Zawodowe rozgrywki pilarskie w czasach koronawirusa borykają się z wieloma problemami organizacyjnymi, ale na szczęście nie wpłynęło to w żadnym stopniu na premierę kolejnej odsłony serii FIFA. Electronic Arts co prawda nie zdecydowało się na wprowadzenie rewolucji w serii, ale wprowadzone przez twórców nowości z pewnością wpłyną pozytywnie na odbiór gry. A jeśli dotychczas nie mieliście stycznością z cyklem i chcielibyście zacząć swoją wirtualną przygodę z FIFĄ 21, to koniecznie zapoznajcie się z naszym poradnikiem, w którym omawiamy podstawowe mechaniki rozgrywki.
Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą. Testowałem wersję na PlayStation 4, dlatego podana w poradniku klawiszologia będzie odnosiła się do tej platformy.
W tym przypadku wszystko zależy tak naprawdę od ustawienia zespołu, wyszkolenia zawodników oraz stylu gry, jaki będzie wam najbardziej odpowiadał. Możliwości macie bardzo dużo, ponieważ możecie grać klepką i tym samym wchodzić na pole karne przeciwnika lub dośrodkowywać i strzelać z główki.
Bardzo dobrze sprawdzają się też podania prostopadłe po ziemi, które wykonujecie za pomocą kombinacji przycisków L1 i „Trójkąt”. Wtedy piłka wysuwana jest za plecy przeciwników, a wasi piłkarze nie tracą tempa podczas jej przyjęcia.
Twórcy przygotowali szereg misji treningowych, w których krok po kroku wyjaśniają, jak dobrze radzić sobie w ataku. Koniecznie zaliczcie wszystkie samouczki, a będziecie wiedzieli, jaki styl zabawy wam najbardziej odpowiada.
W grze FIFA 21 piłkę można odbierać na kilka sposobów. Zdecydowanie najbezpieczniej jest podbiec do przeciwnika od przodu i wcisnąć przycisk „Kółko”. Wtedy zawodnik delikatnie wysunie nogę i z dużym prawdopodobieństwem odbierze piłkę bez faulu.
Bardziej skuteczny podczas biegu wydaje się być jednak wślizg (Kwadrat), choć jest o wiele bardziej ryzykowny. Wślizgi również najlepiej jest robić od przodu, w ostateczności z boku. Nigdy nie wykonujcie wślizgu, kiedy znajdujecie się za zawodnikiem z piłką, ponieważ jest to bardzo krótka droga do zdobycia czerwonej kartki.
Bieganie za przeciwnikiem posiadającym piłkę nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem – ten może was okiwać, a przy tym tracicie dużo energii. Zamiast tego lepiej jest ustawić się przed nim i zastawić mu drogę dzięki kontroli tempa. Trzymajcie wciśnięty przycisk L2, a sterowana przez was postać ustawi się w charakterystyczny sposób i łatwiej wam będzie kontrolować jej ruchy, co doskonale sprawdza się podczas obrony.
Podobnie, jak w poprzednich odsłonach cyklu, tutaj również możecie w pewnym stopniu kontrolować zachowanie bramkarza. Za pomocą przycisku „Trójkąt” sprawiacie, że goalkeeper wysunie się w stronę piłki. Uważajcie tylko, bo jeśli za bardzo odejdziecie od bramki, to napastnik przeciwnego zespołu może was przelobować. Za pomocą „Trójkąta” możecie także wypuszczać piłkę z rąk, żeby kontrolować bramkarza, jak pozostałych piłkarzy. Jest to dobry sposób na spowolnienie gry i rozstawienie zawodników na boisku.
Jeśli nie odpowiada wam domyślna konfiguracja przycisków zaproponowana przez EA Sports, to możecie ją zmienić wedle własnych preferencji. W tym celu udajcie się do „Konfiguracji:, wybierzcie pole „Dostosuj sterowanie”, a potem za pomocą R2 przejdźcie do kolejnej zakładki. Tam możecie zmienić układ klawiszów.
W tegorocznej odsłony EA Sports umożliwiło cofanie czasie po nieudanej akcji. Żeby to zrobić, musicie jednocześnie wcisnąć przyciski L2, R2 i Options. Z funkcji przewijania można korzystać wyłącznie w trybie Szybkiego Meczu, dlatego zapomnijcie o tym, kiedy gracie w Internecie z innymi graczami. Cofanie czasu może pełnić swoistą rolę treningu, ponieważ pozwoli wam sprawdzać różne rozwiązania w przypadku jednej akcji.
Jeżeli chcecie zacząć zabawę w trybach dla pojedynczego gracza, ale rozgrywka jest dla was zbyt trudna, to zmieńcie poziom trudności na niższy. W tym celu przejdźcie do zakładki „Konfiguracja”, a następnie wybierzcie okienko „Ustawienia gry”. Tam powinien znajdować się wiersz „Poziom trudności”, w którym możecie dostosować, jak bardzo mają być wymagający przeciwnicy sterowani przez sztuczną inteligencję.
Uważacie, że już wystarczająco dobrze radzicie sobie na boisku i nie potrzebujecie podpowiedzi podczas gry dotyczących klawiszologii? W takim razie musicie udać się do zakładki „Konfiguracja”, potem przejść do kafelku „Ustawienia”, a w nim znaleźć opcję „Dostosuje sterowanie”, w którym zmieńcie pole „Trener FIFA” na „Ukryty”. Załatwione, od teraz nie musicie borykać się z żadnymi wskazówkami.
FIFA 21 nastawiona jest na rozgrywki wieloosobowe, dlatego nie można jednoznacznie określić czasu gry. Jeśli natomiast chodzi o wątek fabularny trybu Volta, to ten można ukończyć w mniej więcej trzy godziny.
Domyślnie mecze w FIFA 21 trwają dwanaście minut (po sześć na połowę), plus czas doliczony przez sędziego i potencjalne dogrywki oraz rzuty karne. Jeśli natomiast gracie ze znajomymi na jednej konsoli lub w trybach single player, to możecie sami ustalać, ile czasu ma trwać połowa meczu.
Tegoroczna edycja FIFY dostępna jest na komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch. W późniejszym terminie tytuł zostanie także udostępniony na PlayStation 5 i Xbox Series X.
Produkcja trafiła do sprzedaży 9 października 2020 roku. Wersja na konsolę Xbox Series X zostanie udostępniona 10 listopada, zaś wydanie na PlayStation 5 zadebiutuje dwa dni później, wraz ze światową premierą nowej platformy Sony.
Grę do testów dostarczyła firma Monday PR, za co serdecznie dziękuję!
Autor: Łukasz Morawski