Data modyfikacji:

Poradnik do Dying Light 2. Jak poradzić sobie w świecie opanowanym przez zombie?

Miłośnicy gier o zombie mają powody do zadowolenia, bo w końcu do sprzedaży trafiła kontynuacja świetnego Dying Light, która okazała się być jeszcze lepszym i bardziej dopracowanym tytułem. Przetrwanie w postapokaliptycznym świecie wymaga sprytu oraz odpowiedniego przygotowania, dlatego w tym tekście znajdziecie najważniejsze informacje, które pomogą początkującym graczom lepiej zrozumieć podstawowe mechaniki gry.

Polecamy: Dying Light 2 - recenzja

dying light 2 poradnik

Czy Dying Light 2 posiada tryb kooperacji?

Tak, w drugiej odsłonie Dying Light możecie grać wspólnie ze znajomymi w maksymalnie cztery osoby. Żeby jednak odblokować tryb kooperacji, trzeba najpierw ukończyć prolog do gry, który został zaprojektowany z myślą o rozgrywce jednoosobowej. Warto nadmienić, że w przypadku coopa najważniejszy jest host gry i to on decyduje o przebiegu sesji, tzn. przyjmuje misje od zleceniodawców, wybiera ścieżki dialogowe itp. Kolejną ważną informacją jest to, że kooperacja działa wyłącznie w obrębie jednej generacji konsol/platformy. Jeśli więc gracie na Xbox Series X|S, to na tę chwilę dołączyć mogą do was wyłącznie osoby korzystające z tego samego sprzętu.

Czy Dying Light 2 oferuje cross play?

Techland zapewnia, że druga odsłona otrzyma cross play, ale dopiero jakiś czas po premierze. Na ten moment nie ma możliwości prowadzenia rozgrywek pomiędzy użytkownikami korzystającymi z różnych urządzeń. Nawet jeśli ze swoimi znajomymi gracie na sprzętach tego samego producenta (np. PlayStation 4 i PlayStation 5), to i tak nie możecie dołączyć do wspólnej zabawy. Na szczęście rozgrywki multiplatformowe zostaną dodane w przyszłości, choć nie wiadomo, na jakich zasadach.

Jak zapisać stan gry w Dying Light 2?

System zapisów rozgrywki w Dying Light 2 jest niestety jednym z większych mankamentów tej produkcji. Twórcy zdecydowali, że ich tytuł będzie bazować wyłącznie na automatycznym sejwowaniu, co niestety może wiązać się z ryzykiem utraty całego postępu, np. w sytuacji, gdy plik przypadkowo ulegnie uszkodzeniu. Niestety w grze nie ma możliwości ręcznego zapisywania swoich osiągnięć, dlatego też starajcie się nie wychodzić z produkcji w trakcie misji, ponieważ nigdy nie wiecie, kiedy dokonano ostatniego zapisu.

Modyfikacja broni w Dying Light 2

Techland zadbał o to, żeby system modyfikowania broni białej był w Dying Light 2 PC bardziej rozbudowany. Podczas eksploracji świata gry oraz zaliczania zadań odblokujecie dostęp do całej gamy wyposażenia, z czego część jest podatna na ulepszenia – możecie to poznać po przezroczystych kółkach znajdujących się w prawym rogu ikony danej broni.

Ich modyfikacji możecie dokonać w dowolnym momencie, lecz potrzebujecie do tego odpowiednich schematów, które kupicie u rzemieślników. Te możecie dodatkowo upgrade’ować, dzięki czemu poprawiają się ich statystyki. Żeby skorzystać ze schematów potrzeba także odpowiednich części do wytwarzania, choć z ich znalezieniem nie powinniście mieć problemów.

Czy można naprawiać broń w Dying Light 2?

Pamiętajcie o tym, że każda broń w grze posiada ograniczoną trwałość. Kiedy ten pasek zejdzie do zera, wtedy sprzęt ulega całkowitemu zniszczeniu i nie można go odratować. Jedynym sposobem na przedłużenie życia swoim narzędziom mordu jest korzystanie ze schematów. Dlatego też zalecam na początku korzystać z broni bez żadnych ulepszeń, a dopiero gdy jej trwałość spadnie o jakieś dwadzieścia pięć procent, wtedy skorzystajcie z modyfikacji, żeby wydłużyć jej żywot.

Jak poprawiać statystyki głównego bohatera w Dying Light 2?

