Data modyfikacji:

The Great Ace Attorney Chronicles. Recenzja przygodowej gry detektywistycznej

Gry prawnicze nie są szczególnie popularnym gatunkiem. W sprzedaży dostępnych jest naprawdę niewiele tytułów skupiających się na tej tematyce, ale gdy już to robią, to zazwyczaj stoją na bardzo wysokim poziomie. Dokładnie tak to wygląda w przypadku serii The Grat Ace Attorney, która dotychczas dostępna była wyłącznie na terenie Japonii. Capcom zdecydował się zebrać obie części do zbiorczego wydania, a następnie przygotować wersje dostosowaną do rynku amerykańskiego i europejskiego. Sprawdźcie, o co w tej grze chodzi i dlaczego warto w nią zagrać.

Polecamy: Najciekawsze premiery gier w 2021 roku

the great ace attorney chronicles

Czy warto zagrać w The Great Ace Attorney Chronicles? Recenzja gry

Jeżeli gry prawnicze dotychczas kojarzyły wam się głównie z cyklem Phoenix Wright, to zasady produkcji z serii The Great Ace Attorney nie powinny być dla was nowością. Wszakże są to prequele, które rozgrywają się na wiele lat przed wydarzeniami, w których brał udział prawnik Phoenix Wright. Tym razem śledzimy jednak losy jego przodka, Ryunosuke Naruhodo, działającego na terenie XIX wiecznej Japonii oraz Wielkiej Brytanii. W tej drugiej lokacji graczowi pomaga mężczyzna o nazwisku Herlock Sholmes, będący ciekawą wariacją kultowego detektywa wykreowanego przez Arthura Conana Doyle’a.

W skład zestawienia Chronicles wchodzą dwie odsłony The Great Ace Attorney – Adventures z 2015 i Resolve z 2018 roku. Każda z części dostępna jest ze wszystkimi skórkami dla postaci oraz dodatkowymi minisprawami. Jeśli natomiast chodzi o duże sprawy sądowe, to każdy z epizodów oferuje po pięć misji, co przekłada się na naprawdę wiele godzin świetnej zabawy. Oczywiście pod warunkiem, że nie przeszkadzają wam produkcje, w których brakuje dynamicznej akcji, a rozgrywka skupia się przede wszystkim na dialogach pomiędzy bohaterami.

Gameplay w dużej mierze dzieli się na dwa etapy – w pierwszy zbieramy poszlaki oraz przesłuchujemy świadków, natomiast w drugim trafiamy na salę sądową, gdzie bawimy się w obrońcę lub oskarżyciela. W trakcie gry użytkownicy co chwile muszą podejmować różne decyzje, co ma duży wpływ na przebieg fabuły. Nad niektórymi problemami trzeba naprawdę nieźle główkować, żeby dojść do odpowiednich wniosków i nie popełnić rażących błędów.

The Great Ace Attorney to bardzo nietypowy projekt, który przypadnie do gustu wąskiemu gronu odbiorców. Wydanie Chronicles na szczęście dostępne jest na bardziej popularnych platformach w Polsce, więc powinniście dać szansę temu dziełu. W końcu Capcom jest jednym ze studiów, które raczej nie zawodzi oczekiwań swoich fanów.

The Great Ace Attorney Chronicles - poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.

Jak przejść The Great Ace Attorney Chronicles?

Trudno jest tak naprawdę doradzać, jak grać w ten tytuł, ponieważ przez większość czasu będziecie tylko czytać rozmowy pomiędzy postaciami i wybierać ścieżki dialogowe, które waszym zdaniem są najbardziej adekwatne do sytuacji. Na pewno powinniście dokładnie przyglądać się wszystkim zdobytym dowodom, żeby znaleźć jakieś wskazówki potrzebne do rozwiązania sprawy. A jeśli nie chcecie sami bawić się w prawnika, a mimo to wkręciliście się w fabułę, to w opcjach gry możecie włączyć tzw. Story Mode. W tym trybie nie musicie nic robić, ponieważ gra leci na autopilocie i sama podejmuje za was decyzje.

Ile godzin zajmuje ukończenie The Great Ace Attorney Chronicles?

Lubicie długie gry? Jeśli odpowiedzieliście twierdząco, to mam dla was dobrą wiadomość. Zarówno pierwsza, jak i druga odsłona The Great Ace Attorney mogą zapewnić wam zabawę na trzydzieści-trzydzieści pięć godzin. Oznacza to, że przy wydaniu Chronicles możecie spędzić nawet około siedemdziesięciu godzin. To naprawdę godny podziwu wynik, jakim nie mogą pochwalić się nawet niektóre rozbudowane sandboksy.

Na czym zagrać w The Great Ace Attorney Chronicles?

Istnieją niewielkie szanse, że graliście w obie odsłony The Great Ace Attorney. Powodem takiego stanu rzeczy mogło być to, iż gry zostały pierwotnie wydane wyłącznie na konsoli Nintendo 3DS i dostępne były tylko na terenie Japonii. Przy okazji wersji Chronicles, twórcy otworzyli się na nowe platformy, wydając swoje dzieło na komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 4 i Nintendo Switch.

Premiera The Great Ace Attorney Chronicles – kiedy?

Gry wchodzące w pakiet Chronicles zadebiutowały w 2015 i 2018 roku. Studio Capcom postanowiło zebrać je i umieścić w zbiorczym wydaniu, które trafiło do sprzedaży 27 lipca 2021 roku. Termin ten obowiązuje wszystkie nowe platformy.

Czy The Great Ace Attorney Chronicles posiada polską wersję językową?

Z przykrością muszę stwierdzić, że nie, co wielu graczom może całkowicie przekreślić przygodę z tym tytułem. Produkcja bazuje przede wszystkim na dialogach, dlatego bardzo ważna jest dobra znajomość języka angielskiego. Co ciekawe, to dopiero debiut The Great Ace Attorney w tym języku, ponieważ wcześniej obie części dostępne były wyłącznie po japońsku.

The Great Ace Attorney Chronicles na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-6300U 2.4 GHz
  • Pamięć RAM: 4 GB
  • Karta graficzna: Intel HD 520 lub lepsza
  • Miejsce na dysku:  7GB
  • System operacyjny: Windows 8.1/10 (64-bit)

The Great Ace Attorney Chronicles: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-6500 3.2 GHz
  • Pamięć RAM: 4 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 960 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 7 GB
  • System operacyjny: Windows 8.1/10 (64-bit)

Autor: Łukasz Morawski