Data modyfikacji:

Godfall. Recenzja, poradnik i wymagania

Godfall było jedną z pierwszych gier oficjalnie potwierdzonych na PlayStation 5. Studio Counterplay Games zapowiadało nową jakość i mocne wejście w dziewiątą generację konsol. Czy tak faktycznie się stało? O tym przekonacie się z dalszej części recenzji Godfall.

Polecamy: Gry 2021

godfall

Godfall na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-6600 3.3 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
  • Pamięć RAM: 12 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 580 lub lepsza
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Godfall na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7-8700 3.2 GHz / AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 11 GB GeForce GTX 1080 Ti / 8 GB Radeon RX 5700 XT lub lepsza
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Czy warto zagrać w Godfall? Recenzja gry

Byłem bardzo ciekawy tego tytułu, ponieważ na materiałach promocyjnych wyglądał naprawdę czadersko. Lubię klimaty boskie w grach, a do tego jestem wielkim fanem slasherów. Czy to mi wystarczyło, żeby dobrze bawić się przy Godfall? Po części tak, choć od razu zaznaczę, że nie jest to tytuł do którego wrócę w przyszłości. Jako jednostrzałowiec na dwa-trzy wieczory sprawdza się jednak bardzo dobrze.

Za grę odpowiada studio Counterplay Games, które na ten moment na swoim koncie miało wyłącznie karciankę Duelyst. Dlatego chęć stworzenia ambitnej gry akcji jest godna podziwu. Niestety już od pierwszych minut czuć, że producent nie ma jeszcze doświadczenia w dużych tytułach AAA i czeka go sporo pracy, żeby w przyszłości przekonać do siebie fanów Devil May Cry czy God of War.

Największą bolączką Godfall jest ogólna nijakość produkcji. Niby wszystko stoi na swoim miejscu, ale brak tej iskry, która w większym stopniu wyróżniłaby ten tytuł na tle konkurencji. Całość jest mocno generyczna i twórcy nawet przez moment nie próbują zaskoczyć graczy nowymi pomysłami. Przez cały czas odnosiłem wrażenie, że każdy z elementów widziałem już wcześniej w innych grach, często zrobiony lepiej.

Nie przeszkadzałoby mi to tak mocno, gdyby lokacje w grze były bardziej zróżnicowane i robiłbym coś więcej, niż tylko siekał przeciwników mieczem. Studio stwierdziło jednak, że korytarzowe lokacje wypełnione przeciwnikami są wystarczające do zapewnienia frajdy graczom. Niestety tak to nie działa – brakowało mi solidniejszych zagadek logicznych czy etapów platformowych, jakie pojawiają się w innych tego typu produkcjach.

Pomimo narzekania, muszę jednak przyznać, że koniec końców całkiem nieźle bawiłem się przy Godfall. Nieustająca walka, niczym w grach pokroju Diablo, jest urozmaicona całkiem ciekawym systemem walki, który wymaga od użytkowników nieustannego kombinowania. Muszę przyznać, że z przyjemnością walczyłem z przeciwnikami i dawało mi to przyjemność aż do samego końca zabawy.

Na plus działa także jakość oprawy wizualnej. Co prawda projektom lokacji pod względem design brakuje większego polotu, ale są za to wykonane w bardzo profesjonalny sposób. Całość ładnie się błyszczy, a wokół bohatera umieszczono masę detali budujących klimat gry. Pod względem grafiki czuć, że mamy do czynienia z tytułem na nową generację konsol – Godfall jest naprawdę ładny. A do tego zaskakująco płynnie działa na komputerze, któremu daleko parametrami do super maszyn z RTX 20 na czele.

Godfall to dosyć średnia produkcja, która nawet przez moment nie wywołała u mnie efektu „Wow”. Niemniej przy grze spędziłem kilkanaście godzin i nie żałuję tego czasu, ponieważ kocham slashery i dynamiczną walkę z przeciwnikami. Warto też ten tytuł sprawdzić chociażby dla oprawy wizualnej, która prezentuje się naprawdę okazale.

Godfall - poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.

Jak przejść Godfall?

