek: klawiatura mechaniczna vs membranowa

Logitech G Pro

To urządzenie również nie posiada klawiatury numerycznej, lecz w tym przypadku mówimy o profesjonalnym sprzęcie stworzonym dla zawodowych graczy biorących udział w rozgrywkach e-sportowych. Podświetlenie można modyfikować z pomocą oprogramowania G HUB.

Logitech G213 Prodigy

W przypadku tej klawiatury mechanicznej, firma Logitech postawiła na pięć oddzielnych stref podświetlenia. Każda jest w stanie wyświetlić dowolną barwę spośród 16,8 miliona kolorów. Przydatne rozwiązanie dla osób ceniących personalizację technologii użytkowej.

Savio Tempest RX Outemu

Jak pisałem w jednym z poprzednich akapitów, w sprzedaży znajdziecie klawiatury z podświetleniem do 200 złotych, a najlepszym tego przykładem jest Savio Tempest RX Outemu. Z racji niedrogiej technologii, urządzenie oferuje wyłącznie jednokolorowe podświetlenie, bez możliwości customizacji.

Modecom Volcano Lanparty

Kolejna klawiatura w tym zestawieniu, której cena waha się okolicach dwustu złotych. Tutaj jednak mamy do czynienia z bardziej złożonym oświetleniem wykorzystującym różnokolorowe diody LED. Efekt jest gorszy, niż w high-endowych modelach, ale za to cena lepsza.

Razer BlackWidow Elite

Na koniec zostawiłem prawdziwą petardę, czyli klawiaturę z najwyższej półki, która nie dość, że oferuje fantastyczne modyfikowalne podświetlenie, to na dodatek doskonale sprawdza się podczas grania. Jeśli więc jesteście w stanie przeznaczyć na urządzenie gamingowe ponad sześćset złotych, to nie powinniście się dłużej zastanawiać nad kupnem Razer BlackWidow Elite.
Autor: Łukasz Morawski