Data publikacji:

FIFA 21 na PlayStation 5 i Xbox Series X. Jakie nowości i różnice?

Seria FIFA zawitała na konsole 9. generacji przynosząc ze sobą sporo nowości w oprawie wizualnej oraz gameplayu. Z tego tekstu dowiecie się, jakie dokładnie zmiany zaszły w FIFA 21 w wersjach na PlayStation 5 i Xbox Series X.

Polecamy: Premiery gier 2021

fifa 21 playstation 5

FIFA 21 na PlayStation 5 i Xbox Series X – kiedy premiera?

Najnowsza odsłona FIFY zadebiutowała najpierw (9 października br.) na komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch w wersji Legacy. EA Sports przygotowało jednak stosowną aktualizację na konsole 9. generacji, której premiera odbyła się 4 grudnia 2020 roku.

FIFA 21 – dwie wersje w jednym. Jak to działa?

Jak już wspomniałem w poprzednim akapicie, FIFA 21 w grudniu otrzymała specjalną aktualizację, która przystosowała produkcję do konsol PlayStation 5 i Xbox Series X. Oznacza to, że jeśli już wcześniej kupiliście grę na PS4 lub XONE, to bezpłatnie będziecie mogli zupgrade’ować  ją na nowych platformach. W przypadku wersji cyfrowej, gra pobierze się od razu w next genowej edycji, zaś posiadacze płyt będą musieli pobrać obowiązkowy patch.

Co wchodzi w skład FIFA 21 – Edycja NXT LVL?

Jeżeli dotychczas nie kupiliście wydania gry na starsze konsole Sony i Microsoftu, to Electronic Arts przygotowało dla was nie lada gratkę. Wydawca gry wypuścił do sprzedaży specjalną edycję FIFA 21 określaną mianem NXT LVL, którą można uruchomić wyłącznie na PlayStation 5 i Xbox Series X|S, w zależności od wyboru platformy.

Zdecydowanie warto się nad tym wydaniem zastanowić, ponieważ oprócz podstawowej wersji gry, otrzymacie także parę interesujących cyfrowych dodatków. W skład Edycja NXT LVL wchodzą następujące elementy:

 • gra FIFA 21 na PlayStation 5 lub Xbox Series X|S
 • 3 rzadkie złote paczki do wykorzystania w trybie FIFA Ultimate Team
 • 1 megapakiet kart do FUT
 • Wypożyczenie Kyliana Mbappé na 5 meczów w trybie FUT
 • FUT Ambassador Loan Player Pick umożliwiający wypożyczenie na 5 meczów Trenta Alexandra-Arnolda, Joao Felixa lub Erlinga Haalanda
 • FIFA Next Ambassador Loan Pack - 5 pozycji do wypożyczenia na mecz dla każdego gracza (Mason Mount, Phil Foden, Stevie Bergwijn, Sergino Dest, Rodrygo, Gio Reyna, Bruno Guimareas , Theo Hernandez, Alessandro Bastoni i Michal Karbownik)
 • Stroje i dekoracje stadionowe FUT stworzone przez Crest, Tifo & Stadium Theme for Anitta, Lil Mosey, BEAM, Dave & Rem, których utwory znajdują się na ścieżce dźwiękowej gry

Jakie zmiany wprowadziła FIFA 21 na PlayStation 5 i Xbox Series X?

Wersja na Xbox Series X|S oraz PlayStation 5 nie jest zwykłym portem, tylko znacznie poprawioną grą posiadającą własne, unikatowe funkcje. Z najważniejszych nowości należy wymienić następujące elementy:

 • FIFA 21 otrzymała renderowanie LiveLight, które polega m.in. na realistycznym oświetleniu stadionów piłkarskich. Poprawiono również prezentację murawy, projekty stadionów oraz wszystkich innych elementów, jakie można spotkać na boisku oraz wokół niego.
 • Twórcy popracowali nad lepszym oddaniem atmosfery towarzyszącej meczom. W grze pojawiły się animacje przedmeczowe prezentujące zawodników przyjeżdżających autokarem pod stadion, więcej miejsca znalazło się na przedstawienie kibiców, a także możemy zobaczyć, jak piłkarze przechodzą przez strefę dla mediów.
 • Dodano nową kamerę określaną mianem EA SPORTS GameCam, która daje lepszy wgląd na boisko, a także ma jeszcze realistycznej odzwierciedlać prawdziwą transmisję telewizyjną.
 • Kontroler DualSense dostał wsparcie dla funkcji haptycznych, które można poczuć m.in. podczas oddawania strzałów czy odbierania piłki. Pad od PlayStation 5 wykorzystuje także technologię adaptacyjnych triggerów – przykładowo spust odpowiedzialny za bieganie wciska się ciężej, gdy zawodnicy są zmęczeni.
 • Walka o piłkę ma jest jeszcze bardziej zacięta dzięki poprawionej fizyce pociągnięć i popchnięć. Nowa technologia pozwoliła na lepsze oddanie wyglądu zawodników oraz ich indywidualnych sposobów grania. Piłkarze otrzymali także więcej animacji w sytuacjach bez piłki, np. poprawiają ochraniacze, itp.
 • FIFA 21 wykorzystuje w pełni możliwości dysków SSD umieszczonych w konsolach, co zaowocowało błyskawicznymi ekranami wczytywania meczów.

Co z postępami z PS4 i XONE na konsolach 9. generacji?

Spora część użytkowników gra w FIFA 21 już od kilka tygodni i z pewnością zastanawia się, co z ich dotychczasowymi platformami. EA Sports zadbało o to, żeby wszystkie postępy, jakie osiągnęliście w trybie FIFA 21 Ultimate Team zostały przeniesione na nowe platformy. Oznacza to, ze jeśli graliście na PS4, to na PS5 będziecie mieć dostęp do całej pozyskanej zawartości, czyli piłkarzy, kart, monet, FIFA Point, bilansu spotkań oraz pozycji w rankingu. To samo dotyczy trybu Volta Football.

Niestety postępy w takich trybach jak sezony online, sezony współpracy, tryb kariery czy wirtualne kluby nie przechodzą na nową platformę, ponieważ są przypisane do urządzeń. Oznacza to, że w tych rodzajach rozgrywek będziecie musieli wszystko zaczynać od początku.

FIFA 21 na PS5 i Xbox – jak działa matchmaking w grze online?

Jeżeli posiadacie wersję na PlayStation 5, to będziecie mogli grać wyłącznie z osobami, które również kupili tę edycję. Gracze z PS4 mogą grać jedynie z użytkownikami nowej konsoli Sony, jeśli ci uruchomią FIFA 21 w trybie wstecznej kompatybilności. Sytuacja prezentuje się analogicznie na Xboksach.

Poradnik do FIFA 21

Gdybyście dopiero zaczynali przygodę z serią EA Sports i szukali wskazówek dla początkujących, to koniecznie sprawdźcie nasz poradnik do gry FIFA 21, z którego dowiecie się m.in. jak grać w ataku, jak odbierać piłkę lub czy można wyłączyć tryb trenera.