W grze istnieje kilka sposobów, żeby z Aidana zrobić prawdziwego wymiatacza – potrzeba jednak będzie na to trochę czasu oraz skrupulatnego przeczesywania wszystkich kątów w poszukiwaniu odpowiedniego wyposażenia. Siła protagonisty zależy w dużej mierze od tego, z jakiej broni aktualnie korzysta. Aczkolwiek warto zakładać odpowiedni ubiór, który jest w stanie dodatkowo poprawić statystyki, kiedy np. korzystacie w broni jednoręcznej lub dwuręcznej. Dobierajcie też ubrania wedle swojego stylu gry, dzięki czemu możecie mieć większe szanse na przeżycie podczas upadku z wysokości lub będziecie lepiej radzić sobie z medykamentami.

Do czego służą inhibitory w Dying Light 2?

Innym sposobem na poprawienie statystyk bohatera jest kolekcjonowanie inhibitorów GRE, które znajdziecie w specjalnych, zazwyczaj trudno dostępnych, skrzyniach. Po zebraniu trzech inhibitorów macie możliwość zwiększenia poziomu Zdrowia lub Wytrzymałości. Tym samym odblokowujecie możliwość wykupienia specjalnych umiejętności Walki oraz Parkouru. Żeby jednak móc wykupić dane zdolności, trzeba jak najwięcej walczyć oraz skakać pomiędzy przeszkodami, żeby zyskiwać punkty doświadczenia. Odblokowane umiejętności sprawiają, że wasza postać może sprawniej blokować ataki wrogów, biegać po ścianach, odbijać strzały, ślizgać itp.

Jak leczyć się w Dying Light 2?

W celu podniesienia poziomu trudności oraz wprowadzenia do gry elementów survivalowych, studio nie zdecydowało się na zaimplementowanie automatycznego regenerowania zdrowia. Zamiast tego gracze muszą mieć przy sobie odpowiednie przedmioty lecznicze, dzięki którym mogą przywracać utracone punkty życia.

Pamiętajcie, że proces korzystania z apteczki lub bandaży trwa czasami nawet kilka sekund, dlatego korzystajcie z medykamentów, kiedy macie pewność, że przeciwnik was w tym czasie nie zaatakuje. Obowiązkowo musicie ulepszać schematy swoich leków u rzemieślników, dzięki czemu będą wydajniejsze oraz szybsze w użyciu. Innym sposobem na przywrócenie pełnego zdrowia jest pójście spać w jednej z odkrytych kryjówek.

Czy w Dying Light 2 jest szybka podróż?

Tak, w produkcji istnieje możliwość natychmiastowego przeniesienia się do innego miejsca, ale system ten działa na określonych zasadach i odblokowany jest dopiero po kilkunastu godzinach rozgrywki. Szybka podróż możliwa jest wyłącznie na teren stacji metra, które trzeba najpierw aktywować. Żeby skorzystać z „teleportu” wystarczy wejść do mapy gry, a następnie kliknąć w ikonę metra – można tego dokonać z dowolnego miejsca, nie trzeba wcześniej wchodzić do żadnej ze stacji.

Czy w Dying Light 2 można korzystać z broni palnej?

Jeżeli graliście w poprzednią odsłonę Dying Light, to doskonale pamiętacie, że w pewnym momencie zabawy główny bohater otrzymywał dostęp do karabinu i innego tego typu sprzętu. W Dying Light 2 dostęp do broni palnej został znacząco utrudniony, co oczywiście jest uwarunkowane fabularnie. W pewnym momencie możecie odblokować strzelbę, lecz pełni ona wyłącznie rolę dodatkowego gadżetu, który zużywa się po dwóch wystrzałach, dlatego też można korzystać z niej wyłącznie w kryzysowych sytuacjach. Gdybyście jednak chcieli atakować przeciwników z odległości, to pozostaje wam wyłącznie łuk lub kusza.

Poziom trudności w Dying Light 2 i porady od twórców

Nie radzicie sobie w walce z przeciwnikami i produkcja przez to zaczyna was frustrować? W takim razie koniecznie zmieńcie poziom trudności na najniższy – możecie tego dokonać w każdej chwili w opcjach gry. Gdybyście potrzebowali dodatkowych porad, to w menu bohatera znajdziecie zakładkę „Wskazówki”, w której producent pokrótce omówił wszystkie najważniejsze elementy swojego dzieła.

Grę do testów dostarczyła firma Techland, za co serdecznie dziękuję!

Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.