Data modyfikacji:

Half-Life: Alyx. Recenzja, poradnik i wymagania sprzętowe

Gracze czekali latami na zapowiedź kontynuacji Half-Life 2, którego historia nie została w pełni dokończona. Niestety to jeszcze nie jest ten czas, w którym do sprzedaży trafi trzecia odsłona. Zamiast tego firma Valve stworzyła prequel skupiający się na innej bohaterce niż Gordon Freeman i gra się w niego trochę inaczej niż tradycyjne FPS-y. Z tekstu dowiecie się, czy warto dać szansę HL: Alyx oraz poznacie kilka wskazówek dla początkujących.

half-life alyx

Czy warto zagrać w Half-Life: Alyx?

Produkcje VR często utożsamiane są z prostymi minigierkami bez większych ambicji. Wydane w 2019 roku Blood & Truth na PlayStation 4 udowodniło jednak, że można stworzyć pełnoprawną strzelankę dostosowaną do technologii wirtualnej rzeczywistości. Ekipa Valve poszła jeszcze o krok dalej i pokazała światu, że nawet kultowe marki nadają się do korzystania z tej techniki.

Half-Life: Alyx to świetna gra, która stoi na takim samym (a może nawet wyższym) poziomie co poprzednie odsłony cyklu i wkrótce może trafić do grona najlepszych strzelanek. Dzięki przeniesieniu gry do VR gracze otrzymali nowe sposoby na interakcje z otoczeniem, a rozgrywka stała się jeszcze ciekawsza i mniej schematyczna. Kampania jest wystarczająco długa, żeby spędzić przy grze kilka wieczorów.

Jeśli obawialiście się, że Half-Life: Alyx będzie wydmuszką, to mogę was zapewnić, że tak nie jest. Producent zrobił wszystko, żeby nie zniszczyć swojej najważniejszej marki. Jednocześnie oddał w ręce graczy produkt, który jest idealnym dowodem na to, że technologia VR ma jeszcze wiele do zaoferowania i tak naprawdę dopiero się rozkręca.

Half-Life: Alyx – poradnik dla początkujących

Dostosujcie rozgrywkę do swoich potrzeb

Przed przystąpieniem do rozgrywki warto najpierw odwiedzić opcje. Możecie w nich dostosować rozgrywkę do własnych preferencji, co w przypadku gier VR bywa niezwykle istotne. W ustawieniach macie możliwość chociażby zdecydowania, w jaki sposób chcecie wchodzić po drabinie – automatycznie czy samodzielnie, łapiąc się każdego szczebelka po kolei.

Najważniejszą z opcji jest natomiast sposób poruszania. Niektóre z osób nie mogą grać zbyt długo (albo w ogóle) w goglach wirtualnej rzeczywistości, ponieważ ich błędnik zbyt mocno szaleje. Rozwiązaniem tego problemu jest skokowe przemieszczanie się głównej bohaterki polegające na wskazywaniu punktów na mapie, do których musi się „teleportować”. Jeśli natomiast nie borykacie się z takim problemem, to najlepszym rozwiązaniem będzie płynne chodzenie zwiększające immersje.

Przygotujcie pomieszczenie do grania

W Half-Life: Alyx nie gracie za pomocą myszki i klawiatury tylko specjalnych kontrolerów ruchowych. Dla swojego bezpieczeństwa zróbcie w pokoju jak najwięcej miejsca do machania rękoma i lekkiego przemieszczania się.

Produkcja bywa dynamiczna, przez co podczas starć z przeciwnikami często będziecie szukać bezpiecznych miejsc do ukrycia się przed pociskami. W trakcie rozgrywki możecie więc zapomnieć o otoczeniu, przez co przypadkowo zahaczycie o stolik kawowy czy inny mebel. Im więcej wolnej przestrzeni, tym lepiej.

Róbcie sobie przerwy

Podczas grania w standardowy sposób zalecane jest, żeby co jakiś czas odejść od ekranu monitora lub telewizora, żeby dać odpocząć wzrokowi oraz mózgowi. W przypadku gier VR wasze organizmy są jeszcze bardziej przeciążone, dlatego dajcie im odetchnąć. Dobrze, jakbyście co godzinę robili sobie kilkuminutowe przerwy.

Otoczenie działa na waszą korzyść

Gry stworzone z myślą o wirtualnej rzeczywistości często mają to do siebie, że ich otoczenie podatne jest na rozmaite interakcje. Nie inaczej jest w przypadku Half-Life: Alyx. Praktycznie każdy przedmiot można podnieść lub przesunąć. Korzystajcie z tego do rozwiązywania zagadek logicznych, a także podczas starć z przeciwnikami. Jeżeli weźmiecie jakiś duży przedmiot i przytrzymacie go przed twarzą, to możecie w ten sposób uniknąć trafień przez ataki oponentów.

W grze wszystkie bronie obsługiwane są jedną ręką, co oznacza, że drugą przez większość czasu macie wolną (oczywiście oprócz momentu zmiany magazynka). Możecie w niej nosić ze sobą przedmioty, które przydadzą się wam w późniejszych etapach lub starciach z jednostkami Kombinatu. Do przenoszenia rzeczy warto wykorzystać puste beczki lub kartony.

Choć w Half-Life: Alyx często będziecie mieć do czynienia z dynamiczną walką, to jednak starajcie się grać jak najciszej. Wykorzystujcie elementy otoczenia do tego, żeby bezszelestnie przedzierać się wśród przeciwników. Przesuwajcie elementy dekoracyjne, chowajcie się za skrzynkami i nasłuchujcie dźwięków otoczenia – te mogą zdradzić wam wiele rzeczy, w tym pozycję wroga.

Jakie gogle VR do Half-Life: Alyx?

Gdyby gra wyszła na PlayStation 4, to nie byłoby problemu z doborem gogli wirtualnej rzeczywistości. W przypadku komputerów osobistych rynek VR jest jednak trochę bardziej otwarty, dlatego w sprzedaży znajdziecie kilka modeli od różnych producentów. Żeby zagrać w Half-Life: Alyx, musicie kupić okulary VR do PC kompatybilne z grą.

Najlepszym wyborem są okulary VR Valve Index, za które odpowiadają twórcy gry. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że bez problemu będą współpracować z tym tytułem. Jeśli wolicie zainwestować od razu w lepsze urządzenie, to warto zastanowić się nad HTC Vive Pro lub Primax 5K. Najtańszym rozwiązaniem będzie natomiast Oculus Rift S.

Half-Life: Alyx na PC – minimalne wymagania sprzętowe

  • procesor: Intel Core i7-7500 3.4 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz lub lepszy
  • pamięć RAM: 12 GB
  • karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 580 lub lepsza
  • system operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Minimalne wymagania gry w innych produkcjach zazwyczaj odpowiadają zalecanym. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z grą VR, która potrzebuje znacznie więcej mocy obliczeniowej do wygenerowania w pełni trójwymiarowego świata. Dlatego parametry techniczne Half-Life: Alyx są tak wysokie.