Data publikacji:

TOP 5 gier Battle Royale

Mogłoby się wydawać, że gry Battle Royale będą tymczasowym trendem. Wszystko wskazuje jednak na to, że ten charakterystyczny tryb zabawy na dobre wpisał się już do sieciowych rozgrywek. W tym tekście wyjaśnię, czym jest Battle Royale, a także przedstawię kilka najlepszych reprezentantów gatunku.

gry battle royale

Battle Royale – co to?

Pojęcie „battle royale” wzięło się z japońskiej powieści o tym samym tytule, która w 2000 roku doczekała się adaptacji filmowej. Historia przygotowana przez Kōshuna Takamiego opowiadała o mrocznej przyszłości, w której co roku losowi uczniowie szkół średnich wysyłani są na bezludną wyspę, gdzie walczą o przetrwanie. Ich zadaniem jest wzajemne wyeliminowanie się – przeżyć może wyłącznie jedna osoba.

Przeczytaj również: The Last of Us 2. Recenzja i poradnik

Na tych samych zasadach bazują gry Battle Royale. Zazwyczaj gracze rzuceni są na dużą mapę i muszą się wzajemnie zabijać. W poszczególnych tytułach zasady te są delikatnie modyfikowane, ale zamysł musi pozostać ten sam – rozgrywka dobiega końca, kiedy na arenie pozostaje wyłącznie zwycięzca.

Najlepsze gry Battle Royale – TOP 5

Gry do zestawienia dobierałem na podstawie ocen w serwisie Metacritic, popularności w Google’u oraz własnych preferencji. Lista jest oczywiście niekompletna, ponieważ produkcji reprezentujących Battle Royale wyszło w ostatnich latach naprawdę dużo. Możliwe więc, ze wasz ulubiony tytuł nie trafił do zestawienia.

  1. Playerunknown’s Battlegrounds
  2. Fortnite: Battle Royale
  3. Tetris 99
  4. Apex Legends
  5. Call of Duty: Black Ops

Playerunknown’s Battlegrounds

To właśnie ten tytuł zapoczątkował popularność gatunku Battle Royale. Premiera Playerunknown’s Battlegrounds była niespodziewana, tak samo jak sukces produkcji. Gracze dosłownie zwariowali na punkcie tego tytułu, pobijając rekordy popularności na platformie Steam. Obecnie blask PUBG-a delikatnie przygasł, ale twórcy nadal dbają o to, żeby tytuł był regularnie aktualizowany i rozbudowywany o nową zawartość.

Fortnite: Battle Royale

Jeżeli zastanawiacie się, dlaczego popularność PUBG-a zmalała, to tutaj macie winowajcę. Studio Epic Games wbiło się szturmem do świata Battle Royale adaptując do swojej produkcji mechaniki przygotowane na potrzeby Playerunknown’s Battlegrounds. Fortnite z miejsca stał się najpopularniejszym reprezentantem gatunku, zarówno wśród graczy, jak i streamerów z całego świata.

Tetris 99

Studio Arika przy okazji premiery Tetris 99 udowodniła, jak w kreatywny sposób można podejść do tworzenia gier wideo. Ich produkcja to połączenie rozgrywki klasycznego Tetrisa z założeniami trybu Battle Royale. Gameplay polega na tym, że dziewięćdziesięciu dziewięciu graczy rywalizuje o to, kto dłużej będzie w stanie układać klocki na planszy w odpowiednich kombinacjach. Dla utrudnienia zabawy każda usunięta przez użytkowników linia zadaje „obrażenia” przeciwnikom.

Apex Legends

Electronic Arts pozazdrościło sukcesów konkurencji i też postanowiło mieć w swojej bibliotece grę Battle Royale. Prace zlecono doświadczonemu studiu Respawn Entertainment, które wzorowo wywiązało się z powierzonego zadania. Apex Legends to świetna sieciowa strzelanka bazująca na drużynowych rozgrywkach. W tym przypadku gracze nie muszą liczyć wyłącznie na siebie, ale powinni współpracować z członkami zespołu. Mecz wygrywa team, który jako jedyny pozostanie przy życiu.

Call of Duty: Black Ops

Activision Blizzard mocno zaszokowało graczy, kiedy zapowiedziało, że czwarta odsłona Black Ops zostanie całkowicie pozbawiona kampanii dla pojedynczego gracza. Produkcji wyszło to jednak na dobre, ponieważ dzięki temu studio Treyarch mogło skupić się na dopieszczeniu innych trybów zabawy. Jednym z nich był Blackout oparty na mechanikach Battle Royale.

Autor: Łukasz Morawski