Data modyfikacji:

Jakie okulary VR do PC kupić?

Wirtualna rzeczywistość dawniej była domeną filmów cyberpunkowych i science-fiction. Technologia poszła jednak tak bardzo do przodu, że dzisiaj gogle VR nie są już niczym zaskakującym. Z tekstu dowiecie się, na czym polegają okulary VR do PC, a także na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

okulary vr do pc

Jak działają okulary VR do PC?

Gogle VR to urządzenia, które po podłączeniu do komputera wyświetlają obraz za pomocą dwóch specjalnych soczewek znajdujących się przed oczami odbiorcy. Dzięki temu użytkownik może odczuwać, jakby był bohaterem gry wideo lub filmu, który ogląda.

Okulary wirtualnej rzeczywistości z pomocą odpowiednich technologii (akcelerometr, żyroskop itp.) w czasie rzeczywistym odczytują ruchy głowy człowieka. Oznacza to, że po założeniu gogli VR do PC można obracać się w trzystu sześćdziesięciu stopniach – oczywiście jeśli aplikacja, z jakiej korzystamy, jest do tego przystosowana.

Najważniejsze parametry gogli VR do komputera

Decydując się na kupno gogli wirtualnej rzeczywistości, musicie upewnić się przede wszystkim, że są one kompatybilne z komputerem. Jest to istotne, ponieważ w sprzedaży znajdziecie urządzenia dedykowane wyłącznie smartfonom oraz konsoli PlayStation 4.

Trzema podstawowymi parametrami opisującymi jakość gogli VR do PC są rozdzielczość ekranu, częstotliwość odświeżania oraz pole widzenia. Im wyższe są wartości tych parametrów, tym większy jest poziom immersji podczas korzystania z okularów.

Jeżeli rozdzielczość będzie duża (np. 2880 x 1600 jak w HTC Vive Pro), to możecie wyświetlać gry w lepszej oprawie wizualnej. Ma to nie tylko wpływ na walory estetyczne, ale także zdrowotne. Mniej poszarpane krawędzie i wyraźniejszy obraz zdecydowanie lepiej współpracują z oczami, dzięki czemu możecie nie doświadczyć negatywnych skutków gogli VR, jak np. nudności lub ból głowy. Duża też w tym rola odświeżania obrazu zapewniającego płynność rozgrywki, bez gwałtownych szarpnięć.

Okulary VR do komputera potrzebują do działania odpowiedniego oprogramowania, czyli np. gier stworzonych z myślą o tej technologii. Jeżeli tytuł nie wspiera techniki VR, to możecie go wyświetlić wyłącznie w formie wirtualnego ekranu znajdującego się przed oczami gracza.

Kolejnym ważnym aspektem gogli VR jest sam komputer. Żeby w ogóle móc myśleć o komfortowym korzystaniu z okularów wirtualnej rzeczywistości, najpierw musicie zaopatrzyć się w wysokiej klasy peceta z mocną kartą graficzną (np. GeForce RTX 2060) i procesorem (sześcio- lub ośmiordzeniowy). Do samego działania gogli zazwyczaj potrzeba co najmniej 4 GB pamięci RAM, natomiast współczesne gry do komfortowego działania potrzebują ich 12 lub 16.

Gogle VR do PC – jakie są dostępne?

Jeżeli jesteście posiadaczami PlayStation 4, to w przypadku technologii wirtualnej rzeczywistości możecie korzystać wyłącznie z dedykowanych gogli PS VR. W przypadku komputerów sytuacja jest bardziej złożona, ponieważ nie ma jednej firmy odpowiadającej za tego typu sprzęt.

Oculus Rift S

Pierwszym producentem, który wkroczył na scenę, był Oculus, którego obecnie najlepszym modelem współpracującym z komputerem jest Rift S. Za największą zaletę tych gogli VR do PC można zdecydowanie uznać cenę oraz dostęp do Oculus Store, w którym znajdziecie bogatą bibliotekę gier VR.

Valve Index

Znacznie lepiej prezentują się natomiast okulary Valve Index, które zostały zaprojektowane przez firmę odpowiedzialną za platformę Steam. Ich jedynym minusem jest brak możliwości grania bez kabli i tak naprawdę na tym można poprzestać wymieniać większe wady. Zalety są zdecydowanie przeważające – rozdzielczość 2880 x 1600, odświeżanie 144 Hz oraz kąt widzenia 130 stopni robią wrażenie.

HTC Vive Pro

Zdecydowanie najpotężniejszymi goglami VR do PC jest HTC Vive Pro. Ich cena może powala na kolana, lecz jest to urządzenie, które spokojnie jeszcze przez lata będzie w stanie współpracować z premierowymi tytułami. Na szczególną uwagę zasługuje doskonały ekran AMOLED, jakiego nie znajdziecie w żadnym konkurencyjnym modelu.

Z pozostałych urządzeń nadających się do grania na komputerze w wirtualnej rzeczywistości warto wymienić jeszcze Primax 5K, Samsung HMD Odyssey+, Acer OJO 500 czy ASUS WMR HC102.