Zawarte w nim informacje pozwolą ci na monitorowanie spadku wydajności baterii, który jest normalny podczas regularnego korzystania ze sprzętu. Aby wygenerować raport, w oknie paska startowego wpisz komendę „powercfg /batteryreport”. Tym sposobem otrzymasz plik HTML, który znajdziesz w folderze „C:\Users\Nazwa_Użytkownika\battery-report.html”. Po dwukrotnym kliknięciu w link, otworzy się okno przeglądarki.
Warto zwrócić uwagę na wskaźniki, takie jak Design Capacity oraz Full Charge Capacity. Odpowiadają one za fabryczną i rzeczywistą pojemność baterii. W związku z eksploatacją baterii rzeczywista pojemność będzie niższa niż pojemność fabryczna. Jeśli ta różnica nie jest drastyczna, nie ma potrzeby sięgania po nową baterię. Kolejnymi ważnymi czynnikami wpływającymi na żywotność baterii w laptopie jest zużycie i czas pracy baterii. Różnice w sposobie pracy pozwolą ci określić, czy warto wymieniać baterię na nową.
Jeśli korzystasz z innego oprogramowania niż Windows lub zależy ci na bardziej dokładnych danych, z pomocą przyjdą ci darmowe i proste w użyciu aplikacje. My polecamy BatteryInfoView oraz BatteryCat.
Warto jednak wspomnieć, że litowe baterie nowej generacji lepiej radzą sobie przy pełnych cyklach ładowania. Dlatego bez obaw możesz pozwolić na to, żeby poziom baterii znajdował się poniżej 40%. Nie ma potrzeby podłączania baterii do prądu, jeśli poziom naładowania wynosi 80% lub więcej.
Podobnie jest w przypadku całkowitego rozładowania baterii. Tego typu działanie może znacznie skrócić pierwotną żywotność baterii. Ten problem dotyczy głównie laptopów o bateriach litowo-jonowych lub litowo-polimerowych. Pamiętaj, że baterie naładowane do 100% mają tylko 300-500 cykli rozładowania. Bateria naładowana do 80% uzyskuje prawie czterokrotnie większą liczbę cykli.
Skrajne temperatury sprawiają, że komputer pracuje ciężej. To przekłada się na szybsze rozładowanie baterii. Jeśli twój laptop przegrzewa się, spróbuj zredukować ilość aplikacji włączonych w tym samym czasie. Dobrym sposobem jest też wyłączenie aplikacji, które pobierają dane w tle.
Pomaga w określeniu dokładnego czasu pełnego naładowania i pełnego rozładowania twojego sprzętu. By wykonać poprawną kalibrację baterii, postępuj według poniższych kroków.
Tryb zostanie automatycznie włączony, gdy laptop osiągnie około 20% żywotności baterii. Spowoduje to automatyczne blokowanie aplikacji w tle, zapobieganie synchronizacji powiadomień z Kalendarza, zmniejszanie jasności ekranu i inne zmiany, które oszczędzają baterię.
W przypadku MacBooków pamiętaj o funkcji Power Nap, która pozwala wydłużyć czas pracy baterii.