Data modyfikacji:

Hades na PS5 i XSX. Jakie zmiany?

Studio Supergiant Games przyzwyczaiło nas do tego, że każdy ich kolejny tytuł jest wielkim hitem. To zdecydowanie jeden z ważniejszych producentów indyków w branży growej, obok którego nie można przechodzić obojętnie. Z rewelacyjnym Hadesem mieliśmy już do czynienia w 2020 roku, kiedy gra zadebiutowała na PC i Nintendo Switch, gdzie spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem graczy i recenzentów. Średnia ocen 93/100 w serwisie Metacritic mówi sama za siebie… Tymczasem gra zadebiutowała na nowych platformach, dlatego postanowiłem sprawdzić, jak poradziła sobie tym razem. Sprawdźcie, czy warto dać szansę Hadesowi na PS5 i XSX.

hades

Co nowego pojawiło się w Hades na PS5 i XSX?

Ideału nie da się poprawić – taka myśl musiała przyświecać włodarzom studia Supergiant Games podczas prac nad przeniesieniem swojej produkcji na nowe platformy. Tutaj nie ma mowy o rozbudowanym remasterze, tylko klasycznym porcie gry. Oznacza to, że twórcy nie zaimplementowali żadnych nowych elementów, dlatego osoby, które grały na PC lub Switchu nie znajdą tutaj jakichkolwiek nowości pod postacią dodatkowej broni, bonusowych rodzajów przeciwników, zmienionych lokacji, itp.

Oczywiście warto jednak pamiętać o tym, że konsole 9. generacji są o wiele potężniejszymi maszynami od sprzętu Nintendo. Dzięki temu Hades w wersji na PlayStation 5 i Xbox Series X|S wyświetlany jest w natywnej rozdzielczości 4K oraz działa przy stabilnych sześćdziesięciu klatkach na sekundę. Ponadto edycja na platformę Sony wspierana jest przez zaawansowany system wibracji kontrolera DualSense. Jeśli natomiast chodzi o wersje na starsze sprzęty, czyli PlayStation 4 i Xbox One, to tutaj możemy mówić o niższej rozdzielczości Full HD (1080p), ale nadal przy 60. FPS-ach.

Produkcja doczekała się również fizycznych wydań, za które w Polsce odpowiada firma Cenega. Wewnątrz pudełek, oprócz płyty z Hadesem, znajdziecie także kod na oryginalną ścieżkę dźwiękową skomponowaną przez Darrena Korba (OST trwa ponad dwie godziny). Poza tym, wydawca przygotował fizyczny artbook z przepięknymi grafikami wyciągniętymi wprost z gry.

Czy warto zagrać w Hades? Recenzja gry

Gry typu roguelike są tak bardzo specyficzne w swojej formule, że dobrze będą się przy nich bawić wyłącznie konkretni odbiorcy, którym nie przeszkadzają ciągłe zgony oraz nieustanne powtarzanie tych samych poziomów. Sam nie mogę do końca określić, czy jestem fanem tego gatunku – przy niektórych produkcjach bawiłem się rewelacyjnie, ale w ogólnym rozrachunku lubię ponarzekać sobie na zapętlony gameplay tych gier. Najbardziej uderzyło mnie to w bardzo dobrym Returnal, gdzie po śmierci musiałem wszystko powtarzać od nowa, nie czując przy tym, że kontrolowana przeze mnie postać w jakiś sposób się rozwija.

Tego na czułem grając w Hades. Tutaj protagonista co chwilę rozwija swoje umiejętności oraz może wybrać nową broń już przed wkroczeniem do lochów, dzięki czemu każda próba ucieczki z podziemnego świata umarłych była dla mnie na swój sposób unikatowa. Do tego należy dołożyć niesłychanie dynamiczny gameplay, który nie wybacza błędów, ale za to jest bardzo sprawiedliwy.

Za każdym razem, kiedy zginąłem, wiedziałem, że wydarzyło się to wyłącznie z mojej winy, a nie w wyniku źle zaprojektowanych lokacji czy komplikacji leżących po stronie twórców. Atrakcyjność gry znacząco podkręca to, że mapy są generowane proceduralnie, a do tego gracze sami mogą wybierać ścieżki, jakimi podążają. Dodaje to do produkcji element taktyczny oraz wywołuje u gracza ciągłą dezorientację, bo nie można z góry zaplanować, w jaki sposób przejść dany etap.

Hades to nie tylko świetny gameplay, ale także ciekawa historia. W dziele studia Supergiant Games śledzimy losy Zagreusa, syna Hadesa. Protagonista za wszelką cenę próbuje uciec z mitologicznego piekła, co oczywiście nie należy do najprostszych czynności. Po drodze natrafia na różnych bogów greckich, z którymi może wchodzić w interakcje. Dialogi pomiędzy postaciami są bardzo dobrze napisane i w fajny sposób rozwijają poszczególne wątki. Śmierć w grze nie boli tak bardzo, kiedy wiemy, że w bezpiecznym hubie czekają na nas wciągające pogawędki, pełne czarnego humoru i nutką refleksji.

Hades – poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek związanych z grą oraz dostępnymi edycjami.

Jak przejść grę Hades?

Tym razem studio Supergiant Games postanowiło przeprowadzić graczy przez piekło (dosłownie i w przenośni). Gra jest bardzo wymagająca, dlatego poleca się ją przede wszystkim bardziej doświadczonym graczom, choć i oni mogą mieć problemy z dalszymi etapami. Najważniejszą radą jest to, żeby być całym czas w ciągłym ruchu. Nawet na moment nie zatrzymujcie się, tylko biegajcie po całej mapie i dashujcie, kiedy przeciwnicy chcą was zaatakować.

Musicie też jak najszybciej wykupić wszystkie bronie, żeby sprawdzić, którą najlepiej radzicie sobie w boju. Dobierajcie też takie power-upy, które najbardziej odpowiadają waszemu stylowi gry bądź walkom z konkretnymi bossami. Niektórych lepiej załatwić jest atakami z dystansu, a przy innych przydaje się wzmocnienie obrony Zagreusa.

Jeśli gra sprawia wam wyjątkowo dużo trudności, a chcecie poznać jej finał, to uruchomcie Tryb Boski. Nie daje on od razu wielkiej przewagi podczas pojedynków, ponieważ nie poprawia bezpośrednio statystyk postaci odpowiedzialnych za atak. Zamiast tego, po każdym zgonie zwiększa wytrzymałość na obrażenia. Im więcej będziecie ginąć, tym mniej groźne będą ciosy przeciwników.

Czy Hades w wersji na PlayStation i Xbox wspiera funkcję cross-save?

Cross-save to funkcja, która umożliwia przenoszenie zapisanych stanów gry pomiędzy różnymi platformami. Wcześniej już taka funkcja pojawiła się w wersji na PC i Nintendo Switch. Niestety jeżeli rozpoczęliście postęp na jednym z tych sprzętów, to nie możecie kontynuować go na innych konsolach, tylko zabawę musicie zaczynać od początku. Warto jednak dodać, że Hades posiada wspólne sejwy dla Xbox One i Xbox Series X|S oraz PlayStation 4 i 5. W przypadku nowej konsoli Sony, musicie jednak pobrać grę w wersji na PS4.

Ile godzin zajmuje ukończenie gry Hades?

Czas gry w produkcjach typu roguelike jest bardzo trudny do oszacowania. Dotarcie do finału zależy przede wszystkim od tego, jak dobrze radzicie sobie w takich tytułach – jeśli jesteście świeżakami, to przy Hadesie możecie spędzić nawet dwa razy dłużej, niż profesjonalny gracz. Śmiało jednak można założyć, że przeciętnie na ukończenie gry potrzeba około dwudziestu godzin, zaliczając po drodze setki zgonów.

Na czym zagrać w Hades?

Jak już wcześniej zaznaczałem, produkcja studia Supergiant Games pierwotnie ukazała się na komputerach osobistych oraz konsoli Nintendo Switch. Twórcy postanowili jednak wyjść graczom naprzeciw i wydać swój hit na innych platformach. Dzięki temu historię Zagreusa mogą poznać zarówno posiadacze starszych platform (PlayStation 4 i Xbox One), jak i gracze, którzy mają w domu konsole 9. generacji, czyli PlayStation 5 i Xbox Series X|S.

Premiera Hades – kiedy?

Gracze pecetowi oraz posiadacze Switcha mogli cieszyć się grą już od 17 września 2020 roku. Po niespełna roku, studio wypuściło grę na nowych platformach. Hades na stacjonarnych konsolach zadebiutował 13 sierpnia 2021 roku.

Czy gra Hades posiada język polski?

Tak, produkcja otrzymała polską wersję językową, która dostępna jest na każdej z platform. Twórcy zdecydowali się jednak wyłącznie na rodzime napisy, zostawiając angielski dubbing. Ale to dobrze, ponieważ oryginalna ścieżka dźwiękowa wypadła fenomenalnie.

Grę do testów dostarczyła firma Supergiant Games, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski