Data modyfikacji:

Gry policyjne. Najlepsze gry o policji i złodziejach

Bardzo często w grach stajemy po drugiej stronie barykady i to właśnie służby porządkowe pełnią rolę naszych przeciwników. Mogłoby się wydawać, że granie gangsterem daje większe pole do popisu, choć nie jest to do końca zgodne z prawdą. Wymienione w poniższym zestawieniu tytuły udowadniają, że przejęcie kontroli nad funkcjonariuszem również może zapewnić wiele frajdy. Sprawdźcie, w jakie gry o policji powinniście zagrać.

gry policyjne

Ciekawe gry o policji. Polecane tytuły

Produkcje, jakie pojawiły się w tym zestawieniu, dobierane były na podstawie przyjętej tematyki, ocen w serwisie Metacritic oraz wedle moich preferencji. Starałem się też dobierać gry nieco nowsze oraz klasyki, które bez problemu będziecie mogli kupić w serwisie Ceneo.pl.

Sprawdź także: Najlepsze gry akcji.
  1. L.A. Noire
  2. Trylogia Max Payne
  3. Disco Elysium: The Final Cut
  4. Beat Cop
  5. Sleeping Dogs: Definitive Edition
  6. Gry o Sherlocku Holmesie
  7. LEGO City: Tajny Agent
  8. Need for Speed: Hot Pursuit Remastered
  9. Battlefield Hardline
  10. Operator numeru alarmowego. 911 Operator

L.A. Noire

Studio Rockstar Games kojarzone jest przede wszystkim z takimi markami jak Grand Theft Auto lub Red Dead Redemption. Producent ma jednak na swoim koncie całkowicie inne tytuły, które również zasługują na uwagę graczy. Jednym z takich projektów jest L.A. Noire, przy którym Gwiazdy Rocka dłubały razem ze studiem Team Bondi.

Gra zabiera nas do 1947 roku do Stanów Zjednoczonych. Rola głównego bohatera przypadła niejakiemu Cole’owi Phelpsowi, który po powrocie z frontu II wojny światowej postanowił wstąpić w szeregi policji z Los Angeles. Rozgrywka w duże mierze ogranicza się do rozwiązywania spraw kryminalnych, w większości powiązanych z działaniami tajemniczego seryjnego zabójcy.

Trylogia Max Payne

Kolejna pozycja na mojej liście, która jest powiązana z firmą Rockstar Games – Amerykanie odpowiadali za dystrybucję na świecie dwóch pierwszych części, zaś produkcją gier zajęło się fińskie Remedy Entertainment. Z kolei „trójka” powstała już w studiu Gwiazd Rocka.

Miłośnicy trzecioosobowych strzelanek z pewnością doskonale znają tę trylogię. Każda z części opowiada o dramatycznych przygodach tytułowego bohatera, którego poznajemy w momencie, gdy jego rodzina zostaje brutalnie zamordowana przez nieznanych oprawców. Nowojorski policjant popada w coraz większą depresję, łykając przy okazji nieograniczone ilości środków odurzających. Na przestrzeni całej trylogii śledzimy losy upadłego człowieka, zaślepionego żądzą zemsty.

Disco Elysium: The Final Cut

Jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał o studiu ZA/UM, aż w końcu w drugiej połowie 2019 roku do sprzedaży trafiło Disco Elysium. Świat oszalał na punkcie tego tytułu, a gracze z miejsca okrzyknęli go najlepszym RPG-iem ostatnich lat. Dzięki temu, niewielki estoński producent stał się nagle jednym z bardziej popularnych deweloperów w branży growej.

W biedniej dzielnicy miasteczka Revachol dochodzi do linczu. Sprawa odnalezienia sprawców i odkrycia motywów zbrodni zostaje przyznana pewnemu policjantowi, który w wyniku ostrej popijawy stracił pamięć. To właśnie gracze przejmują kontrolę nad tym bohaterem, a ich działanie ma ogromny wpływ na dalsze życie mężczyzny. Szybko okazuje się, że śledztwo to tylko pretekst do zgłębienia umysłu protagonisty i znalezienia odpowiedzi dotyczących ludzkiej egzystencji i innych filozoficznych rozważań.

Beat Cop

Polskie studio Pixel Crow również ma w swoim portfolio grę poświęconą policji. Producent postawił na stosunkowo prostą pixel-artową oprawę wizualną, natomiast cała historia rozgrywa się wyłącznie na jednej tętniącej życiem nowojorskiej ulicy. Nie dajcie się jednak zwieść pozorom – ten skromnie wyglądający tytuł oferuje niezwykle wciągający gameplay i bardzo dobrze napisaną kryminalną historię.

