Seria Civilization już od wielu lat wiedze prym w kategorii ekonomicznych gier strategicznych, w których gracze odpowiadają za rozwój ludzkości. Konkurencyjne tytuły zazwyczaj oferowały nieco odmienne klimaty, zahaczając bardziej o konkretne realia historyczne bądź przenosząc nas do krain fantasy lub w odległą galaktykę. Doświadczone studio Amplitude postanowiło jednak wyzwać giganta na pojedynek. Czy Humankind jest w stanie strącić cykl Civilization z piedestału? Sprawdźmy to.
Polecamy: Najciekawsze premiery gier w 2021 roku
Dzieło studia Amplitude (twórcy taki serii jak Endless Legend i Endless Space) to gra, do której tak naprawdę ciężko jest się przyczepić. W dniu premiery produkcja borykała się z różnymi błędami technicznymi, ale te oczywiście są do naprawienia za sprawą przyszłych aktualizacji. Sam trzon rozgrywki został natomiast bardzo dobrze przemyślany, dzięki czemu miłośnicy strategii 4X z pewnością nie będą narzekali na nudę. Choć gra pod wieloma względami przypomina Civilization, to jednak twórcy zadbali też o to, żeby w Humankind pojawiły się oryginalne pomysły.
Na plus na pewno wypada system rozbudowy miast, umożliwiający poszerzanie ich terytoriów na mapie poprzez dodawanie nowych budowli i innych obiektów. Spodobało mi się też to, że w trakcie zabawy można rozwijać swoją cywilizację w dowolnym kierunku. Rozgrywkę zaczynamy jako plemię nomadów i dopiero w trakcie możemy zdecydować, jaką kultury będą reprezentowali kontrolowani przez nas ludzie. Co ciekawe, zmiany można dokonać na przełomie epok, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z Babilończyków przejść płynnie do Majów, a potem Franków czy współczesnych Amerykanów.
To oczywiście część przykładów, dla których warto zagrać w Humankind. Produkcja ma wiele ciekawych mechanik, których odkrywanie samo w sobie daje mnóstwo satysfakcji. Jeśli zjedliście zęby na Civilization i powoli zaczynaliście się nudzić cyklem wykreowanym przez Firaxis, koniecznie powinniście przeskoczyć na produkcję studia Amplitude. Z jednej strony będziecie się czuć jak w domu, ale z drugiej nie odczujecie, że macie do czynienia z plagiatem. Humankind to gra stojąca na własnych nogach.
Jak już wcześniej pisałem, gra dostępna jest w ramach subskrypcji Xbox Game Pass oraz można ją kupić w wersji cyfrowej. Jednakże to właśnie pudełkowe wydanie prezentuje się najbardziej okazale i swoją bogatą zawartością zdecydowanie zachęca do kupna. Na plus wypada także cena, która dniu premiery wynosiła zaledwie 169 złotych – na Ceneo.pl znajdziecie tańsze oferty.
W skład Humankind: Limited Edition wchodzą następujące elementy:
Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.
Humankind to bardzo skomplikowana gra, której poszczególne rozwiązania bardzo trudno jest wytłumaczyć w kilku zdaniach. Twórcy przygotowali wiele złożonych mechanik, dlatego obowiązkowo musicie zapoznać się z samouczkiem przygotowanym przez Amplitude Studios. Producent wyjaśnia w nim krok po krok najważniejsze funkcje, dzięki czemu łatwiej będzie wam się odnaleźć w interfejsie oraz na mapie świata.
A jeżeli na pewnym etapie rozgrywki zdacie sobie sprawę, że nadal nie ogarniacie gameplayu, to wejdźcie w „Ustawienia” i w zakładce „Rozgrywka” znajdziecie pole „Wyzeruj wszystkie samouczki”. W ten sposób na nowo na ekranie będą pojawiać się wskazówki dotyczące poszczególnych mechanik dotyczących miast i posterunków, działań wojennych, sławy i epok, armii, zasobów naturalnych, dyplomacji, religii i społeczeństwa, itp. Podczas rozgrywki w prawym dolnym rogu ekranu znajdziecie także ikonę „Encyklopedii Humankind”, w której umieszczono informacje odnośnie każdego elementu występującego w grze.
Studio zdaje sobie sprawę z tego, że strategie 4X są wymagające i w związku z tym przygotowało dodatkowe pomoce dla początkujących graczy. Koniecznie powinniście zapoznać się z materiałami filmowymi, w których deweloperzy opowiadają o najważniejszych zagadnieniach związanych z ich dziełem:
Polecam założyć również, że pierwsza wasza rozgrywka w Humankind będzie tą testową, w której będziecie sprawdzać, do czego służą poszczególne rozwiązania i w jakim kierunku chcecie rozwijać swoją cywilizację. Na początek stwórzcie bardzo mały świat, wybierzcie poziom trudności Osada i zaznaczcie tempo gry jako błyskawiczne.
Wtedy będziecie musieli rozegrać wyłącznie siedemdziesiąt pięć tur, co pozwoli na szybkie dotarcie do finału scenariusza. Dodatkowo możecie ustawić Tryb Pokojowy, sprawiający, że przeciwnicy nie będą agresywnie nastawieni w waszym kierunku. Te wszystkie opcje pozwolą wam na spokojnie zaznajomić się z grą, bez obaw, że po drodze popełnicie duży błąd, który doprowadzi do porażki.
W strategiach turowych typu 4X zazwyczaj nie ma ustalonej kampanii fabularnej, tylko każdy z graczy może własne scenariusze i konstrukcje świata. Czas, jaki spędzicie przy Humankind zależy przede wszystkim od tego, jakie ustalicie cele, ilu wybierzecie przeciwników (bądź kompanów) oraz jak dużo tur ma mieć wasza rozgrywka. Jeżeli lubicie ten gatunek, to śmiało możecie założyć, że przy grze studia Amplitude możecie spędzić kilkaset godzin, a produkcja i tak będzie miała cały czas do odkrycia.
Gry strategiczne to głównie domena komputerów osobistych, dlatego w Humankind na ten moment zagramy wyłącznie na PC (Steam i Epic Games Store). Konkurencyjna seria Civilization udowodniła jednak, że w 4X również z powodzeniem można grać na konsolach (nawet na Nintendo Switch), dlatego trzeba mieć nadzieję, że Amplitude Studios zdecyduje się w przyszłości wypuścić porty na inne platformy. Niewykluczone, że pierwsze w kolejności byłyby konsole Microsoftu, ponieważ gra dostępna jest w usłudze Xbox Game Pass.
Możecie odinstalować już z dysków szóstą odsłonę Civilization, ponieważ gra Humankind od jakiegoś czasu jest już dostępna w sprzedaży. Produkcja zadebiutowała 17 sierpnia 2021 roku i jest dostępna w polskiej wersji językowej. Rodzimy wydawca (Cenega) zdecydował się jednak na przygotowanie wyłącznie napisów, co oczywiście w przypadku takiego rodzaju gier jest jak najbardziej wystarczające.
Grę do testów dostarczyła firma Cenega, za co serdecznie dziękuję!
Autor: Łukasz Morawski