Data publikacji:

Gothic Remake. Kiedy premiera? Jakie wymagania? Zapowiedzi i przecieki

Nie da się ukryć, że gra Gothic w Polsce uważana jest za kultową, nawet pomimo topornego gameplayu oraz licznych błędów technicznych, z jakimi musiała borykać się w dniu premiery. Tytuł nadrabiał jednak rewelacyjnie rozpisaną fabułą oraz ogromną swobodą, w której gracze przed długi czas sami mogli ustalać kierunek, jakim podążał Bezimienny. Nic więc dziwnego, że informacja o planowanym remake’u rozgrzała internet do czerwoności. Tylko, czy faktycznie będzie na co czekać? Sprawdźmy to!
gothic remake

Kiedy odbędzie się premiera Gothic Remake?

Bardziej odpowiednim pytaniem byłoby – czy Gothic Remake ma jakąkolwiek szansę na premierę? Nad projektem czuwa firma THQ Nordic, która na razie zbiera informacje od graczy, czy są oni w ogóle zainteresowani tą grą oraz jak powinien prezentować się remake. Okazuje się, że popyt jest ogromny, dlatego wydawca zlecił prace swojemu wewnętrznemu hiszpańskiemu studiu, które przyjęło nazwę Alkimia Interactive. Niestety, ekipa Piranha Bytes nie ma nic wspólnego z odświeżeniem swojego kultowego dzieła.

O Gothic Remake po raz pierwszy usłyszeliśmy pod koniec grudnia 2019 roku. Producent nie tylko podzielił się wtedy z graczami krótkim zwiastunem, ale także udostępnił grywalny prototyp, dzięki czemu zainteresowane osoby mogły od razu przekonać się, jak gra może wyglądać w przyszłości. Nie oznacza to jednak, że prace nad produkcją były już na bardzo zaawansowanym etapie– demo gry to tak naprawdę wszystko, co twórcy mieli na ten moment przygotowane.W związku z tym producent nie był w stanie udzielić informacji odnośnie premiery remake’u pierwszego Gothica. Możliwe, że tytuł zadebiutuje jeszcze w 2021 roku, choć bardziej prawdopodobne wydają się być odleglejsze terminy. Alkimia Interactive, razem z THQ Nordic, najpierw musiało dokładnie przeanalizować ankietę (pojawiła się przy okazji gry) i wyciągać z niej wnioski odnośnie końcowego kształtu ich projektu. Twórcy cały czas rozmawiają też z fanami na forach, zbierając pomysły od społeczności graczy odnośnie gameplayu.

Na jakich platformach zagramy w Gothic Remake?

Po dokładnym przeanalizowaniu ankiety, firma THQ Nordic zdecydowała, że prace nad grą ruszą pełną parą. Zaowocowało to także ogłoszeniem, na jakich platformach zostanie udostępniony remake pierwszej odsłony Gothica. Wychodzi na to, że historia nowego/starego Bezimiennego zadebiutuje na komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 5 i Xbox Series X|S. Zaskakujące jest trochę to, że producent pominął poprzednią generację konsol, która przecież nadal jest wspierana przez innych twórców gier. Może to sugerować, że premiera Gothic Remake faktycznie jest nadal bardzo odległa.

Co wiemy o Gothic Remake? Rozgrywka i fabuła

Główny trzon fabularny ma nie ulec zmianom, choć oczywiście możemy spodziewać się nieco odmienionych wątków czy innych dialogów pomiędzy bohaterami. Nadal jednak wcielimy się w bezimiennego skazańca, który trafił do kolonii karnej w Górniczej Dolinie na wyspie Khorinis. Ucieczka z tego miejsca jest niezwykle trudna, ponieważ otacza ją ogromna kopuła stworzona przez magów. Na miejscu protagonista musi więc znaleźć sojuszników, żeby przetrwać w tym brutalnym miejscu.

Jeżeli jesteście zainteresowani, jak może wyglądać rozgrywka w Gothic Remake, to koniecznie powinniście sprawdzić prototyp, który jest dostępny na Steamie. Aczkolwiek twórcy zapewniają, że wiele znajdujących się tam elementów, zostanie przygotowanych od podstaw. Już teraz wiemy, że studio Alkimia Interactive planuje całkowicie przemodelować system walki, tak żeby był bliższy temu z oryginału. Pojedynki w wersji demo przypominają natomiast bardziej to, z czym mieliśmy do czynienia w For Honor od Ubisoftu.

Producent planuje także zagęścić atmosferę gry, ponieważ gracze zarzucali, że Gothic Playable Teaser jest zbyt kolorowy i delikatny, a przez to daleko mu do klimatu z gry studia Piranha Bytes. Twórcy mają też w planach przywrócenie genialnej ścieżki dźwiękowej autorstwa Kaia Rosenkraza znanej z pierwowzoru, lecz na razie nie mogą obiecać, że im się to uda. Obecnie remake Gothica jest jedną wielką niewiadomą i tak naprawdę ciężko stwierdzić, jakich zmian dokonają jeszcze twórcy.

Czy gra Gothic Remake będzie posiadała polską wersję językową?

Kolejną z kultowych rzeczy w Gothicu był bez wątpienia rodzimy dubbing, który idealnie pasował do klimatu tej produkcji. Mam więc dla was bardzo dobrą wiadomość – otóż w remake’u dostępne będą napisy, a także polscy aktorzy podłożą głosy pod wszystkie postaci występujące w grze. Niestety na ten moment nie wiadomo, czy wróci obsada z oryginału, czy THQ Nordic postawi na nowe osoby.

Jakie będą wymagania sprzętowe Gothic Remake na PC?

Studio Alkimia Interactive w dosyć ciekawy sposób podeszło do promowania swojej produkcji. Studio jeszcze na wczesnym etapie tworzenia gry wypuściło w pełni grywalne demo, o którym pisałem w poprzednich akapitach tego tekstu. Dzięki Gothic Playable Teaser dowiedzieliśmy się także, na jakim komputerze odpalimy remake. Pamiętajmy jednak, że tytuł nadal jest w produkcji i po drodze może się sporo zmienić, w tym wymagania sprzętowe.

Minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: AMD FX-8320 (3,5 GHz) / Intel i5-4690K (3,5 GHz) lub lepszy
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: AMD Radeon RX 480 / NVIDIA GeForce GTX 970 z 4 GB VRAM
  • Miejsce na dysku: 5 GB
  • System operacyjny: Windows 7/8/10 (64-bit)

Rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7-3930K (3.2 GHz) / AMD Ryzen 5 1600 (3.2 GHz) lub lepszy
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1060
  • Miejsca na dysku: 20 GB
  • System operacyjny: Windows 7/8/10 (64-bit)
Autor: Łukasz Morawski