Główny bohater został niesłusznie oskarżony o morderstwo, przez co stracił szansę na rozwój kariery detektywa. Jack Kelly został zdegradowany do zwykłego posterunkowego, którego zadaniem jest wystawianie mandatów i radzenie sobie z prostymi problemami lokalnej społeczności. Oprócz tego gracze muszą za wszelką cenę znaleźć dowody niewinności protagonisty. Każda czynność oraz podjęta decyzja ma wpływ na zakończenie opowieści.

Sleeping Dogs: Definitive Edition

W grach typu Grand Theft Auto zazwyczaj wcielamy się w gangsterów lub innych typów spod ciemnej gwiazdy. Studio United Front Games postanowiło trochę inaczej podejść do tematu, skupiając swoją opowieść na pewnym policjancie.

Wei Shen musi jednak zrzucić mundur, ponieważ jego zadaniem jest przeniknięcie do struktur działającej na terenie Hongkongu mafii znanej jako Sun On Yee. Poza tym, Sleeping Dogs czerpie garściami z sandboksów osadzonych na terenie miejskiej dżungli. Zdecydowanie warto zagrać, jeśli cenicie w grach dobre historie.

Gry o Sherlocku Holmesie

Choć Sherlock Holmes nie jest policjantem, to jednak w grach z jego udziałem dosyć często mamy do czynienia z funkcjonariuszami londyńskiej policji. Studio Frogwares na przestrzeni kilkunastu lat przygotowało ponad dziesięć produkcji bazujących na książkach Sir Arthura Conana Doyle’a.

Wcześniejsze odsłony były klasycznymi przygotówkami typu point & click, natomiast wraz z kolejnymi odsłonami studio wprowadzało coraz więcej nowości, stawiając bardziej na rozgrywkę w pełnym trójwymiarze.

LEGO City: Tajny Agent

Zespół Traveller’s Tales, pracując nad grami z serii LEGO, zazwyczaj opiera się na licencjach popularnych filmów i seriali. Tymczasem LEGO City: Tajny Agent to zdecydowanie najbardziej autorskie dzieło, które znacząco wyróżnia się na tle innych produkcji tego studia.

W tym przypadku mamy do czynienia z tytułem stworzonym na modłę serii Grand Theft Auto. Oczywiście całość została zaprojektowana w taki sposób, żeby przy grze mogli bawić się zarówno najmłodsi gracze, jak i ich rodzice.

Need for Speed: Hot Pursuit Remastered

Zremasterowana wersja Need for Speed: Hot Pursuit to bardzo ciekawy tytuł, który powinien przypaść do gustu zarówno fanom gier policyjnych, jak miłośnikom łamania prawa. W grze studia Stellar Entertainment możemy bowiem wcielić się w gliniarzy oraz osoby biorące udział w nielegalnych wyścigach.

Tym razem interesuje nas przede wszystkim kontrolowanie policyjnych fur, co dostarcza zdecydowanie więcej frajdy. Głównie dlatego, ze podczas zabawy możemy korzystać z różnych gadżetów potrzebnych do złapania uciekających szybkimi furami przestępców.

Battlefield Hardline

Produkcja studia Visceral Games miała ogromny potencjał, lecz niestety nie został on należycie wykorzystany przez twórców. Mimo wszystko Battlefield Hardline to ciekawy spin-off serii, w którym żołnierze zostają zepchnięci w cień, a w ich miejsce wskoczyli uzbrojeni po zęby policjanci. Nawet jeśli tryb multiplayer jest już dzisiaj martwy, to zawsze warto zagrać w ten tytuł dla dosyć dobrze zrealizowanej kampanii single player.

Operator numeru alarmowego. 911 Operator

Na koniec zostawiłem mocno nietypowy projekt, za który odpowiada polskie studio Jutsu Games. W grze 911 Operator przejmujemy kontrolę nad operatorem numeru alarmowego, a naszym zadaniem jest wysyłanie odpowiednich jednostek, zgodnie ze zgłoszeniami przyjętymi od cywilów. Oczywiście do akcji wkracza też policja, musząca radzić sobie nie tylko z banalnymi wykroczeniami, ale również poważnymi przestępstwami.

Autor: Łukasz Morawski