Data modyfikacji:

Gry z fabułą: najlepsze tytuły

Gry wideo przyciągają użytkowników do ekranów głównie za sprawą ciekawych mechanik rozgrywki. Historia i scenariusz często spychane są na dalszy plan i tak naprawdę służą wyłącznie za pretekst do wrzucania bohaterów w nowe zagrożenia.

Na szczęście co jakiś czas do sprzedaży trafiają produkcje, w których opowieść gra pierwsze skrzypce. W tym zestawieniu przyjrzymy się grom z najlepszą fabułą.

gry z fabułą
Produkcje do zestawienia dobierałem przede wszystkim na podstawie własnych preferencji. Zdaję sobie sprawę, że tytułów oferujących świetną historię jest znacznie więcej, ale oczywiście nie mogłem umieścić ich wszystkich na tej liście.

Zamiast tego dałem gry, które najbardziej ze mną rezonowały pod względem fabuły. Sprawdź także najlepsze gry akcji.

Najlepsze gry z ciekawą fabułą

The Last of Us

Studio Naughty Dog już od pierwszych minut dało graczom znać, że będą mieli do czynienia z poważnym tytułem, który nie boi się poruszania trudnych wątków.

Historia Joela i Ellie bywa wzruszająca, fascynująca, a momentami krzepiąca. Producent świetnie rozpisał relacje pomiędzy bohaterami, sprawnie unikając banałów.

NieR: Automata

Wielokrotnie mieliśmy już okazję mierzyć się z inwazją kosmitów. W przypadku NieR: Automata apokalipsa przejawia się trochę w inny sposób, ale nie chcę dokładnie zdradzać jaki.

Odkrywanie kolejnych kart tej pokręconej historii to przyjemność sama w sobie. Może główny przeciwnik wcale nie jest taki zły, na jakiego wygląda?

Silent Hill 2

Druga odsłona Silent Hill to produkcja niezwykle smutna. Finał opowieści pozostawia gracza z poczuciem beznadziei, ponieważ stawia głównego bohatera w całkowicie innym świetle.

Przeanalizowanie poszczególnych wątków gry Capcomu ujawnia brutalną prawdę o naturze człowieka, która potrafi skrywać w sobie demony. Potwory w miasteczku Silent Hill zdecydowanie nie są najbardziej przerażającymi istotami na świecie.

Metal Gear Solid 3: Snake Eater

Uwielbiam Hideo Kojimę, dlatego na mojej liście musiała pojawić się przynajmniej jedna jego produkcja. Początkowo stawiałem na Death Stranding, ale zrozumiałem, że to właśnie Snake Eater dostarczyło mi najwięcej frajdy z odkrywania kolejnych kart opowieści.

Japoński twórca w Metal Gear Solid 3 w genialny sposób połączył wątki charakterystyczne dla filmów bondowskich, melodramatów i kina wojennego.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Dzieło CD Projekt RED o dziwo nie trafiło do zestawienia ze względu na główny wątek fabularny. Akurat ten uznaję za stosunkowo przeciętny. Największą siłą

Dzikiego Gonu były natomiast zadania poboczne oraz kreacje postaci. Zakochałem się również w historiach przygotowanych na potrzeby Serca z Kamienia oraz Krwi i Wina. Producent w obu rozszerzeniach pokazał, jak należy pisać dobry i wciągający scenariusz.

Firewatch

Z pewnością zauważyliście, że w tekście skupiłem się przede wszystkim na produkcjach z segmentu AAA. Głównie dlatego, że gry indie bardzo często oparte są na świetnej historii, co akurat wynika z faktu ograniczonego budżetu na rozwój gamelayu oraz swobody twórczej.

Nie jestem w stanie wymienić wszystkich świetnych fabularnie produkcji niezależnych, dlatego postawiłem na Firewatch. Spokojna opowieść o zmęczonym życiu facecie potrafi ukoić, zaniepokoić i dać mocno do myślenia.

Yakuza 0

Yakuza 0 jest prequelem wieloletniej serii, dzięki czemu nowi gracze mogą w łatwy sposób wsiąknąć w świat wykreowany przez SEGĘ. Zapewniam, że nie pożałujecie zagrania w ten tytuł.

To przede wszystkim genialnie zrealizowana gangsterska opera mydlana, która jednocześnie potrafi rozbawić i wzruszyć do łez. Bohaterowie są świetnie rozpisani, a intryga trzyma w niepewności aż do samego końca.

Autor: Łukasz Morawski