Data modyfikacji:

Jaka jest najlepsza karta graficzna do laptopa?

W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli laptopów, których podzespoły zostały dostosowane do odpowiednich celów. Niezwykle ważnym elementem komputerów przenośnych jest karta graficzna. Zobaczcie, jaka jest najlepsza karta graficzna do laptopa.

jaka karta graficzna do laptopa

Jaka karta graficzna do laptopa?

Laptopy traktowane są jako konstrukcje zamknięte, w które zazwyczaj się nie ingeruje. W niektórych przypadkach komputerów przenośnych jest możliwe wymienienie karty graficznej, lecz możecie mieć problem z kupieniem w sklepach części zamiennych. Z kolei w przypadku układów ze zintegrowaną grafiką jej wymiana nie wchodzi w grę, ponieważ karta jest na stałe przymocowana do (zazwyczaj) procesora.

Decydując się na kupno laptopa, musicie przede wszystkim przemyśleć, do jakich celów chcecie go używać. W ten sposób zaoszczędzicie pieniądze lub kupicie sprzęt, który będzie spełniał wasze oczekiwania. Musicie dokładnie wiedzieć, czy z komputera będziecie korzystać wyłącznie w biurze lub do przeglądania Internetu, czy jednak planujecie odpalić na nim wysokobudżetowe gry wymagające najlepszych kart graficznych do gier.

Karta graficzna zintegrowana czy dedykowana – jaka do laptopa?

Karty graficzne do laptopów można podzielić na dwa podstawowe rodzaje – zintegrowane oraz dedykowane. Poniżej wyjaśnię, jaka karta graficzna do laptopa będzie dla was najlepsza.

Karty zintegrowane

Jak już wcześniej pisałem, wymiana zintegrowanych kart nie wchodzi w grę. Wariant zintegrowany przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które będą wykorzystywały laptopa do prac biurowych lub oglądania filmów i seriali.

Zaletą takiego rozwiązania jest to, że komputery wyposażone w zintegrowaną kartę mniej się nagrzewają, a przy tym zapewniają dłuższy czas pracy na baterii. Jeżeli zastanawiacie się, jaka będzie dobra karta graficzna do laptopa do codziennego korzystania z Internetu, śmiało możecie postawić na kartę zintegrowaną.

Karty dedykowane

Jaka będzie najlepsza karta graficzna do laptopa do gier? Karty graficzne dedykowane polecane są właśnie graczom, a także osobom pracującym na profesjonalnych programach do obróbki zdjęć bądź filmów. Najlepsze karty graficzne dedykowane są w stanie dorównać parametrami komputerom stacjonarnym, zapewniając rozgrywkę w wysokobudżetowych grach na najwyższych ustawieniach i ze stabilnym klatkarzem.

Karty dedykowane posiadają własną pamięć RAM (zintegrowane ją współdzielą z innymi podzespołami), dzięki czemu działają szybciej. Ich minusem może być oczywiście wyższa cena. Trzeba również brać pod uwagę to, że podczas grania zazwyczaj będziecie musieli mieć podłączony komputer do zasilania.

Dwie karty w jednym

Jeżeli nie jesteście do końca przekonani, w jakim celu kupujecie laptopa, to dobrym rozwiązaniem będzie wybranie modelu posiadającego oba rodzaje kart graficznych. Musicie natomiast liczyć się z tym, że takie rozwiązanie będzie was więcej kosztowało.

Zaletą posiadania dwóch kart graficznych jest to, że sami możecie decydować, z jakiej w danym momencie chcecie korzystać. Jeżeli odpalacie grę, wtedy moc pobierana jest z karty graficznej dedykowanej do gier. W chwili przeglądania stron internetowych, komputer może opierać się na zintegrowanej karcie, pobierając przy tym mniej prądu.

Zewnętrzna karta graficzna do laptopa – co to?

Kupiliście jakiś czas temu laptopa ze zintegrowaną kartą graficzną z myślą o pracach biurowych, ale po czasie stwierdziliście, że z chęcią wykorzystalibyście go również do gier? Rozwiązaniem waszego problemu może być dokupienie zewnętrznej karty graficznej do laptopa, dzięki której będziecie w stanie odpalić nawet najnowsze produkcje.

Plusem takiego rozwiania jest to, że w żaden sposób nie ingerujecie w konstrukcję komputera. Nie musicie go rozkręcać osobiście ani płacić nikomu za tę usługę w serwisie. Zewnętrzną kartę graficzną podłączacie za pomocą gniazda USB i tyle – od teraz możecie cieszyć się lepszą wydajnością waszego laptopa.

Karta graficzna do laptopa – najważniejsze parametry

Karty graficzne to skomplikowane urządzenia, które opisuje kilka parametrów. Poniżej przedstawię najważniejsze elementy, na jakie powinniście zwrócić uwagę, zadając sobie pytanie, jaka będzie najlepsza karta graficzna do laptopa.

Producent

Wyszukiwanie laptopów po nazwie producenta może ułatwić wam zadanie. Jeżeli zależy wam na zintegrowanej karcie graficznej, szukajcie komputerów wyposażonych w układy tworzone np. przez markę Intel. Za karty dedykowane odpowiadają natomiast tacy producenci jak Nvidia oraz AMD.

Cena

Cena może być kolejną wskazówką, czy dany laptop jest dobry czy nie. Bierzcie jednak pod uwagę to, że czasami trzeba dodatkowo zapłacić za interesujący design komputera oraz za markę.

Nie sugerujcie się więc wyłącznie ceną, bo może okazać się, że za mniejsze pieniądze znajdziecie sprzęt, który będzie tak samo dobry jak droższy. Zawsze porównujcie na Ceneo.pl parametry laptopów w różnych przedziałach cenowych.

Pamięć RAM

Bardzo ważna rzecz w kontekście przeznaczenia komputera. Do prac biurowych i oglądania filmów spokojnie wystarczy wam grafika z 2 GB pamięci RAM. Jeżeli natomiast myślicie o graniu, to powinniście wybrać kartę graficzną do laptopa do gier z przynajmniej 4 lub 6 GB RAM. Oczywiście 8 GB pamięci RAM będzie najlepszym rozwiązaniem, ale też najbardziej kosztownym.

Pobór mocy

Ten parametr dotyczy przede wszystkim osób, które często korzystają z laptopa poza domem bez dostępu do prądu. Energooszczędne komputery będą wyposażone w zintegrowaną kartę graficzną.

Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.