Data modyfikacji:

GreedFall na PC i PS4. Jak grać, premiera, gameplay

Studio Spiders po raz kolejny podjęło próbę stworzenia gry RPG. GreedFall jest zdecydowanie ich największym i najważniejszym tytułem. Z tekstu dowiecie się, dlaczego warto kupić GreedFall, oraz poznacie kilka wskazówek, które ułatwią wam rozgrywkę.

greedfall

Czym jest GreedFall?

Premiera GreedFall odbyła się 10 września 2019 roku. Gra została stworzona z myślą o PC, PlayStation 4 oraz Xbox One. Za produkcję odpowiada studio Spider, które ma na swoim koncie takie dzieła jak The Technomancer oraz Bound by Flame.

Najnowszy tytuł francuskiego producenta przenosi nas do fikcyjnej krainy stylizowanej na XVII wiek. W Starym Świecie rozpanoszyła się tajemnicza choroba, znana jako Malichor. Gracz wciela się w bohatera (lub bohaterkę), który musi odnaleźć lekarstwo na zarazę wyniszczającą ludzkość. W tym celu udaje się na wyspę Teer Fradee, gdzie napotyka na rdzennych mieszkańców oraz konkwistadorów.

Produkcja kładzie ogromny nacisk na budowanie relacji pomiędzy protagonistą a dostępnymi w grze frakcjami. Poczynania gracza mają ogromny wpływ na przebieg rozgrywki, dlatego trzeba przez cały czas starać się podejmować decyzje zgodne z własnym sumieniem lub z nastawieniem na korzyści.

GreedFall to porządna gra RPG (zobacz również: najlepsze gry RPG), w której walka wcale nie jest najważniejszym elementem (choć jest ciekawie zrealizowana). W dziele studia Spiders istotniejsze są dialogi pomiędzy bohaterami oraz odkrywanie tajemnic Nowego Świata. Misje główne i poboczne są na tyle różnorodne, że nie sposób mówić o nudzie.

Jak grać w GreedFall – porady ogólne

Gra oferuje aż cztery poziomy trudności. W każdej chwili można zmieniać je w ustawieniach gry. Jeśli jesteście zapalonymi graczami, którzy zaliczyli niejednego RPG-a, polecam wybrać najtrudniejszą rozgrywkę. Początkujący gracze powinni wybrać tryb fabularny. Walka jest w nim znacząco uproszczona, a gra skupia się przede wszystkim na poznawaniu historii.

Przeczytaj także: Abonamenty na gry - co warto wiedzieć, czym się różnią?

W GreedFall możecie zapisać stan gry w dowolnym momencie. Jeśli więc wiecie, że za chwilę będziecie musieli podjąć ważną decyzję lub zetrzeć się z potężnym bossem, to warto wtedy zrobić sejwa. W razie niepowodzenia możecie bezproblemowo powtórzyć nieudany segment.

Bohaterowi zawsze partneruje maksymalnie dwójka towarzyszy. Warto o nich dbać i wyposażać w jak najlepsze uzbrojenie oraz zbroje. Kompani są niezwykle przydatni podczas walki, dlatego muszą być tak samo rozwijani jak sterowana przez gracza postać. Towarzyszy można wymieniać wyłącznie w obozie.

Co jakiś czas natraficie na mapie na miejscówki, w których możecie rozbić obóz. Koniecznie to róbcie, ponieważ w ten sposób odblokowujecie szybką podróż. Ta w GreedFall bywa bardzo przydatna, bo podczas misji wielokrotnie będziecie przemieszczać się pomiędzy najróżniejszymi lokacjami.

W przeciwieństwie do takich gier jak Gothic czy Skyrim w GreedFall możecie bezkarnie okradać wszystkie skrzynie. Warto to robić, żeby zbierać potrzebne do craftingu wyposażenie lub pieniądze.

Przeczytaj także: FIFA 20 - dostępne edycje i wymagania sprzętowe

Praktycznie każdą misję w grze można wykonać na kilka sposobów – walka nie jest więc jedyna opcją. Korzystajcie często ze skradania, żeby niepostrzeżenie minąć strażników lub innych osiłków. Styl gry zależy w dużej mierze od klasy postaci, jaką wybierzecie. Przynajmniej na początku gry, bo później można mieszać różne style.

Bez względu na to, z jakiej klasy będziecie korzystać, obowiązkowo zainwestujcie jeden punkt umiejętności w Charyzmę. Dzięki temu podczas dialogów wasz bohater będzie w stanie przekonać rozmówcę do swoich racji.

Czym prędzej odblokujcie również umiejętność Lockpicking (przynajmniej na pierwszym poziomie). Z jej pomocą możecie otwierać zamknięte na klucz skrzynie lub drzwi. Kolejną z istotnych umiejętności jest Magic Healing. Kiedy wasza postać będzie potrafiła korzystać z magicznego leczenia, nie będziecie musieli martwić się już dłużej o butelki z medykamentami.

Zawsze miejcie przy sobie broń palną. Pistolety są niezwykle potężnym narzędziem w GreedFall, które wielokrotnie uratuje was z opresji. Broń palna przydaje się bardzo podczas starć z bossami. Radziłbym oszczędzać amunicję, ponieważ ciężko ją zdobyć.

GreedFall – gameplay

Na oficjalnym kanale PlayStation umieszczono gameplay z GreedFall na PS4, w którym twórcy tłumaczą dokładnie najważniejsze mechaniki gry. Warto obejrzeć poniższy materiał, żeby poznać dodatkowe ciekawostki dotyczące gameplayu.

Grę do testów dostarczyła firma CDP, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski