Data modyfikacji:

Ranking myszek gamingowych bezprzewodowych. Która najlepsza?

Kable potrafią doprowadzić do frustracji – zwłaszcza graczy komputerowych, którzy są wręcz zalewani przewodami od myszek, klawiatur, słuchawek i innych akcesoriów podłączanych do pecetów. Jeżeli nie lubicie rozpraszać się podczas grania i irytuje was plątanina kabli na biurku, to koniecznie wybierzcie gamingowe myszki bezprzewodowe. Z tego tekstu dowiecie się, na co zwrócić uwagę podczas kupna, a także poznacie polecane modele z wyższej półki.
myszka gamingowa bezprzewodowa

Myszki gamingowe bezprzewodowe – czy to dobry pomysł?

Graczom zazwyczaj zaleca się kupno myszek przewodowych, ponieważ zapewniają większą czułość oraz precyzję. Po części jest to prawda, ale tylko w przypadku tańszych modeli bezprzewodowych bądź sprzętów niezaprojektowanych z myślą o gamingu. Jeżeli wybierzecie odpowiednią myszkę bezprzewodową dla graczy, to nie musicie obawiać się żadnych opóźnień bądź problemów z komunikacją z komputerem. Jedyne, o co będziecie musieli pamiętać, to regularne ładowanie gryzonia – aczkolwiek w wielu przypadkach można kontynuować rozgrywkę za sprawą dołączanego do zestawu kabla.

Jaki zasięg mają bezprzewodowe myszki dla graczy?

W sprzedaży można znaleźć myszki bez kabli, które potrafią działać nawet do dwudziestu pięciu metrów od komputera. Jeśli natomiast chodzi o modele przeznaczone do gamingu, to w większości przypadków maksymalny zasięg wynosi dziesięć metrów. Aczkolwiek zaleca się, aby korzystać z urządzenia jak najbliżej peceta, żeby nie dochodziło do zakłóceń sygnału, które mogą przeszkadzać podczas rozgrywek w sieciowych strzelankach, gdzie liczy się idealny timing oraz precyzja.

Mysz dla gracza bezprzewodowa: optyczna czy laserowa? Jaki wybrać rodzaj?

Do wyboru macie dwa rodzaje myszek – optyczne oraz laserowe. Te pierwsze są już trochę starszą technologią wykorzystującą światło diody LED, która odbija sygnał od podłoża, a następnie rejestruje go przez specjalna kamerkę ustalając pozycję myszy. Takie rozwiązanie nadal jest często wykorzystywane przez producentów, nawet sprzętów gamingowych.
Ogromną zaletą myszek optycznych jest to, że można z nich korzystać niemalże na każdym rodzaju nawierzchni, bez względu na to, czy jest to blat stołu, czy szklana powierzchnia. Niestety czujnik nie jest tak precyzyjny jak sensor wykorzystywany w myszkach laserowych. Te modele są o wiele bardziej zaawansowane, dzięki czemu doskonale sprawdzają się zarówno w dynamicznych strzelankach, jak i strategiach czasu rzeczywistego. Żeby jednak diody laserowe prawidłowo odczytywały ruchy gracza, trzeba korzystać z nich na specjalnych podkładkach.

Interfejs myszki gamingowej bezprzewodowej – Bluetooth, radiowy 2.4 GHz, a może Wi-Fi?

Na ten parametr często nie zwracamy uwagi, a jest on dosyć istotny dla działania myszki. Najpopularniejszym interfejsem bezprzewodowych gryzoni bez wątpienia jest interfejs radiowy działający na częstotliwości 2.4 GHz. Do jego prawidłowego funkcjonowania należy podłączyć do komputera adapter USB. Jeżeli sygnał nie jest w żaden sposób zagłuszany, to takie połączenie sprawdzi się doskonale. Musicie jednak upewnić się, że w pomieszczeniu nie macie innych urządzeń korzystających z takiej samej częstotliwości, ponieważ wtedy mogą pojawić się niepożądane zakłócenia.
Możecie też wybrać gamingowe myszki bezprzewodowe na Bluetooth, które można sparować z kilkoma urządzeniami. Jest to przydatne, kiedy gracie naprzemiennie na komputerze stacjonarnym i laptopie. Istnieje jednak ryzyko, że w związku z połączeniem przez Bluetooth myszka zaoferuje gorszy czas reakcji. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są myszki bezprzewodowe komunikujące się poprzez Wi-Fi – tutaj macie gwarancję stabilnego połączenia, aczkolwiek takie urządzenia mogą być nieco droższe od pozostałych rodzajów oraz jest niewiele modeli przeznaczonych do grania.

Rozdzielczość myszki bezprzewodowej do grania

W tym przypadku należy sugerować się zasadą, że im więcej, tym lepiej. Czasami oferowane parametry są aż nadto wysokie, ale lepiej w tę stronę, niż drugą. Rozdzielczość myszki wyrażana jest w wartości DPI i – w uproszczeniu – odpowiada za prędkość poruszania się kursora po ekranie lub kontrolowania kamery w grach komputerowych. High-endowe myszki gamingowe umożliwiają dostosowywanie rozdzielczości wedle własnych potrzeb poprzez dedykowane oprogramowanie i/lub specjalny przycisk znajdujący się na obudowie.

Podświetlenie w gamingowych myszkach bezprzewodowych

Jeżeli zdecydujecie się na kupno bezprzewodowej myszy gamingowej, to możecie mieć pewność, że będzie posiadała podświetlenie. Zazwyczaj dotyczy to droższych modeli, które są wspierane przez software przygotowany przez producenta. Z jego pomocą możecie ustalić natężenie światła oraz jakimi barwami ma mienić się urządzenie.

Programowalne przyciski w myszy bezprzewodowej dla graczy

Tutaj można napisać to samo, co w akapicie poświęconym podświetleniu. Jeśli myszka gamingowa oferuje bezprzewodową komunikację, to oznacza, że jest urządzeniem z wyższej półki cenowej. A takie sprzęty zawsze mogą liczyć na dedykowane oprogramowanie, z pomocą którego możecie m.in. zmienić funkcje poszczególnych przycisków na myszce. Wiele modeli, oprócz podstawowych przycisków, posiada także kilka dodatkowych, których przeznaczenie można ustalić wedle własnych potrzeb, np. dopasowując je do konkretnych rodzajów gier.

Jaka myszka bezprzewodowa do gier? Polecane modele

Poniżej przedstawimy dziesięć myszek gamingowych działających bez niepotrzebnego okablowania, które sprawią, że granie na komputerze będzie prawdziwą przyjemnością.
SteelSeries Rival 650
Razer Naga Pro
Logitech G502 Lightspeed
Razer Viper Ultimate
ASUS ROG Spatha
Corsair Dark Core
Razer Basilisk Ultimate
Logitech G Pro Superlight
Razer DeathAdder V2 Pro
Zdjęcie: Envato Elements
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.