Data modyfikacji:

Flashback 2. Kiedy premiera? Jakie wymagania? Zapowiedzi i przecieki

W latach 90. ubiegłego wieku pierwsza odsłona Flashback robiła furorę wśród posiadaczy Amigi oraz innych dostępnych wtedy platform do grania. Tytuł wyróżniał się niesamowitą (jak na tamte czasy) oprawą wizualną, ciekawą fabułą oraz bardzo dopracowanym gameplayem. Niestety seria na lata została zapomniana, ale wszystko wskazuje na to, że czeka ją drugie życie. Czy wiadomo już coś o Flashback 2? O tym przekonacie się w dalszej części tekstu.

Flashback 2

Kiedy odbędzie się premiera Flashback 2?

O rozpoczęciu prac nad kontynuacją Flasbacka dowiedzieliśmy się 4 maja 2021 roku. Firma Microids opublikowała na Twitterze post, w którym zdradziła, że zajmuje się tworzeniem sequela. Producent zdradził, że gra najwcześniej zadebiutuje w 2022 roku, ale niestety nie ujawnił dokładnej daty premiery. Z wpisu wynika, że w ciągu najbliższych miesięcy mieliśmy poznać nowe informacje odnośnie tego projektu, lecz na ten moment twórcy nie podzielili się z graczami żadnymi dodatkowymi newsami.

Na jakich platformach zagramy w Flashback 2?

Firma Microids potwierdziła, że druga odsłona serii Flashback na pewno zadebiutuje na komputerach osobistych. Wiadomo także, że w ten tytuł zagramy również na konsolach, aczkolwiek w tym przypadku nie zdradzono, o jakie platformy dokładnie chodzi. Nie wiemy, jak będzie prezentował się gameplay oraz oprawa wizualna, dlatego ciężko jest zgadywać potencjalne konsole, na których dostępny będzie Flashback 2. Śmiało można jednak zakładać, że twórcy mieli na myśli wszystkie wiodące platformy, czyli konsole poprzedniej generacji, Nintendo Switch, PlayStation 5 i Xbox Series X|S.

Co wiemy o Flashback 2? Rozgrywka i fabuła

Studio odpowiedzialne za prace nad Flashback 2 nie ujawniło na ten moment żadnych fragmentów gameplayu ani nie podzieliło się z graczami gameplayem. Co więcej, nie mamy nawet pojęcia, jaki gatunek będzie reprezentował sequel. Niewykluczone, że twórcy zdecydują się na klasyczną kontynuację utrzymaną w duchu oryginału. Oznaczałoby to wtedy, że będziemy mieć do czynienia z dwuwymiarową przygodową grą akcji, która gameplayem przypomina Another World lub inne tego typu produkcje. W pierwszej części podczas zabawy nie liczyło się wyłącznie skakanie po skomplikowanych platformach, ale także wymiana ognia z przeciwnikami. Gra umożliwiała również zbieranie przedmiotów oraz prowadzenie konwersacji z NPC-ami.

Produkcja utrzymana była w klimatach science fiction i opowiadała historię naukowca Conrada B. Harta. Mężczyzna pewnego razu odkrył, że na Ziemi znajdują się kosmici z rasy Morphów, zdolni do zmieniania swojego wyglądu. Protagonista postanawia podzielić się tą rewelacją z lokalnymi władzami, jednakże wpada w pułapkę, przez co zmuszony jest do ucieczki. Jego latający motocykl zostaje zestrzelony i rozbija się w dżungli. Tutaj zaczyna się walka o przetrwanie i uratowanie planety z rąk najeźdźców.

Za pierwowzór, czyli Flashback: The Quest For Identity, odpowiadała ekipa Delphine Software, która nie kontynuuje już swojej działalności. Na szczęście niektórzy pracownicy firmy nadal są aktywni zawodowo w branży gier, a część z nich dołączyła do zespołu Microids. Zaowocowało to m.in. przygotowaniem odświeżonej wersji pierwowzoru, zatytułowanej Flashback: 25th Anniversary. Remaster otrzymał w pełni poprawioną oprawę wizualną, odpowiadającą standardom współczesnych gier niezależnych. Produkcja dostępna jest na komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch. Może to też być wskazówką, na jakich platformach zagramy w kontynuację.

Wiadomo również, że za sequel odpowiedzialny jest nie kto inny, jak Paul Cuisset, czyli jeden z założycieli legendarnego Delphine Software. Wydaje się więc, że o „dwójkę” możemy być spokojni, ponieważ twórca oryginału raczej nie będzie chciał zniszczyć dziedzictwa swojej marki, co już raz prawie miało miejsce. W 2013 roku do sprzedaży trafił bowiem remake pierwszego Flashpointa, który został stworzony przez firmę Vector Cell na zlecenie Ubisoftu. Na pierwszy rzut oka projekt zapowiadał się ciekawie, ale stosunkowo ładna oprawa wizualna nie wystarczyła do tego, żeby przywrócić marce popularność. Gra odniosła porażkę, przez co seria na lata zniknęła z radarów.

Trzeba więc mieć nadzieję, że Flashpoint 2 zaoferuje nową jakość. Pozostaje nam jedynie czekać na to, aż Microids otworzy w końcu worek z informacjami dotyczącymi tego dzieła. Na razie możemy zachwycać się wyłącznie oficjalnym logotypem gry.

Jakie będą wymagania sprzętowe Flashback 2 na PC?

Studio Microids musi najpierw zaprezentować grę oraz skończyć nad nią prace (a przynajmniej być blisko finału), żebyśmy mogli mówić o oficjalnym ogłoszeniu wymagań sprzętowych potrzebnych do uruchomienia kontynuacji Flashbacka. W tym przypadku nie ma co nawet spekulować – z jednej strony „dwójka” może być grą indie z retro grafiką, zaś z drugiej producent może postawić na rozbudowany graficznie tytuł, korzystający z takich dobrodziejstw współczesnej technologii jak ray-tracing itp.

Czy gra Flashback 2 będzie posiadała polską wersję językową?

To zależy od tego, czy produkcja studia Microids znajdzie polskiego wydawcę. Od jakiegoś czasu firma współpracuje z Koch Media Poland i nie wykluczone, że ta relacja będzie kontynuowana w najbliższej przyszłości. Wiele gier dystrybuowanych przez tego wydawcę otrzymuje spolszczenie, więc jest duża szansa, że takowe pojawi się także w Flashback 2.

Autor: Łukasz Morawski