Dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z graniem i obawiacie się, że nie poradzicie sobie w najnowszym hicie studia Guerilla Games? W takim razie powinniście zapoznać się z poniższym poradnikiem, w którym przygotowałem dla was kilka wskazówek dotyczących różnych mechanik, z jakimi będziecie mieć do czynienia w grze Horizon Forbidden West.
Polecamy: Horizon Forbidden West na PS5 – recenzja
Dzieło studia Guerilla Games oferuje aż pięć poziomów trudności, z czego najłatwiejszy został stworzony z myślą o początkujących graczach, którzy chcą skupić się wyłącznie na fabule. Na start proponuję również wybrać wspomaganie „Po sznurku”, dzięki czemu gra dokładnie będzie wam wskazywała drogę do celów misji itp. Oba ustawienia możecie w dowolnym momencie zmienić w ustawieniach. Warto wejść też do opcji, żeby dostosować do siebie dodatkowe rzeczy związane ze stopniem trudności gry, jak np. poziom spowolnienia w oknie broni, długość skupienia, automatyczne leczenie itp.
W przypadku wersji na PlayStation 4 nie ma możliwości dostosowywania grafiki do swoich potrzeb. Z kolei w Horizon Forbidden West PS5 możecie wybrać pomiędzy dwoma trybami graficznymi – lepsza rozdzielczość oraz większa wydajność. W przypadku pierwszej opcji, gra działała będzie w rozdzielczości 4K, lecz liczba wyświetlanych klatek na sekundę zostanie ograniczona do trzydziestu. Jeśli wolicie płynną rozgrywkę w sześćdziesięciu FPS-ach, to wybierzcie drugą opcję, aczkolwiek liczcie się z tym, że rozdzielczość przełączy się na tryb 1800p.
W grze nie ma automatycznego regenerowania zdrowia, dlatego cały czas musicie kontrolować pasek zdrowia Aloy. Do dyspozycji macie dwa rodzaje medykamentów – jagody lecznicze, które znajdziecie porozrzucane po całym świecie gry oraz wywary regenerujące. Te drugie przywracają znacznie więcej zdrowia, ale trzeba je najpierw przygotować po zebraniu odpowiednich surowców. Przed przystąpieniem do większego starcia warto mieć przy sobie komplet lekarstw, żeby nie dać się pokonać przeciwnikowi. Jeśli często korzystacie z „apteczek”, to koniecznie powiększcie w warsztacie pojemność torby na wywary oraz rozwińcie umiejętności w drzewku „Ocalała”.
Żeby móc ulepszyć zdolności głównej bohaterki, trzeba najpierw zdobyć odpowiednią liczbę punktów umiejętności. Najbardziej oczywistą metodą jest awansowanie na kolejne poziomy, ponieważ za każdym razem do waszej puli dołączają kolejne punkty. Nie bójcie się więc prowadzić jak najwięcej walk z przeciwnikami, zwłaszcza tymi bardziej groźnymi, dającymi więcej EXP. Warto kończyć także jak najwięcej misji głównych, pobocznych oraz innych aktywności, bo w większości z nich jako nagrodę dostaje się przynajmniej jeden punkt umiejętności, a jeśli zadania są bardziej skomplikowane to liczba punktów wzrasta.
Tak naprawdę zależy to przede wszystkim od tego, jaki styl zabawy preferujecie. Aczkolwiek nie polecam skupiać się wyłącznie na jednym drzewku rozwoju, tylko odblokowywać umiejętności z różnych kategorii – przynajmniej na początku zabawy. Gdybyście preferowali atakowanie z ukrycia, to koniecznie rozwijajcie segment „Infilatratorka”, z kolei osoby stawiające na walkę przy użyciu włóczni powinni wydawać najwięcej punktów w „Wojowniczce”.
Kiedy już odblokujecie nowy sprzęt możecie poprawić jego statystyki poprzez ulepszenie go w warsztacie. Każda z broni dostępnych w grze ma możliwość wskoczenia przynajmniej na trzeci poziom, z każdym kolejnym zyskując nowe właściwości oraz aktywując wolne miejsca na zwoje, które można wymieniać w dowolnym momencie. Żeby jednak usprawnić swoje wyposażenie, musicie najpierw zebrać konkretne surowce. Jeśli nie chcecie szukać po omacku, to w warsztacie aktywujcie misje poszukiwania materiałów, dzięki czemu podczas gry będziecie dokładnie wiedzieli, czego szukać.
Aloy podczas wspinaczki nie traci energii, dlatego nie musicie obawiać się, że spadniecie w drodze na wysoką górę. Produkcja nie pokazuje także bezpośrednio (a przynajmniej nie zawsze), na jakie półki można się wspiąć, dlatego konieczne jest korzystanie z fokusa. Po przeskanowaniu terenu wszystkie miejsca podatne na uchwyt zostaną podświetlone na żółto. W ten sposób będziecie mogli ustalić swoją trasę na szczyt.
Jak już pisałem w poprzednim akapicie, fokus jest nieodłącznym elementem wspinaczki. Warto korzystać z niego także w innych okolicznościach, np. żeby odnaleźć porozrzucane na mapie materiały potrzebne do craftingu. Z jego pomocą możecie również oznaczać pozycję wroga, a także dokładnie skanować mechanicznych oponentów, żeby podświetlić ich słabe punkty.
W przeciwieństwie do takich gier jak Wiedźmin 3: Dziki Gon czy Assassin’s Creed Valhalla, w grze studia Guerilla Games nie będziecie mieć cały czas dostępu do wierzchowca. Żeby móc należy zakraść się do odpowiednich stworzeń (np. Śmigaczy), a następnie wcisnąć „trójkąt”, żeby dokonać procesu dominacji. Od teraz możecie ujeżdżać wierzchowca i przyzywać go w dowolnym momencie. Jeśli zginie w trakcie walki, konieczne jest powtórzenie całego procesu.
Walutą w grze są tzw. okruchy metalu, które są potrzebne do kupowania nowego wyposażenia oraz ulepszania dotychczasowego sprzętu. Najłatwiejszym sposobem na zdobycie pieniędzy jest przeszukiwanie wszystkich skrzynek, jakie znajdziecie na swojej drodze. Okruchy metalu znajdziecie przy poległych maszynach, ale możecie je również zdobyć poprzez sprzedaż nieużywanej broni bądź niepotrzebnych surowców. Polecam również zaliczać jak najwięcej misji i wyzwań, ponieważ za ukończenie większości z nich zostaniecie wynagrodzenie okruchami metalu.
W produkcji istnieje kilka rodzajów save’ów. Gracze nie muszą obawiać się o utratę postępów w rozgrywce, ponieważ gra zapisuje osiągnięcia użytkowników w kilku plikach. Podczas zaliczania misji możecie liczyć na automatyczne sejwy, które są rozrzucone na tyle często, że w razie porażki, nie trzeba powtarzać zbyt dużego etapu rozgrywki. Kiedy podejdziecie do jednego z wielu ognisk rozsianych na całej mapie, możecie dokonać szybkiego zapisu oraz ręcznego zapisu, żeby utworzyć nowy plik z savem.
Podobnie jak w pierwszej części serii, główna bohaterka ponownie może korzystać z szybkiej podróży na dwa sposoby. Żeby w ogóle móc tego dokonać, trzeba najpierw odblokować ogniska, ponieważ można przenosić się wyłącznie w ich okolice. Jeżeli chcecie „teleportować się” za darmo, to podejdźcie do jednego z ognisk i dokonajcie szybkiej podróży do innego miejsca. Gdybyście natomiast nie mieli w pobliżu żadnego ogniska, a koniecznie musielibyście wrócić do bezpiecznej strefy (np. żeby uzupełnić zapasy), to macie możliwość skorzystania z tzw. pakietu szybkiej podróży, który m.in. kupicie u sprzedawców.