Jeżeli mieliście kiedykolwiek do czynienia z grami typu hack & slash, to nie powinniście mieć większych problemów z ukończeniem produkcji. Rozgrywka bazuje przede wszystkim na umiejętnym wykorzystaniu zdolności głównego bohatera oraz unikaniu ataków przeciwników. Dobrym rozwiązaniem jest robienie uników, lecz zdecydowanie bardziej polecam, żebyście jak najszybciej nauczyli się parowania ciosów. Dzięki temu możecie wybić oponentów z rytmu, zadając im w kontrze cios kończący. Uważajcie tylko na wrogów, wokół których pojawi się czerwona poświata – wtedy jedynym ratunkiem jest unik, ponieważ takiego ataku nie będziecie w stanie zblokować.

W grze dostępnych jest dosyć dużo rodzajów przeciwników i na każdego z nich potrzebna jest inna technika. Jedni mają bardzo dobrą obronę, inni posiadają dłuższe bronie zapewniające im większy zasięg, zaś kolejni są szybcy i dobrze unikają ciosów. Jeśli macie problem z jakimś oponentem, to koniecznie znajdźcie w opcjach zakładkę Codex, gdzie znajduje się aktualizowany na bieżąco Bestiariusz. Twórcy oprócz ogólnego opisu wrogów, dodali także krótkie notki o słabych stronach, co powinno wam pomóc w ich pokonaniu.

Oprócz tego w Codex znalazło się też miejsce na zakładkę Gameplay, gdzie zostały wyjaśnione wszystkie rzeczy związane z systemem walki i eksploracją świata gry. Warto tam zajrzeć, jeżeli macie wątpliwości, co do działania niektórych mocy bądź szukacie dodatkowych wskazówek dotyczących radzenia sobie z przeciwnikami. Kluczem do sukcesu jest kombinacja ciosów z wykorzystaniem wszystkich dostępnych narzędzi, np. tarcza nie służy wyłącznie do obrony, ponieważ można nią także rzucać, zadając przy tym obrażenia.

Kiedy uporacie się z oponentami, to nie biegnijcie od razu do dalszej części etapu, tylko najpierw rozejrzyjcie się w celu odnalezienia skrzyń z wyposażeniem. Jest to niezwykle ważne, bo dzięki temu możecie zyskać dostęp do nowych, potężniejszych broni oraz kamieni życia czy pierścieni o różnych właściwościach.

A skoro wspomniałem o broniach, to pamiętajcie o tym, że walka konkretnym rodzajem oręża jest na swój sposób wyjątkowa. Protagonista inaczej zachowuje się, gdy dzierży w dłoniach dwa miecze, a inaczej, kiedy musi wymachiwać potężnym młotem. W menu Ekwipunku koniecznie przypiszcie do postaci dwie bronie, które będziecie zmieniać w trakcie rozgrywki. Jest to niezwykle przydatne podczas starć z wieloma przeciwnikami, którzy wymagają innej taktyki. Na niektórych potrzeba większej mocy, zaś innych pokonacie szybkimi atakami.

Podczas walki kontrolujcie cały czas pasek zdrowia głównego bohatera, który niestety nie regeneruje się automatycznie. Protagonista posiada jednak przy sobie kilka kamieni regenerujących życie, dlatego korzystajcie z nich mądrze – na pewno nie warto tego robić, gdy pasek zdrowia spadnie o dziesięć procent. Ponadto z pokonanych przeciwników wypadają kule zdrowia, które dodatkowo was leczą.

Ile godzin zajmuje ukończenie Godfall?

Godfall nie jest szczególnie długim tytułem. Do finału opowieści powinniście dotrzeć w mniej więcej dziesięć godzin, choć oczywiście zależy to od waszych umiejętności.

Na czym zagrać w Godfall?

Dzieło studia Counterplay Games dostępne jest w digitalu i pudełku na PlayStation 5. Z kolei wydanie na komputery osobiste kupicie wyłącznie w wersji cyfrowej.

Premiera Godfall – kiedy?

Produkcja trafiła do sprzedaży 12 listopada 2020 roku na wszystkich planowanych platformach. Godfall dostępny jest w oryginalnej, angielskiej wersji językowej.

Grę do testów dostarczyła firma Cenega, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski